Transfer: Her er FCM’s 5 største salgsemner

SERIE: Tipsbladet ser i den næste tid nærmere på de 12 Superliga-klubbers største salgsobjekter. Her er FC Midtjyllands fem største.



De har mange dygtige spillere i truppen, og til sommer vil det være muligt for FCM at sælge spillere, som man også gjorde det i sommer, hvor Anders Dreyer blev solgt for mange millioner kroner.

Her er FC Midtjyllands fem største salgsemner:

MARRONY
23 år, angriber
Kontraktudløb: 30. juni 2026
6 Superliga-kampe i denne sæson/ingen mål eller assists

GettyImages-1238569068

Han er ikke med på listen, fordi han har spillet sig til et salg, men Marrony har stadig ikke fundet sin plads på FCM-holdet eller i dansk fodbold i det hele taget. Han startede inde mod Silkeborg IF senest, men blev udskiftet i pausen.

Der var interesse fra Internacional i februar, men det lykkedes ikke at lande en aftale, og dermed er angriberen stadig i FC Midtjylland. Og får han ikke fat i FCM, peger pilen helt sikkert mod, at man finder en løsning og sælger – eventuelt udlejer – ham. Måske med lidt tab.

PRISLEJE: 15-30 millioner kroner

GUSTAV ISAKSEN
20 år, kantspiller
Kontraktudløb: 30. juni 2024
20 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 3 assists

GettyImages-1238569068

Har et stort potentiale, men han viser det ikke ofte nok, og han skal blive noget mere stabil i sine præstationer. Når han gør det, vil det store udland også kalde.

Om det bliver i dette forår, at han sætter det hele sammen, må tiden vise, men det kan godt ende med at blive Isaksen, der taber på, at FC Midtjylland har hentet Anders Dreyer tilbage, da de to kæmper om samme plads på FCM-holdet.

Er også fast mand på U21-landsholdet og har alt i alt allerede 56 Superliga-kampe på cv’et.

PRISLEJE: 20-60 millioner kroner

JUNIOR BRUMADO
22 år, angriber
Kontraktudløb: 31. december 2026
16 Superliga-kampe i denne sæson/8 mål og 1 assist

GettyImages-1238569068

Brasilianeren er begyndt at lave mål, og sådan noget bliver bemærket i det store Europa. Kan angriberen fortsætte og lave nogle vigtige scoringer for FCM i dette forår, vil en klub være interesseret allerede til sommer.

For mål er noget, som alle jagter, og nu, hvor Brumado har føjet det til sit spil, begynder han at have det meste i sit spil. Han er stor og stærk og indgår fint i spillet, og så har han også en rigtig god tilstedeværelse i feltet.

PRISLEJE: 25-50 millioner kroner

RAPHAEL ONYEDIKA
20 år, central midtbane
Kontraktudløb: 30. juni 2026
22 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 1 assist

GettyImages-1238569068

Sikke et gennembrud den nigerianske midtbanespiller har fået i FC Midtjylland. Han spillede så godt i efteråret, at ingen talte om Jens-Lys Cajuste og Frank Onyeka, og han er en spiller, som FC Midtjylland kommer til at tjene kassen på, når man en dag vælger at sælge ham.

Allerede til sommer bør der være masser af interesse i den arbejdsomme og stærke midtbanespiller, hvis bedste kvaliteter er i det defensive. Han tager mange gode løb og har også lavet flere flotte mål, og så har han fart nok i sit spil til, at han ikke sænker FCM’s spil.

Med tanke på at Frank Onyeka lige er blevet solgt for 75 millioner kroner, kan man godt forestille sig en pris, der nærmer sig noget trecifret.

PRISLEJE: 60-120 millioner kroner

EVANDER
23 år, central midtbane
Kontraktudløb: 30. juni 2025
20 Superliga-kampe i denne sæson/7 mål og 2 assists

GettyImages-1238569068

Han er måske Superligaens største salgsemne. Brasilianeren er blandt de bedste spillere i Superligaen, og det er nok bare et spørgsmål om tid, før han bliver solgt til en klub i udlandet.

Forlængede sin kontrakt i FCM i december, men det gør nok blot, at FCM kan kræve lidt mere, når han bliver solgt.

I 104 Superliga-kampe har FCM-stjernen scoret 30 gange og lavet 22 assists, og på et tidspunkt vil der være en klub, der siger, at Evanders kreativitet, skud og boldomgang er så interessant, at man er villig til at betale over 100 millioner kroner for at hente ham.

PRISLEJE: 60-130 millioner kroner

Fotos: Getty Images





Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Dansker i stort kinesisk eventyr

Bendtner scorer nyt job

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Engelsk legende til Wrexham?



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Stor ændring på landsholdet

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Kæmpestjerne fremhæver dansker

FC Midtjylland – Viborg FF

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

OB – FC Fredericia

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Nedtur – forpurret af regn

Elkjær jubler over Frank

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

– Det bliver skamredet

Chikaneret i 90 minutter

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Storroser FCK: ‘Vi skal være glade for ét point’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

– En drøm, der gik i opfyldelse

Neestrup efter vildt drama: ‘Fuck nu det’

– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson