Vejle Boldklub står allerede til at miste Allan Sousa, der skifter på en fri transfer til AaB til sommer, mens også Edgar Babayan har kontraktudløb. Og med en stor nedrykningsfare er der mulighed for, at flere profiler smutter.
Der er således flere spillere, der vil være interessante for danske eller undenlandske klubber, og af den grund ikke nødvendigvis følger VB med ned i NordicBet Liga, hvis nedrykningen bliver en realitet.
Herunder har vi listet klubbens fem største salgsemner:
5. THOMAS GUNDELUND
20 år, højre back
Kontraktudløb: 30. juni 2023
5 Superliga-kampe i denne sæson/0 mål og 0 assist

Han døjede med skader i stort set hele 2021, så derfor er det måske lidt tidligt at have ham på, men Thomas Gundelund er kommet tilbage på holdet i foråret og har leveret et par fine præstationer.
Den 20-årige højre back har godt nok kun spillet 16 kampe i Superligaen, men hvis en klub er på udkig efter en talentfuld højre back, kan de kigge mod Thomas Gundelund i Vejle.
Mest realistisk er det nok, at han bliver i Vejle for at jagte kontinuerlig spilletid.
PRISLEJE: 1-4 millioner kroner
4. LUKAS ENGEL
23 år, venstre back/venstre kant
Kontraktudløb: 30. juni 2024
22 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 4 assists

Han kom til Vejle Boldklub i januar sidste år, men Lukas Engel har haft lidt svært ved at finde sin rolle i Nørreskoven, og i foråret er han blevet udlejet til Silkeborg IF. Her viser han fine takter som SIF’s faste venstre back, og præstationerne kan ende som en gevinst for VB, hvis de vil sælge ham til sommer.
Tidligere havde Lukas Engel også stor succes i 1. division hos Fremad Amager, hvilket gjorde flere klubber interesserede i den alsidige dansker. Interessen kan også stadig være intakt.
Han er også kun 23 år, så VB bør kunne få et par millioner for venstrebacken.
PRISLEJE: 1-4 millioner kroner
3. ARBNOR MUCOLLI
22 år, offensiv midtbanespiller
Kontraktudløb: 30. juni 2023
18 Superliga-kampe i denne sæson/3 mål og 0 assists

Der er ingen tvivl om, at Arbnor Mucolli besidder et stort talent, en fremragende teknik og en flair for spillet. Det viser han ofte i Vejle Boldklub, hvor han har vist sig frem med flotte driblinger og scoringer.
Som 22-årig er han også ved at være et sted, hvor han skal videre, hvis han skal fortsætte udviklingen – især hvis Vejle Boldklub rykker ned i denne sæson, som man kan frygte.
PRISLEJE: 2-6 millioner kroner
2. TOBIAS MØLGAARD
25 år, højre back
Kontraktudløb: 30. juni 2023
14 Superliga-kampe i denne sæson/0 mål og 1 assist

Den energiske højre back Tobias Mølgaard var en spiller, der fik sit helt store gennembrud i Vejles overlevelsessæson i fjor, og det satte ham også i forbindelse med et skifte til større danske klubber.
Endnu er et skifte ikke kommet, men det er nok ikke usandsynligt, at det kommer i den nære fremtid.
Tobias Mølgaard vil imidlertid blot have et år tilbage af sin kontrakt til sommer, den igangværende sæson har ikke været hans bedste, og han er 25, hvorfor udviklingspotentialet måske er lidt begrænset. Det sætter VB i en position, hvor de ikke kan kræve de helt store millionbeløb.
PRISLEJE: 2-6 millioner kroner
1. DENIS KOLINGER
28 år, forsvarsspiller
Kontraktudløb: 31. december 2024
19 Superliga-kampe i denne sæson/1 mål og 0 assist

28-årige Denis Kolinger er et godt bud på vejlensernes bedste spiller over det seneste år, hvor han har vist sig flot frem i Superligaen med sin duelstyrke og sit gode forsvarsspil. Det er også blevet belønnet i Vejle, hvor han har fået anførerbindet.
Han er derfor også den spiller, Vejle formentlig kan tjene mest på i et eventuelt sommersalg, hvor både danske og udenlandske klubber kunne være interesserede.
At den stærke kroats kontrakt med VB først udløber ved udgangen af 2024, og at han har en landskamp for Kroatien på cv’et i 2017, trækker bestemt heller ikke prisen ned i eventuelle forhandlinger.
PRISLEJE: 2-10 millioner kroner
Fotos: Getty Images
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
