Transferkongerne: Satte million-rekord som 18-årig

Superliga-klubberne håber på at få transfermillioner i kassen under coronakrisen. Men hvem er deres største salg i historien? Her sætter vi fokus på FC Nordsjælland.



Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?

I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.

Vi begyndte den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, kørte gennem Jylland og snuppede de øvrige otte jyske klubber, og kommer efter et visit i Odense og Brøndby nu til Farum og FC Nordsjælland på færden gennem de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.


Klubbens største salg i historien 

Emre Mor
Født 24. juli 1997
Danmark/Tyrkiet

Klubkarriere: 90 kampe/4 mål
Landshold: Tyrkiet 15 A-landskampe/1 mål, 22 u-landskampe/3 mål for Danmark
Pris: 75 millioner kroner

Solgt som 18-årig
Solgt til Borussia Dortmund i 2016
Har siden spillet for Celta Vigo, Galatasaray og Olympiakos

Læs også:Avis: På denne dato kan transfervinduet lukke

Emre Mor er en helt enestående dygtig tekniker og dribler, som FC Nordsjælland i den grad scorede jackpot på, da Dortmund mente at kunne se et stort talent og lys i den unge københavner, at man betalte kassen i 2016 i forventning om at score en af Europas mest lysende talenter i de måneder.

Mor har haft et ekstraordinært karriereforløb og var faktisk i 2015 flyttet fra Lyngby efter ni år som ungdomsspiller i klubben, da der havde visse uenigheder med trænerne og ledelsen.

I FC Nordsjælland fik man hurtigt kanaliseret Mor ind på Superliga-holdet, hvor han havde sine udfald og anonyme perioder, men også ofte drev gæk med samtlige modstandere.

Talentet var så stort, at der intet overraskende var i, at man fik så mange millioner af Dortmund. Til gengæld har karrieren siden da været lidt ærgerlig at følge. Han kom til EM i 2016 i Frankrig med Tyrkiet og var en spiller, der virkelig blev forventet meget af, men hverken på landsholdet eller i Dortmund blev talentet nær forløst som i FC Nordsjælland, hvor man havde været betydelig bedre til at få det bedste ud af det unikke talent.

Siden er Emre Mor uden den helt store succes taget videre til Celta Vigo, Galatasaray og pt Olympiakos, og man fornemmer, at Mor mangler 100 procent at knække koden i de topligaer, han bevæger sig i, og ikke mindst den træner og de holdkammerater, der kan forløse ham.


De øvrige storsalg
Stanislav Lobotka
Cirka 65 millioner
37,5 millioner til Celta Vigo i 2017
FCN fik desuden 25-30 millioner kroner ved videresalget til Napoli

Mikkel Damsgaard
50 millioner til Sampdoria i sommeren 2020

Andreas Skov Olsen
45 millioner til Bologna i 2019

Mathias Jensen
37,5 millioner til Celta Vigo i 2018

FC Nordsjælland som sælger
FC Nordsjælland har flot etableret sig som en af de Superliga-klubber, der har størst succes med at sælge spillere dyrt.

Det kommer ikke tilfældigt – klubben har konsekvent spillet med et af Europas yngste hold de seneste 3-4-5 år, og med dygtige spillere fra ungdomsafdelingen i Nordsjælland og lige så dygtige spillere hentet fra Right To Dream-akademiet i Ghana er FCN i noget nær pole position i Danmark ud over FC København, der med deres konstante deltagelse i Europa-gruppespil har en konkurrencefordel, selv FCN har svært ved at hamle op med.

Selv FCK og FC Midtjylland har med alle deres millioner knapt det antal salgbare spillere, man uden videre kan opremse i FC Nordsjælland – der går for eksempel ikke længe, før Mohammed Kudus bliver solgt for et stort beløb, uanset om transfermarkedet bliver stivfrossent på grund af coronakrisen.

Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok




Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I svime over Filip Jørgensen



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Superligaklub præsenterer millionoverskud

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Jonas Schwartz lander nyt job

Skal han på landsholdet, Riemer?

Medie afslører møde med Deco



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Dansk milliardær smider 75.000

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

David Nielsen tæt på fyring

Bo Henriksen lander TV-job

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Arne Slot dybt frustreret

Her tager de stor beslutning

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United