Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?
I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.
Vi begyndte den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, kørte gennem Jylland og snuppede de øvrige otte jyske klubber, og kommer efter et visit i Odense og Brøndby nu til Farum og FC Nordsjælland på færden gennem de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.
Klubbens største salg i historien
Emre Mor
Født 24. juli 1997
Danmark/Tyrkiet
Klubkarriere: 90 kampe/4 mål
Landshold: Tyrkiet 15 A-landskampe/1 mål, 22 u-landskampe/3 mål for Danmark
Pris: 75 millioner kroner
Solgt som 18-årig
Solgt til Borussia Dortmund i 2016
Har siden spillet for Celta Vigo, Galatasaray og Olympiakos
Læs også:Avis: På denne dato kan transfervinduet lukke
Emre Mor er en helt enestående dygtig tekniker og dribler, som FC Nordsjælland i den grad scorede jackpot på, da Dortmund mente at kunne se et stort talent og lys i den unge københavner, at man betalte kassen i 2016 i forventning om at score en af Europas mest lysende talenter i de måneder.
Mor har haft et ekstraordinært karriereforløb og var faktisk i 2015 flyttet fra Lyngby efter ni år som ungdomsspiller i klubben, da der havde visse uenigheder med trænerne og ledelsen.
I FC Nordsjælland fik man hurtigt kanaliseret Mor ind på Superliga-holdet, hvor han havde sine udfald og anonyme perioder, men også ofte drev gæk med samtlige modstandere.
Talentet var så stort, at der intet overraskende var i, at man fik så mange millioner af Dortmund. Til gengæld har karrieren siden da været lidt ærgerlig at følge. Han kom til EM i 2016 i Frankrig med Tyrkiet og var en spiller, der virkelig blev forventet meget af, men hverken på landsholdet eller i Dortmund blev talentet nær forløst som i FC Nordsjælland, hvor man havde været betydelig bedre til at få det bedste ud af det unikke talent.
Siden er Emre Mor uden den helt store succes taget videre til Celta Vigo, Galatasaray og pt Olympiakos, og man fornemmer, at Mor mangler 100 procent at knække koden i de topligaer, han bevæger sig i, og ikke mindst den træner og de holdkammerater, der kan forløse ham.
De øvrige storsalg
Stanislav Lobotka
Cirka 65 millioner
37,5 millioner til Celta Vigo i 2017
FCN fik desuden 25-30 millioner kroner ved videresalget til Napoli
Mikkel Damsgaard
50 millioner til Sampdoria i sommeren 2020
Andreas Skov Olsen
45 millioner til Bologna i 2019
Mathias Jensen
37,5 millioner til Celta Vigo i 2018
FC Nordsjælland som sælger
FC Nordsjælland har flot etableret sig som en af de Superliga-klubber, der har størst succes med at sælge spillere dyrt.
Det kommer ikke tilfældigt – klubben har konsekvent spillet med et af Europas yngste hold de seneste 3-4-5 år, og med dygtige spillere fra ungdomsafdelingen i Nordsjælland og lige så dygtige spillere hentet fra Right To Dream-akademiet i Ghana er FCN i noget nær pole position i Danmark ud over FC København, der med deres konstante deltagelse i Europa-gruppespil har en konkurrencefordel, selv FCN har svært ved at hamle op med.
Selv FCK og FC Midtjylland har med alle deres millioner knapt det antal salgbare spillere, man uden videre kan opremse i FC Nordsjælland – der går for eksempel ikke længe, før Mohammed Kudus bliver solgt for et stort beløb, uanset om transfermarkedet bliver stivfrossent på grund af coronakrisen.
Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Av, FCK! Her er de værst af alle
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
