Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?
I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.
Vi begyndte den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, kørte gennem Jylland og snuppede de øvrige otte jyske klubber, og kommer efter et visit i Odense og Brøndby nu til Farum og FC Nordsjælland på færden gennem de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.
Klubbens største salg i historien
Emre Mor
Født 24. juli 1997
Danmark/Tyrkiet
Klubkarriere: 90 kampe/4 mål
Landshold: Tyrkiet 15 A-landskampe/1 mål, 22 u-landskampe/3 mål for Danmark
Pris: 75 millioner kroner
Solgt som 18-årig
Solgt til Borussia Dortmund i 2016
Har siden spillet for Celta Vigo, Galatasaray og Olympiakos
Læs også:Avis: På denne dato kan transfervinduet lukke
Emre Mor er en helt enestående dygtig tekniker og dribler, som FC Nordsjælland i den grad scorede jackpot på, da Dortmund mente at kunne se et stort talent og lys i den unge københavner, at man betalte kassen i 2016 i forventning om at score en af Europas mest lysende talenter i de måneder.
Mor har haft et ekstraordinært karriereforløb og var faktisk i 2015 flyttet fra Lyngby efter ni år som ungdomsspiller i klubben, da der havde visse uenigheder med trænerne og ledelsen.
I FC Nordsjælland fik man hurtigt kanaliseret Mor ind på Superliga-holdet, hvor han havde sine udfald og anonyme perioder, men også ofte drev gæk med samtlige modstandere.
Talentet var så stort, at der intet overraskende var i, at man fik så mange millioner af Dortmund. Til gengæld har karrieren siden da været lidt ærgerlig at følge. Han kom til EM i 2016 i Frankrig med Tyrkiet og var en spiller, der virkelig blev forventet meget af, men hverken på landsholdet eller i Dortmund blev talentet nær forløst som i FC Nordsjælland, hvor man havde været betydelig bedre til at få det bedste ud af det unikke talent.
Siden er Emre Mor uden den helt store succes taget videre til Celta Vigo, Galatasaray og pt Olympiakos, og man fornemmer, at Mor mangler 100 procent at knække koden i de topligaer, han bevæger sig i, og ikke mindst den træner og de holdkammerater, der kan forløse ham.
De øvrige storsalg
Stanislav Lobotka
Cirka 65 millioner
37,5 millioner til Celta Vigo i 2017
FCN fik desuden 25-30 millioner kroner ved videresalget til Napoli
Mikkel Damsgaard
50 millioner til Sampdoria i sommeren 2020
Andreas Skov Olsen
45 millioner til Bologna i 2019
Mathias Jensen
37,5 millioner til Celta Vigo i 2018
FC Nordsjælland som sælger
FC Nordsjælland har flot etableret sig som en af de Superliga-klubber, der har størst succes med at sælge spillere dyrt.
Det kommer ikke tilfældigt – klubben har konsekvent spillet med et af Europas yngste hold de seneste 3-4-5 år, og med dygtige spillere fra ungdomsafdelingen i Nordsjælland og lige så dygtige spillere hentet fra Right To Dream-akademiet i Ghana er FCN i noget nær pole position i Danmark ud over FC København, der med deres konstante deltagelse i Europa-gruppespil har en konkurrencefordel, selv FCN har svært ved at hamle op med.
Selv FCK og FC Midtjylland har med alle deres millioner knapt det antal salgbare spillere, man uden videre kan opremse i FC Nordsjælland – der går for eksempel ikke længe, før Mohammed Kudus bliver solgt for et stort beløb, uanset om transfermarkedet bliver stivfrossent på grund af coronakrisen.
Læs også:24-årig stopper karrieren efter Vendsyssel-exit: Jeg er ikke dygtig nok
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT
