Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?
I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.
Vi begyndte den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, har været gennem resten af Jylland og besøgte de seneste dage OB, Brøndby iF og FC Nordsjælland, før vi i dag gæster Lyngbys som den 13. ud af de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.
Klubbens største salg i historien
Maurits Kjærgaard
Født: 26. juni 2003
Central midtbane
Danmark
Klubkarriere: 4 kampe/0 mål
Landshold: 17 u-landskampe/3 mål
Solgt som 16-årig
Solgt for 20 millioner kroner
Solgt til Red Bull Salzburg
Er udlejet til Salzburgs samarbejdsklub FC Liefering.
Læs også:Sønner mindes afdød Per Søndergaard: Han var AaB’er fra vugge til grav
Hvem er Lyngbys dyreste spiller? Og hvem er Maurits Kjærgaard?
Korrigeret for inflation ville Carsten Fredgaard og Claus Jensen have været dyrere i dag, men det største beløb har Lyngby fået for midtbanespilleren Maurits Kjærgaard, der sidste sommer tog til Salzburg få dage efter sin 16 års fødselsdag.
Han var en af Nordeuropas mest interessante på sin position i 2003-årgangen, og han valgte Salzburg og dermed Red Bulls fodboldorganisation, der beviseligt er bedre til at føre unge spillere frem end de fleste andre topklubber i Europa.
Kjærgaard nåede ikke at spille en betydende kamp for Lyngby men blev altså klubbens dyreste. Får Kjærgaard succes, står Lyngby til flere millioner i præstationsklausuler og videresalg.
De øvrige storsalg
Carsten Fredgaard
17 millioner til Sunderland i 1999
Claus Jensen
17 millioner til Bolton i 1998
Læs også:Transferkongerne: Satte million-rekord som 18-årig
Yussuf Poulsen
12 millioner til RB Leipzig i 2013
Jens Odgaard
10 millioner til Inter i 2017
Lyngby som sælger
Beløbene er ikke lige så store som i de øvrige københavnske klubber, og det er jo tydeligt, at klubben har haft et tumultarisk årtusinde med økonomiske problemer og stort besvær med at bide sig fast i Superligaen. FC Nordsjællands succes og status som tredje hjul i det storkøbenhavnske område har da heller ikke hjulpet.
Men Lyngbys dygtige ungdomsafdeling er stadig leveringsdygtig i spillere, der kan sælges dyrt til udlandet, og derfor ligger Lyngby fint, da især hvis man holder sig i Superligaen i nogle sæsoner.
Alle de dyreste spillere er nogen, man selv har haft andel i at udvikle, og Maurits Kjærgaard beholder ikke nødvendigvis statussen ret længe. For på førsteholdet har Frederik Winther vist sig at være et af Superligaens mest interessante unge navne, og det vil være overraskende, hvis han ikke snart bliver solgt.
Et lille kuriosum; flere italienske medier har under corona-krisen berettet om gamle sæsoner og transfervinduer, og her har italienerne skrevet, Pisa i sin tid betalte omtrent 50 millioner kroner for Henrik Larsen.
Et tjek hos en af tipsbladet.dk’s kilder i det italienske viser dog, at arkivet nærmere taler om et skifte til 600 millioner lire, hvilket stadig er et flot beløb omkring 2,5 millioner kroner men altså slet ikke det rekordskifte, italienerne ved en fejl må have sendt i cirkulation.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
HELT VILDT
En voldsom ulighed
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
