Hvor gode er Superliga-klubberne til at få millioner i kassen fra spillersalg? Og hvem er deres dyreste spillersalg nogensinde?
I ansvarlighedens og smitteinddæmningens navn har vi ikke fysisk været ude i landet men har i stedet tjekket gamle regnskaber for at se, hvem der var dyrest, og hvilke klubber, der er gode til at sælge spillere.
Vi begyndte den virtuelle tur i med den nordligst beliggende Superliga-klub, som er AaB, har været gennem resten af Jylland og besøgte de seneste dage OB, Brøndby iF og FC Nordsjælland, før vi i dag gæster Lyngbys som den 13. ud af de 14 klubber i Danmarks bedste fodboldrække.
Klubbens største salg i historien
Maurits Kjærgaard
Født: 26. juni 2003
Central midtbane
Danmark
Klubkarriere: 4 kampe/0 mål
Landshold: 17 u-landskampe/3 mål
Solgt som 16-årig
Solgt for 20 millioner kroner
Solgt til Red Bull Salzburg
Er udlejet til Salzburgs samarbejdsklub FC Liefering.
Læs også:Sønner mindes afdød Per Søndergaard: Han var AaB’er fra vugge til grav
Hvem er Lyngbys dyreste spiller? Og hvem er Maurits Kjærgaard?
Korrigeret for inflation ville Carsten Fredgaard og Claus Jensen have været dyrere i dag, men det største beløb har Lyngby fået for midtbanespilleren Maurits Kjærgaard, der sidste sommer tog til Salzburg få dage efter sin 16 års fødselsdag.
Han var en af Nordeuropas mest interessante på sin position i 2003-årgangen, og han valgte Salzburg og dermed Red Bulls fodboldorganisation, der beviseligt er bedre til at føre unge spillere frem end de fleste andre topklubber i Europa.
Kjærgaard nåede ikke at spille en betydende kamp for Lyngby men blev altså klubbens dyreste. Får Kjærgaard succes, står Lyngby til flere millioner i præstationsklausuler og videresalg.
De øvrige storsalg
Carsten Fredgaard
17 millioner til Sunderland i 1999
Claus Jensen
17 millioner til Bolton i 1998
Læs også:Transferkongerne: Satte million-rekord som 18-årig
Yussuf Poulsen
12 millioner til RB Leipzig i 2013
Jens Odgaard
10 millioner til Inter i 2017
Lyngby som sælger
Beløbene er ikke lige så store som i de øvrige københavnske klubber, og det er jo tydeligt, at klubben har haft et tumultarisk årtusinde med økonomiske problemer og stort besvær med at bide sig fast i Superligaen. FC Nordsjællands succes og status som tredje hjul i det storkøbenhavnske område har da heller ikke hjulpet.
Men Lyngbys dygtige ungdomsafdeling er stadig leveringsdygtig i spillere, der kan sælges dyrt til udlandet, og derfor ligger Lyngby fint, da især hvis man holder sig i Superligaen i nogle sæsoner.
Alle de dyreste spillere er nogen, man selv har haft andel i at udvikle, og Maurits Kjærgaard beholder ikke nødvendigvis statussen ret længe. For på førsteholdet har Frederik Winther vist sig at være et af Superligaens mest interessante unge navne, og det vil være overraskende, hvis han ikke snart bliver solgt.
Et lille kuriosum; flere italienske medier har under corona-krisen berettet om gamle sæsoner og transfervinduer, og her har italienerne skrevet, Pisa i sin tid betalte omtrent 50 millioner kroner for Henrik Larsen.
Et tjek hos en af tipsbladet.dk’s kilder i det italienske viser dog, at arkivet nærmere taler om et skifte til 600 millioner lire, hvilket stadig er et flot beløb omkring 2,5 millioner kroner men altså slet ikke det rekordskifte, italienerne ved en fejl må have sendt i cirkulation.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Han er tilgivet’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Liverpool – West Ham United
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
‘Jeg hadede verden’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
