BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE DEN 10. JUNI
Et transfervindue står for døren, og her skal de 12 Superliga-klubber sammensætte den trup, der skal kunne begå sig frem til januar, hvor det igen er muligt at købe og sælge spillere.
I den forbindelse af Tipsbladet taget et kig på de 12 klubbers transferbehov.
Herunder følger FC København, AaB, AC Horsens og Viborg FF.
FC København
Status: Der skal hentes stjerner til klubben i jagten på Champions League-gruppespil.
Største behov: En angriber, der kan score 15-20 mål.
Sportsdirektør Peter Christiansen har varslet, at han vil shoppe på en hidtil uset hylde i dansk fodbold. En mere sexet transfer-cliffhanger fås næppe.
“PC” bør først og fremmest hente en angriber, og han skal gerne på plads før de to playoff-kampe til Champions League. Khouma Babacar ligner ikke en fremtidig topscorer i Superligaen, og FCK har brug for en angriber, der scorer kontinuerligt. Sådan én er dyr, og det skal FCK være villige til at investere i.
Mikkel Kaufmann og Robert Mudrazija vender tilbage fra lejeophold, og dem bør FC København finde ny klubber til, og så skal det blive spændende at se, om “løverne” sælger én af de helt store stjerner. Det kunne være Pep Biel, Jens Stage eller måske Victor Kristiansen. Meget afhænger nok af, om den står på Champions League-gruppespil eller ej.
Endelig skal Peter Christiansen naturligvis se at få lukket den aftale med Lazio om Denis Vavro.
AaB
Status: Står til at miste en række vigtige spillere – skal finde gode afløsere
Største behov: En ny målmand
Jacob Rinne forlader AaB, og derfor skal nordjyderne finde en ny målmand, som kan tage over for svenskeren, der var én af de bedste på sin position i Superligaen. Det skal nok blive Theo Sanders tur en dag, men nu er for tidligt.
Det er stadig ikke blevet endeligt bekræftet, at Rasmus Thelander smutter, men det gør han jo nok, og Lars Kramer er hentet ind som hans afløser. Kramer har taget turen til Aalborg fra Viborg, og måske gør Christian Sørensen det samme i løbet af sommeren. VFF-spilleren er brandvarm i AaB, men forholdet mellem de to klubber er ikke hjertevarmt.
Louka Prip tiltrækker sig interesse fra Tyskland i kølvandet på en flot sæson, og hvad sker der med Magnus Christensen og Malthe Højholt? Sportschef Inge Andre Olsen skal nok få en del at se til.
AC Horsens
Status: Oprykker, der skal håbe på overlevelse
Største behov: En midtbanespiller – og holde på profilerne
“If it ain’t broke, don’t fix it,” lyder et ordsprog, og det kan man til en hvis grad sige om AC Horsens.
Den Gule Fare er rykket op i Superligaen efter et fremragende slutspil i NordicBet Ligaen, hvor man vandt syv af 10 kampe og spillede de resterende tre uafgjort. Det vidner om et stærkt mandskab, der ikke skal have den helt store overhaling denne sommer.
Men AC Horsens kunne trods alt godt få brug for lidt hjælp efter oprykningen. Mest af alt kunne man bruge en midtbanespiller med noget erfaring, efter at man har sagt farvel til Tonny Brochman og Jonas Thorsen. En forsvarsspiller eller angriber kan også bruges, alt efter om Magnus Jensen skal spille det ene eller det andet.
Slutteligt vil det være vigtigt for Horsens at holde på profiler som Casper Tengstedt og James Gomez, der utvivlsomt vil tiltrække sig interesse fra klubber i ind- og udland. Det er to meget dygtige spillere, der i den grad vil hjælpe på Horsens’ chancer for overlevelse. Hvis en eller begge sælges, skal nogle af pengene investeres i afløsere.
Viborg FF
Status: Har midler til brug gennem ejeren Better Collective, og det kan sagtens tænkes, at man handler ind.
Største behov: En kantspiller er et behov for Viborg FF, og så søger man også efter en centerback.
De siger farvel til Lars Kramer, og så løber Nicolas Bürgys lejeaftale ud, ligesom Frans Putros forlader klubben, så Viborg FF skal på udkig efter noget til det centrale forsvar. Ender man med at sælge dygtige Christian Sørensen, er det af gode grunde også en position, som man skal forstærke sig på.
På midtbanen er Viborg stærkt besat. Her kan en spiller som Justin Lonwijk måske være interessant for andre klubber, mens en Jan Zamburek ikke har haft noget godt første halvår i Danmark. Måske skal man se på en anden klub til tjekken.
På kantpositionerne har Viborg FF et klart behov. Dels peger pilen mod, at Tobias Bech senest ved årsskiftet er færdig i klubben, og dels er der ikke meget konkurrence på pladserne. Også i angrebet kan VFF måske kigge efter noget, da man endnu ikke har fået så meget ud af Marokhy Ndione, der dog også kom til dansk fodbold med en skade.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg