Transferplanen: Det kan de godt glemme alt om!

Transfervinduet buldrer allerede derudad, derfor dykker Tipsbladet ned i Superliga-klubbernes transferplaner henover sommeren. Her er Silkeborg IF's.



Silkeborg IF fuldendte en sæson, der bød på en lang række af lige ved og næsten-oplevelser, ved i sidste ende at spille sig i Conference League-kvalifikationen til den kommende sæson.

Succesen kommer formentlig til at betyde, at sportschef Jesper Stüker slukker sin telefon for købeklare klubber, indtil deres sommer i Europa er afgjort.

Men sikkert er det, at der kommer til at ske ting og sager i Søhøjlandet de kommende måneder.

Tipsbladet ser her nærmere på Silkeborg IFs transfervindue.

Sommerens tilgange:
Asbjørn Bøndergaard (FC Fredericia, retur fra leje)

Sommerens afgange:
Anders Klynge (Ukendt klub)

Kommende kontraktudløb:
Alexander Busch (30. juni 2026)
Tonni Adamsen (30. juni 2026)
Jeppe Andersen (30. juni 2026)
Nicolai Larsen (30. juni 2026)

Kent-Madsen Silkeborg-IF Superligaen
Kent Madsen plejer at styre transferøkonomien med hård hånd i Silkeborg.

Her kan der sælges:

Der skorter ikke på salgbare spillere i Søhøjlandet, men spørgsmålet er, hvem der er på affyringsrampen.

Selvom interessen helt sikkert er til stede på offensive profiler som Younes Bakiz og Callum McCowatt, så er det stort set utænkeligt, at Silkeborg skulle være klar til at sælge – der skal i hvert fald mange penge til.

Helt simpelt er det bare ikke deres tur.

Bakiz har kun været i klubben siden i sommer, men selvom han har været fremragende, og der må være bejlere, så kommer de med stor sandsynlighed til at holde på den driblestærke spiller. Det samme gælder hans newzealandske holdkammerat, der var god i efteråret. Men med udsigt til, at Callum McCowatt næste sommer skal til VM, er han bare flere knaster værd på kistebunden, hvis han lykkes med at lave en kasse mod Ecuador.

Andetsteds er det langt mere interessant, hvad der sker med klubbens egne drenge, Pelle Mattsson og Alexander Busch.

Sekseren på Kent Nielsens mandskab har halvandet år tilbage af sin kontrakt, så de kan vente til januar med at sende ham væk, hvis det rigtige bud ikke kommer denne sommer.

Modsat kan man være presset til et salg af Alexander Busch.

Om et år udløber kontrakten, og som Tipsbladet forstår det, er det usikkert, om parterne kan blive enige om en ny. Spørgsmålet er bare, hvad man kan få for en spiller, der i det seneste år mest har siddet på tribunen – men i de glimt, hvor han har spillet, har fremvist et tårnhøjt niveau. Men hvad end der sker, så kan man i Silkeborg slå koldt vand i blodet, fordi man er ret godt polstret i det centrale forsvar, hvor Pontus Rödin, Pedro Ganchas og Robin Østrøm har vist, at de er mere end klar til at spille i Superligaen.

I kulissen kan det også være, at der bliver tyndet ud på bænken, hvor særligt Ramazan Orazov og Fredrik Carlsen har langt til spilletid.

Her kan der købes:

Silkeborg står rigtig stærkt ud fra egne parametre på en del positioner.

Det er udelukket, at der bliver hentet en angriber, målmand eller stopper, medmindre der kommer et overraskende salg.

I vinter var man på jagt efter en venstreback, og det er man med garanti fortsat. Andreas Poulsen har ikke slået fast, at han endegyldigt er fremtiden på den plads, så klubben er med garanti i markedet efter en spiller, der kan sætte sig på den plads.

Der bliver også efterladt et stort hul på midtbanen, efter Anders Klynge har vinket farvel, og selvom Sofus Berger i vinter blev hentet ind for langsomt at byde sig til som en Klynge-klon, må man være i markedet efter noget til den centrale midtbane – især hvis Pelle Mattsson smutter.

Oskar Boesen viste sig flot frem i slutningen af foråret, og det ligner, at han vinder mere og mere tillid hos Kent Nielsen, men med udsigt til europæiske kampe, så er det en heftig undervurdering, såfremt man stiller sig tilfreds med en midtbane bestående af Mads Freundlich, Mads Larsen og Oskar Boesen, med Julius Nielsen og Jeppe Andersen på spring fra bænken.

Det kan også blive aktuelt med en offensiv kreatør til positionen bag ved Tonni Adamsen, hvor Callum McCowatt og Younes Bakiz savner konkurrence, men netop den får de måske fra Tonni Adamsen, der kan blive flyttet rundt på banen, nu hvor man har udsigt til både at have Alexander Simmelhack og Asbjørn Bøndergaard i tæt kamp om at være den mest talentfulde nier.

Klart står det dog, at Silkeborg IF ifølge Tipsbladets oplysninger gerne vil gøre truppen yngre, så det er formentlig ikke et transfervindue, hvor der bliver hentet en ny Jeppe Andersen, Robert Gojani eller Andre Calisir.

Nøglepersoner:
Jesper Stüker, sportschef
Kent Nielsen, cheftræner
Kent Madsen, administrerende direktør





TRANSFER

Overraskende bud: ‘Eriksen kunne gøre dem bedre’


Menno van Dam lander cheftrænerjob

Alexander Scholz præsenteret i ny klub

Kæmpeklub jagter Nygren – her er prisen

Afsløring: Kasper Jørgensen solgt til udlandet

Han vender hjem til FC København

Transferplanen: Tidligere Brøndby-profil til OB?

Transferplanen: Skal undgå at sælge til FCK!


FC-Nordsjaelland FCN FC-Nordsjælland Superligaen Ernest-Nuamah TRANSFER

Afsløring: Vinder retssag om Superligaens dyreste


Agent slår fast: ‘Han vil til FC København’

På vej til Brøndby: Inde i en kæmpe målkrise

Vild med dansk stortalent – slår de til nu?

Tottenham-stjerne forstår ikke trænerfyring



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Fem bud på FC Københavns nye keeper

Eriksen jubler: Et perfekt match

Efter kæmpe Lewandowski-ballade: Nu siger han op!

‘De vil hente Christian Eriksen’

Bud fra FCK – enige om lang aftale


TOPNYHED

Brøndby-bombe: ‘Jeg er meget, meget spændt’


Jagter Brøndby-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland accepterer bud fra Vejle

Ny FCK-stjerne? Han kan blive livsfarlig

TransferLIVE: Stort skifte til Superliga-stjerne?

Bundesliga-klub: Ingen forhandlinger med FCK

FC København byder 15 millioner kroner

Nu åbner Lukas Hradecky døren på klem



FC København og HSV tørner sammen i Parken

Overraskelse: Han er den mest værdifulde dansker

De tvivlede på Thomas Frank

Fem bud på en afløser for Jacob Rasmussen

Afsløring: Gør agent-millioner i Danmark hemmelige


David-Blitzer BIF Broendby-IF Brøndby-IF Frederik-Birk Superligaen TIPSBLADET SPECIAL

Det er en kæmpe strategisk bommert, Brøndby!


Drømmejobbet i hus: Riemer kan ikke få armene ned

‘De vil være helt og aldeles knuste’

Blæst bagover: ‘Et oplagt emne for landsholdet’

‘Han opfører sig som et røvhul’

Afsløring: Randers henter Jannich Storch

Agent: Diant Ramaj er færdig i FCK

Han får en vanvittig start



Malurt i Riemers bæger: ‘Pisse irriterende’

Arsenal-dansker skal udlejes: Vil til Danmark

Afsløring: Hammarby lurer på stort Lyngby-talent

Danmark i ukrainske problemer ved U21-EM

Svinedyre stjerner helt ude i kulden

Wow – Vingegaard smadrer Pogacar

Dansker afslører godt venskab med verdensstjerne

Leroy Sané tæt på chokskifte

Uvis FCK-fremtid

Danske divisionsrækker får nye navne

Nu er Kevin De Bruyne på plads i storklub

Ellevild Gaaei: Noget af det største



Schmeichel mindes Lars Høgh: ‘Han sagde det altid’

Værtsland kan drille Spanien ved U21-EM

‘Hold øje med Kvistgaarden’