Transferplanen: Det kan de godt glemme alt om!

Transfervinduet buldrer allerede derudad, derfor dykker Tipsbladet ned i Superliga-klubbernes transferplaner henover sommeren. Her er Silkeborg IF's.



Silkeborg IF fuldendte en sæson, der bød på en lang række af lige ved og næsten-oplevelser, ved i sidste ende at spille sig i Conference League-kvalifikationen til den kommende sæson.

Succesen kommer formentlig til at betyde, at sportschef Jesper Stüker slukker sin telefon for købeklare klubber, indtil deres sommer i Europa er afgjort.

Men sikkert er det, at der kommer til at ske ting og sager i Søhøjlandet de kommende måneder.

Tipsbladet ser her nærmere på Silkeborg IFs transfervindue.

Sommerens tilgange:
Asbjørn Bøndergaard (FC Fredericia, retur fra leje)
Leonel Montano (Esbjerg fB)

Sommerens afgange:
Anders Klynge (Ukendt klub)

Kommende kontraktudløb:
Alexander Busch (30. juni 2026)
Tonni Adamsen (30. juni 2026)
Jeppe Andersen (30. juni 2026)
Nicolai Larsen (30. juni 2026)

Kent-Madsen Silkeborg-IF Superligaen
Kent Madsen plejer at styre transferøkonomien med hård hånd i Silkeborg.

Her kan der sælges:

Der skorter ikke på salgbare spillere i Søhøjlandet, men spørgsmålet er, hvem der er på affyringsrampen.

Selvom interessen helt sikkert er til stede på offensive profiler som Younes Bakiz og Callum McCowatt, så er det stort set utænkeligt, at Silkeborg skulle være klar til at sælge – der skal i hvert fald mange penge til.

Helt simpelt er det bare ikke deres tur.

Bakiz har kun været i klubben siden i sommer, men selvom han har været fremragende, og der må være bejlere, så kommer de med stor sandsynlighed til at holde på den driblestærke spiller. Det samme gælder hans newzealandske holdkammerat, der var god i efteråret. Men med udsigt til, at Callum McCowatt næste sommer skal til VM, er han bare flere knaster værd på kistebunden, hvis han lykkes med at lave en kasse mod Ecuador.

Andetsteds er det langt mere interessant, hvad der sker med klubbens egne drenge, Pelle Mattsson og Alexander Busch.

Sekseren på Kent Nielsens mandskab har halvandet år tilbage af sin kontrakt, så de kan vente til januar med at sende ham væk, hvis det rigtige bud ikke kommer denne sommer.

Modsat kan man være presset til et salg af Alexander Busch.

Om et år udløber kontrakten, og som Tipsbladet forstår det, er det usikkert, om parterne kan blive enige om en ny. Spørgsmålet er bare, hvad man kan få for en spiller, der i det seneste år mest har siddet på tribunen – men i de glimt, hvor han har spillet, har fremvist et tårnhøjt niveau. Men hvad end der sker, så kan man i Silkeborg slå koldt vand i blodet, fordi man er ret godt polstret i det centrale forsvar, hvor Pontus Rödin, Pedro Ganchas og Robin Østrøm har vist, at de er mere end klar til at spille i Superligaen.

I kulissen kan det også være, at der bliver tyndet ud på bænken, hvor særligt Ramazan Orazov og Fredrik Carlsen har langt til spilletid.

Her kan der købes:

Silkeborg står rigtig stærkt ud fra egne parametre på en del positioner.

Det er udelukket, at der bliver hentet en angriber, målmand eller stopper, medmindre der kommer et overraskende salg.

Der bliver også efterladt et stort hul på midtbanen, efter Anders Klynge har vinket farvel, og selvom Sofus Berger i vinter blev hentet ind for langsomt at byde sig til som en Klynge-klon, må man være i markedet efter noget til den centrale midtbane – især hvis Pelle Mattsson smutter.

Oskar Boesen viste sig flot frem i slutningen af foråret, og det ligner, at han vinder mere og mere tillid hos Kent Nielsen, men med udsigt til europæiske kampe, så er det en heftig undervurdering, såfremt man stiller sig tilfreds med en midtbane bestående af Mads Freundlich, Mads Larsen og Oskar Boesen, med Julius Nielsen og Jeppe Andersen på spring fra bænken.

Det kan også blive aktuelt med en offensiv kreatør til positionen bag ved Tonni Adamsen, hvor Callum McCowatt og Younes Bakiz savner konkurrence, men netop den får de måske fra Tonni Adamsen, der kan blive flyttet rundt på banen, nu hvor man har udsigt til både at have Alexander Simmelhack og Asbjørn Bøndergaard i tæt kamp om at være den mest talentfulde nier.

Klart står det dog, at Silkeborg IF ifølge Tipsbladets oplysninger gerne vil gøre truppen yngre, så det er formentlig ikke et transfervindue, hvor der bliver hentet en ny Jeppe Andersen, Robert Gojani eller Andre Calisir.

Nøglepersoner:
Jesper Stüker, sportschef
Kent Nielsen, cheftræner
Kent Madsen, administrerende direktør





LIVE

TransferLIVE: Venter på Rasmus Højlund


Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Et kæmpe Superliga-scoop 

AGF henter dansk kantspiller

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet


" Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Theo Sander søger væk fra FC København

– Jeg havde aldrig troet på det her


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

FCN-anfører stopper karrieren

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Christian Nørgaard afviste storklub

Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Jess Thorup til jobsamtale

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte



Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Ingen i karantæne i Superliga-runden

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt



Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Han er færdig i Viborg

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Mattias Skjelmose i stor nedtur

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Skandaløse scener: Slår han ham?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale

Målfattigt i Uppsala

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte



Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Flyvende dansker klar til The Open

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé