IKAST (Tipsbladet): Det er hverken cheftræner Thomas Thomasberg, Aral Simsir eller andre på træningsbanen denne formiddag, der styrer FC Midtjyllands indkøb eller har overblikket over, hvordan handlerne er skruet sammen.
Det er snarere fodbolddirektør Peter Sand, teknisk direktør Kristian Kjær, de assisterende sportschefer Kristian Bach Bak og Ove Pedersen, der sammen med en række medarbejdere skruer FC Midtjyllands handler sammen.
Men man skal have et dårligt blik for tal eller fodboldspilleres evner og potentiale for ikke at se, der er handlet voldsomt ind i FC Midtjylland de seneste 15 måneder, hvor FC Midtjylland har skiftet ejer fra britiske Matthew Benham til Anders Holch Povlsen og dennes investeringsselskab Heartland.
Det er en dyr, dygtig og talentfuld trup, FC Midtjylland har samlet, der i Tipsbladets gennemgange er noteret til at have kostet over 250 millioner kroner alene i transfers i de seneste tre transfervinduer.
Og truppens styrke og bredde kan man mærke og se i træning og kamp, mener Aral Simsir.
– Det kommer jo allerede til udtryk i de første kampe, og det kunne blive bedre nu her. Vi har fået en meget, meget, meget stærk trup. Vi har gode spillere, nærmest to-tre gode spillere på alle pladser. Vi har i hvert fald mange rigtigt gode spillere, siger Aral Simsir til Tipsbladet.
– Vi kan også bare tage udgangspunkt i det sidste år, hvor vi fik en dårlig start i efteråret. Nu ligger vi nummer et. Vi skal ikke tage for nemt på tingene. Vi ved, hvad der skal til, og vi har en virkelig, virkelig stærk trup. Vi er i gang med at bygge relationerne endnu stærkere på holdet. Det skal vi fortsætte, og vi har gode forudsætninger.
- Vi er jo en meget familieklub, så jeg tror faktisk ikke, at der har været nogen problemer for de nye for at falde til både i miljøet og i vores FC Midtjylland-DNA, siger Aral Simsir.
Lørdag aften er FC København på besøg i Herning til en topkamp, FC Midtjylland de seneste år har haft godt greb om på hjemmebane.
- Det er en virkelig vigtig kamp for både os og dem,.
- Det bliver en kamp med høj intensitet, en masse power og energi og en masse chancer. Vi ved, hvor meget det betyder for os spillere og for klubben, så vi skal bare ud og gribe kampen, gå ud og sætte et højt pres på dem, siger Aral Simsir.
FC Midtjylland er efter syv runder det eneste tilbageværende hold i Superligaen, der ikke har tabt en kamp.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE