Peter Løvenkrands er fri på markedet efter sit ophold i Birmingham, og på det seneste er offensivspillerens navn blevet temmelig hedt i Danmark, hvor han godt nok ikke har spillet siden år 2000, men stadig er et stort fodboldnavn.
I sidste uge fastslog Niels Erik Søndergaard fra Esbjergs sportslige ledelse overfor tipsbladet.dk, , men det er der også andre klubber, der har.
En lille håndfuld Superliga-klubber bejler således til den 34-årige eks-landsholdsspiller.
– Der er interesse fra to-tre danske klubber, men jeg kan ikke sige noget om, hvilke det er. Der er heller ikke noget konkret lige nu, og jeg vil sige, at det er meget fifty-fifty, om jeg skal til Danmark eller bliver i England. Jeg er også åben for andre steder. Jeg tager det meget stille og roligt, og før der er noget konkret at forholde sig til, kan jeg ikke gøre så meget, siger Peter Løvenkrands til tipsbladet.dk.
Det er et stykke tid siden, at danskeren har spillet en fodboldkamp, men han kan garantere en kommende arbejdsgiver, at han stiller til første træning i fin form.
– Jeg kan nok ikke spille 90 minutter med fuld knald på lige med det samme, men min fysiske form fejler intet. Jeg har trænet med en personlig træner, og når han ikke har været her, har jeg løbetrænet for mig selv, så formmæssigt er jeg, hvor jeg skal være, men jeg mangler selvfølgelig noget kamptræning, fortæller Peter Løvenkrands.
Han ønsker ikke at kommentere specifikt på Esbjerg, men man må formode, at vestjyderne er en af de tre klubber, der viser interesse for Peter Løvenkrands.
LIVE
Superliga-LIVE: Stor Brøndby-overraskelse
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
FC København-emne på bænken i 90 minutter
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
LIVE
TransferLIVE: Helt ude af truppen
NYHEDER
Maradona-klenodie skal sælges: Forventer 65 mio.
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
PSG henter fransk landsholdsspiller hjem
Officielt: Randers forlænger med ombejlet back
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
Chelsea sælger stopper til italiensk succesklub
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
MEDIE
Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det er fuldstændig op til Messi
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
HELT VILDT
18-årig dansker med hattrick på to minutter
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
INTERVIEW
Brøndby-boss: ‘Cirkus kommer til byen’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
Jorge Messi er død som 68-årig
AVIS
Griner af FC Barcelonas bud
TIPSBLADETS DOM
På kanten af katastrofen – han er en magtfaktor!
Brøndby vinder sikkert over AC Horsens
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
