Trods nul sejre i 13 kampe: Derfor tror FCN på det

FC Nordsjælland-cheftræner Flemming Pedersen kan se klare områder, som skal sørge for, at de klarer den.



FC Nordsjælland har som regel været en del af top-6 i Superligaen, men i denne sæson ligger Farum-klubben lige over nedrykningsstregen. Det kommer som resultat af, at de ikke har vundet i 13 kampe i træk.

Derfor skulle man også tro, at cheftræner Flemming Pedersen efterhånden ville have svært ved at være overbevist om, at han kan motivere spillerne. Men det slår han fast i et interview med TV3 Sport, at han godt kan.

– Indtil videre, ja. Fordi meget af det, som vi har haft fokus på i opstarten, er at blive et endnu mere boldsikkert hold. Det har vi kunne se i de to første kampe mod Brøndby og Randers, at vi har fået langt mere kontrol i de kampe, end vi havde over efteråret, hvor der manglede noget struktur både offensivt og defensivt, siger han og fortsætter:

– Det defensive er blevet bedre, fordi vi er blevet bedre på bolden. Hvis vi er bedre på bolden, så er det eksempelvis også nemmere at genpresse. Det er nemmere at stå bedre på banen populært sagt. Være hurtige til at generobre, når vi har kontrol på bolden. Så vores udgangspunkt er at tage kontrol på bolden, lyder det fra Flemming Pedersen.

Han fortæller endvidere, at det også er netop derfor man har hentet Erik Marxen og målmand Andreas Hansen ind.

Desuden mener FCN-cheftræneren ikke, at det føles som 13 kampe uden sejr, fordi der har været en vinterpause og nogle træningskampe, hvor de prøvede at vinde.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden