Troels Bech: Måske får jeg et job, så jeg må neddrosle min podcast

Troels Bech er sprunget ud som podcaster. Primært fordi han synes, emnet er spændende, så det kunne jo være, at andre også synes det. Han vil gerne fortsætte, men påpeger, at der kan komme et job, som han må dedikere sig 100 procent til.



Troels Bech kan skrive mange titler på sit cv: fodboldspiller, fodboldtræner, sportsdirektør, globetrotter og senest podcaster. I begyndelsen af marts lancerede han podcasten “Bech bag bolden”.

I den taler Bech med forskellige personer om hverdagen i professionel fodbold. Gæsterne har eksempelvis været Thomas Frank, Lars Høgh og Ståle Solbakken.

Episoderne begyndte at udkomme, mens Troels Bech og hans familie var i gang med deres store verdensrundrejse. Den varede ni måneder, men endte brat tidligere på ugen. I løbet af et døgn rejste familien hjem og skulle finde sig et sted at bo, fordi myndighederne opfordrede alle udlandsdanskere til at vende tilbage til landet.

Så nu er Bech altså hjemme på Fyn, og spørgsmålet er så, hvad fremtiden bringer. Mere podcast, for eksempel?

Læs også:Corona tvang Troels Bech hjem til Danmark: Det virker helt bagvendt

– Jeg laver det først og fremmest, fordi jeg interesserer mig meget for fodboldens hverdag. Selvfølgelig er kampene det vigtige, som gør, at der er noget at mødes om. Men for dem, som har arbejdet i sporten, er kampene en sjette- eller syvendedel af arbejdsdagene, siger Troels Bech til tipsbladet.dk.

– Det (fodboldens hverdag, red.) er der andre, der brænder for. Også nogle, der ikke har beskæftigelse i fodbold. Nogle, der gerne vil vide mere. Det, synes jeg, er spændende. Derfor har jeg givet mig selv lejlighed til at snakke med nogle rigtig dygtige mennesker, som jeg godt kan lide at lytte til og snakke med. Det er drivkraften bag det. Det regner jeg ikke med at stoppe med.

Da Troels Bech forleden fortalte om sit hektiske døgn med hjemrejse fra Oman, aflyste flyafgange og boligsøgning i sidste sekund, sagde han også, at fremtiden måske byder på “mere fodbold for mig”.

Selv om han gerne vil fortsætte som podcaster, er han også bevidst om, at han kan lande et job, hvor der ikke er plads til en nebengesjæft.

– Det kan da godt være, at der kommer et job, som jeg er nødt til at bruge 100 procent af min tid på igen, som så gør, at det (podcasten, red.) bliver neddroslet. Men jeg synes, det er sjovt. Og jeg kan se, at det snart er blevet aflyttet i 40 lande. Nok primært af danskere, fordi det foregår på dansk, siger han.

Der har altså været en vis interesse for det. Og selv om familien Bech har været vidt omkring på deres ni måneder lange rejse, står hans hustru og deres i alt otte børn ikke for alle afspilninger. De har “kun” været i 14 lande.

– Det er derfor ikke kun vores familie, der lytter til det, for så mange lande har vi ikke været i, siger Troels Bech med et grin.

Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning




Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Vild med ny Eriksen-løsning

Køber sig ind i dansk klub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rigtig dårlig melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København