Troels Bech: Måske får jeg et job, så jeg må neddrosle min podcast

Troels Bech er sprunget ud som podcaster. Primært fordi han synes, emnet er spændende, så det kunne jo være, at andre også synes det. Han vil gerne fortsætte, men påpeger, at der kan komme et job, som han må dedikere sig 100 procent til.



Troels Bech kan skrive mange titler på sit cv: fodboldspiller, fodboldtræner, sportsdirektør, globetrotter og senest podcaster. I begyndelsen af marts lancerede han podcasten “Bech bag bolden”.

I den taler Bech med forskellige personer om hverdagen i professionel fodbold. Gæsterne har eksempelvis været Thomas Frank, Lars Høgh og Ståle Solbakken.

Episoderne begyndte at udkomme, mens Troels Bech og hans familie var i gang med deres store verdensrundrejse. Den varede ni måneder, men endte brat tidligere på ugen. I løbet af et døgn rejste familien hjem og skulle finde sig et sted at bo, fordi myndighederne opfordrede alle udlandsdanskere til at vende tilbage til landet.

Så nu er Bech altså hjemme på Fyn, og spørgsmålet er så, hvad fremtiden bringer. Mere podcast, for eksempel?

Læs også:Corona tvang Troels Bech hjem til Danmark: Det virker helt bagvendt

– Jeg laver det først og fremmest, fordi jeg interesserer mig meget for fodboldens hverdag. Selvfølgelig er kampene det vigtige, som gør, at der er noget at mødes om. Men for dem, som har arbejdet i sporten, er kampene en sjette- eller syvendedel af arbejdsdagene, siger Troels Bech til tipsbladet.dk.

– Det (fodboldens hverdag, red.) er der andre, der brænder for. Også nogle, der ikke har beskæftigelse i fodbold. Nogle, der gerne vil vide mere. Det, synes jeg, er spændende. Derfor har jeg givet mig selv lejlighed til at snakke med nogle rigtig dygtige mennesker, som jeg godt kan lide at lytte til og snakke med. Det er drivkraften bag det. Det regner jeg ikke med at stoppe med.

Da Troels Bech forleden fortalte om sit hektiske døgn med hjemrejse fra Oman, aflyste flyafgange og boligsøgning i sidste sekund, sagde han også, at fremtiden måske byder på “mere fodbold for mig”.

Selv om han gerne vil fortsætte som podcaster, er han også bevidst om, at han kan lande et job, hvor der ikke er plads til en nebengesjæft.

– Det kan da godt være, at der kommer et job, som jeg er nødt til at bruge 100 procent af min tid på igen, som så gør, at det (podcasten, red.) bliver neddroslet. Men jeg synes, det er sjovt. Og jeg kan se, at det snart er blevet aflyttet i 40 lande. Nok primært af danskere, fordi det foregår på dansk, siger han.

Der har altså været en vis interesse for det. Og selv om familien Bech har været vidt omkring på deres ni måneder lange rejse, står hans hustru og deres i alt otte børn ikke for alle afspilninger. De har “kun” været i 14 lande.

– Det er derfor ikke kun vores familie, der lytter til det, for så mange lande har vi ikke været i, siger Troels Bech med et grin.

Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning




Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Tullberg tror på overraskelsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Brian Riemer giver klar besked

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Fem bud på David Nielsens afløser

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen