Troels Bech: Måske får jeg et job, så jeg må neddrosle min podcast

Troels Bech er sprunget ud som podcaster. Primært fordi han synes, emnet er spændende, så det kunne jo være, at andre også synes det. Han vil gerne fortsætte, men påpeger, at der kan komme et job, som han må dedikere sig 100 procent til.



Troels Bech kan skrive mange titler på sit cv: fodboldspiller, fodboldtræner, sportsdirektør, globetrotter og senest podcaster. I begyndelsen af marts lancerede han podcasten "Bech bag bolden".

I den taler Bech med forskellige personer om hverdagen i professionel fodbold. Gæsterne har eksempelvis været Thomas Frank, Lars Høgh og Ståle Solbakken.

Episoderne begyndte at udkomme, mens Troels Bech og hans familie var i gang med deres store verdensrundrejse. Den varede ni måneder, men endte brat tidligere på ugen. I løbet af et døgn rejste familien hjem og skulle finde sig et sted at bo, fordi myndighederne opfordrede alle udlandsdanskere til at vende tilbage til landet.

Så nu er Bech altså hjemme på Fyn, og spørgsmålet er så, hvad fremtiden bringer. Mere podcast, for eksempel?

Læs også:Corona tvang Troels Bech hjem til Danmark: Det virker helt bagvendt

– Jeg laver det først og fremmest, fordi jeg interesserer mig meget for fodboldens hverdag. Selvfølgelig er kampene det vigtige, som gør, at der er noget at mødes om. Men for dem, som har arbejdet i sporten, er kampene en sjette- eller syvendedel af arbejdsdagene, siger Troels Bech til tipsbladet.dk.

– Det (fodboldens hverdag, red.) er der andre, der brænder for. Også nogle, der ikke har beskæftigelse i fodbold. Nogle, der gerne vil vide mere. Det, synes jeg, er spændende. Derfor har jeg givet mig selv lejlighed til at snakke med nogle rigtig dygtige mennesker, som jeg godt kan lide at lytte til og snakke med. Det er drivkraften bag det. Det regner jeg ikke med at stoppe med.

Da Troels Bech forleden fortalte om sit hektiske døgn med hjemrejse fra Oman, aflyste flyafgange og boligsøgning i sidste sekund, sagde han også, at fremtiden måske byder på "mere fodbold for mig".

Selv om han gerne vil fortsætte som podcaster, er han også bevidst om, at han kan lande et job, hvor der ikke er plads til en nebengesjæft.

– Det kan da godt være, at der kommer et job, som jeg er nødt til at bruge 100 procent af min tid på igen, som så gør, at det (podcasten, red.) bliver neddroslet. Men jeg synes, det er sjovt. Og jeg kan se, at det snart er blevet aflyttet i 40 lande. Nok primært af danskere, fordi det foregår på dansk, siger han.

Der har altså været en vis interesse for det. Og selv om familien Bech har været vidt omkring på deres ni måneder lange rejse, står hans hustru og deres i alt otte børn ikke for alle afspilninger. De har "kun" været i 14 lande.

– Det er derfor ikke kun vores familie, der lytter til det, for så mange lande har vi ikke været i, siger Troels Bech med et grin.

Læs også:Ebbe Sand om Brøndby-exit: Det var en mega skuffende afslutning




Manchester United henter fransk angriber



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen