Tullberg kostede 3,5 mio.: Vi er glade for prisen

Sportschef i FC Midtjylland, Kristian Bach Bak, bekræfter, at vicemestrene har betalt 3,5 millioner kroner plus bonusser for at købe Mike Tullberg i Dortmund.



Mike Tullberg blev tirsdag endelig præsenteret i FC Midtjylland som den nye cheftræner i stedet for Thomas Thomasberg. 

Allerede fredag kunne Tipsbladet løfte sløret for udskiftningen af de to herrer.

Og mandag kunne Tipsbladet så også afsløre, at kontrakten lød på fire år – til sommer 2029 -, samt at FC Midtjylland havde betalt 3,5 millioner kroner for Tullberg i Dortmund. Dertil kommer bonusser.

Da Tipsbladet spørger sportschef Kristian Bach Bak om prisen, bekræfter han den og tilføjer, at det er et beløb, han glædeligt har været til at betale til den tyske storklub. 

– Vi betaler jo sjældent for cheftrænere, men vi er godt med på, at det på et tidspunkt godt kunne komme til at koste os lidt, hvis vi skal løfte os lidt, og at vi kunne få ham ud til den pris, det er vi selvfølgelig glade for, siger Kristian Bach Bak, der kun havde positive ting at sige om forhandlingerne med den tyske storklub.

– Det var respektfuldt, og det var tydeligt at mærke på Dortmund, at Mike er en kæmpe figur dernede. Og der har været tydelig kommunikation med ham omkring hans rolle dernede, så det var et rigtig godt forløb.

En ny Alex Ferguson
Længden på kontrakten er et tydeligt signal om, at FC Midtjylland ser Mike Tullberg som den helt rigtige mand i spidsen for Superliga-holdet, og Kristian Bach Bak tøver ikke med at udtrykke, at han gerne ser cheftræneren have en længere periode i klubben, ligesom den legendariske Alex Ferguson havde det i Manchester United.  

– Det gad jeg godt kalde ham. Vi forventer, at det er et langsigtet projekt med Mike, og så ved man jo aldrig, hvad der sker i fodbold, men Mike er gået all in, og det er med fire børn, så familien skal også flytte hertil. Det med at rykke dem rundt, har jeg godt kunnet mærke på ham, hvor meget det har betydet i forhold til denne beslutning. 

– Vi tror på, at Mike kan være med til at flytte klubben og vores spillestil til et nyt niveau, og så er det klart, at vi håber på, at han ikke er væk igen om to år. Men i fodbold – hvis der kommer Champions League og titler ind – der må vi bare være gode til at have en god kommunikation hele vejen rundt. 

– Han har en fireårig aftale, så indtil da har vi i hvert fald styr på ham. 

Mike Tullberg har nu hele landsholdspausen til at forberede sig inden første kamp 14. september ude mod FC Nordsjælland.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stopper efter VM-nedtur

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen