Der bliver fyldt op på tribunerne, når FC Nordsjælland torsdag i Farum møder Fenerbahce i Conference League.
FCN forventer en festlig atmosfære til kampen, hvor den populære tyrkiske storklub formentlig vil få stor opbakning fra både herboende og medrejsende Fenerbahce-fans.
Tilhængerne af det tyrkiske mandskab må dog kun vise Fenerbahces klubfarver i udebaneafsnittet med plads til omkring 1200 fans.
Presse- og kommunikationschef Mette Andersen vurderer, at der er godt styr på sikkerheden før den store opgave.
– Vi har selvfølgelig flere vagter, og der er mere politi, men det er der generelt til den her type kampe.
– De fans, der er rejst fra Tyrkiet, skal sidde på udebaneafsnittet, og så er der en del herboende tyrkere, som vi selvfølgelig skal håndtere så godt, som vi kan.
– Samtidig tror jeg også, at det er vigtigt at sige, at vi tror på, at det bliver en kæmpe fodboldfest, siger Mette Andersen og beskriver kampen som den største, der er blevet spillet på kunstgræsset i Farum i mange år.
På forhånd har FC Nordsjælland ikke fået nogen indikationer af, at der kan opstå ballade.
– Nej – overhovedet ikke. Vi har jo holdt mange møder med Uefa (Det Europæiske Fodboldforbund, red), og også med de tyrkiske sikkerhedsrepræsentanter, forklarer presse- og kommunikationschefen.
Mette Andersen fortæller, at Fenerbahces fans mødes inde på Rådhuspladsen i København, inden de drager med særtog til Farum. Politiet vil eskortere det gæstende holds fans undervejs.
– Vi har ikke på forhånd fået nogen indikationer af, at der kunne være noget som helst ballade.
– Tværtimod har vi kun fået indikationer af, at de kommer for at se fodbold. De har jo nogle gode fans, som giver en god stemning, siger hun.
Med fyldte tribuner vil der formentlig være op mod 10.000 tilskuere på plads i Farum til torsdagens kamp, der begynder klokken 21.
Før opgøret indtager Fenerbahce førstepladsen i gruppe H med ni point efterfulgt af FCN med syv point. De to klubber kæmper for at holde bulgarske Ludogorets med seks point bag sig.
Sideløbende med opgøret i Farum møder Ludogorets på udebane gruppens bundprop, Trnava fra Slovakiet.
Skulle det ende med en sejr til Ludogorets i det opgør, så er der lagt op til en gyserafslutning i gruppen, når FCN i sidste gruppekamp i december skal en tur til Bulgarien.
To hold fra gruppen avancerer til forårets knockoutkampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED