NYBORG (Tipsbladet): Han skulle have været den næste store spiller i tysk fodbold.
Nu skal Jann-Fiete Arp forsøge at sikre fynsk succes i Superligaen.
Som blot 17-årig debuterede Arp for Hamburger SV, og senere blev han solgt til Bayern München, hvilket siger alt om de forventninger, der var til ham. Dem har han ikke levet op til, og derfor er han nu i OB.
Ikke mindst på Alexander Zornigers opfordring.
– Han var en topstjerne i en meget ung alder, og det har givet ham en mentalitet, han kan bruge til noget, siger Alexander Zorniger til Tipsbladet om Jann-Fiete Arp.
– Han har haft en karriere, hvor han måske mistede noget af gløden på et tidspunkt. De her unge spillere tjener så utroligt mange penge og spiller i de største ligaer, men lige pludselig ændrer situationen sig, som den gjorde for Arp.
– Pludselig var han ikke længere en person, alle interesserede sig for. Pludselig var han ikke en spiller, som var trænerens go to-guy. Alle disse oplevelser havde Fiete i sine unge år, men nu er han i Odense, og det viser for mig tydeligt, at han virkelig prioriterer fodbolden.

På alder med studenterne
At være i OB var nok ikke, hvad 25-årige Jann-Fiete Arp havde forventet af karrieren, da han spillede for Bayern München
– Han har en historie, fra da han var teenager, men vi interesserer os kun for hans fremtid. Hans fortid er ligegyldig for mig, og det kan være godt for ham at komme til udlandet efter kun at have spillet i Tyskland. Det var virkelig godt for mig i sin tid, og det kan det også blive for ham.
– På den måde kan man måske sammenligne hans og min situation. Når man får lejlighed til kun at fokusere på fodbold, som vi alle elsker, kan man også finde frem til en bedre version af sig selv. Og Fiete leder efter den bedste version af sig selv.
Hvorfor blev han aldrig den superstjerne, han blev spået til? Hvad gik galt?
– Intet. Der var ikke noget, der gik galt. Han oplevede, hvordan livet også kan være. Han skiftede ikke til Paderborn eller Greuther Fürth – han skiftede til Bayern München som 17-årig. Når man gør det, har man sikret, at der altid vil være et stempel i panden på én. Så stiger forventningerne.
– Man skal bare huske, at da Arp blev Bundesliga-spiller, var han på samme alder som alle de studenter, jeg kan se hoppe og danse på diverse ladvogne de her dage. Han var en ung mand, og nogle gange slår livet nogle sving for en ung mand.
– Så der er aboslut ikke noget, der er gået galt, og nu er han i Odense, som efter min bedste vurdering er det helt rette sted for ham, slutter Alexander Zorniger.
Jann-Fiete Arp har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2028 med OB.

TransferLIVE: Brøndby præsenterer ny spiller

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Pelle Mattsson har tysk bejler

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Her er Nicolai Boilesens nye job

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Sådan går det FC København i Superligaen

Betaler formue for norsk stortalent

De henter Emmanuel Yeboah

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Tysk træner til Brøndby IF

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Spærrer øjnene op over Zorniger

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Lyngby henter Superliga-kending

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Afslører danskers rekordtransfer

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Newcastle er rasende på Liverpool

Sønderjyske – AGF

Afslører detaljer fra drømmetransfer

FC Midtjylland – OB

Han får sit store Superliga-gennembrud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Forventer salg af Superliga-profil

Han er på rampen i AGF

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Viborg FF – FC København

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Brøndby IF – Silkeborg IF

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar

Foreslår storklub: Hent denne Superliga-stjerne

Transfer-bonanza: Nu jagter de ny stjerne

Kedelig kampstart i Tirana

Utilfreds med Brøndby-tid