AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.
Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.
Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.
Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.
Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.
Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.
Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.
For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.
For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.
Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?
0 Votes
AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.
Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.
Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.
– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.
– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.
– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.
SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.
AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
HELT VILDT
FC København-fans raser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
Sønderjyske – OB
MEDIE