Uansvarlige AaB-ejere? – Folk glemmer hurtigt

AaB's ejere får stenhård kritik af blandt andre Tipsbladet for ikke at hente kvalitetsspillere eller forstå, hvad det kræver at klare sig i Superligaen. Men det er skudt forbi mål, mener sportsdirektøren.



AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.

Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.

Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.

Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Optakt til AaB - Lyngby i Superligaen
AaB står foran en svær opgave i de fem sidste runder i Superligaen. Foto: Alamy

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.

Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.

Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.

Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.

For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.

For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.

Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?

  • 6 (bedst)
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 0 (værst)
  • 6 (bedst)
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 0 (værst)

0 Votes

AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.

Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.

Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.

– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

Den nye AaB-boss Kristoffer Wichmann på første arbejdsdag på træningsbanen. Foto: Alamy

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.

– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.

– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.

SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.

AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

Tottenham henter forløsende sejr

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp