AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.
Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.
Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.
Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.
Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.
Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.
Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.
For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.
For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.
Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?
0 Votes
AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.
Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.
Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.
– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.
– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.
– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.
SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.
AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.

TransferLIVE: Nelsson er én ud af tre på listen

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Jagter dansk målræv

Thomas Frank var et emne i storklub

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Hvem trækker FC København i CL-kvalifikationen?

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Nu går de all-in på Højlund

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Nu bekræfter FCK

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Kaoskamp ved klub-VM

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Morten Hjulmand til storklub?

Chokerstatning for Thomas Frank?

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre