AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.
Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.
Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.
Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.
Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.
Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.
Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.
For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.
For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.
Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?
0 Votes
AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.
Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.
Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.
– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.
– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.
– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.
SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.
AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER