AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.
Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.
Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.
Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.
Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.
Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.
Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.
For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.
For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.
Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?
0 Votes
AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.
Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.
Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.
– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.
– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.
– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.
SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.
AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
DAGENS SPILFORSLAG
Tango tæmmer vikinger
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik