Uansvarlige AaB-ejere? – Folk glemmer hurtigt

AaB's ejere får stenhård kritik af blandt andre Tipsbladet for ikke at hente kvalitetsspillere eller forstå, hvad det kræver at klare sig i Superligaen. Men det er skudt forbi mål, mener sportsdirektøren.



AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.

Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.

Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.

Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Optakt til AaB - Lyngby i Superligaen
AaB står foran en svær opgave i de fem sidste runder i Superligaen. Foto: Alamy

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.

Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.

Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.

Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.

For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.

For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.

Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?

  • 6 (bedst)
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 0 (værst)
  • 6 (bedst)
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 0 (værst)

0 Votes

AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.

Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.

Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.

– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

Den nye AaB-boss Kristoffer Wichmann på første arbejdsdag på træningsbanen. Foto: Alamy

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.

– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.

– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.

SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.

AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Vild udtalelse om Nathan Trott



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Medie peger på FC København

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Superliga-stortalenter topper international liste



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Trods krise: Freder Superliga-træner

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby henter stort målmandstalent

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Han skal jo være Brøndby-mand

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

José Mourinho klarmelder dansker

Chido Obi var ustyrlig

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Forlænger med stortalent

– Det er absolut bekymrende!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring