AALBORG (Tipsbladet): Der løber nogle særdeles dygtige Superliga-spillere rundt på AaB’s træningsanlæg.
Melker Widell skal til sommer til Wales og forsøge at rykke op i Premier League med Swansea.
Og hvis sportsdirektør James Gow ville, kunne han sikkert sætte sig med mobiltelefonen og en laptop fredag eftermiddag og lukke et stort millionsalg af anføreren Mathias Jørgensen.
Men det er bestemt ikke det, James Gow vil hverken fredag eller nogen fredage i den kommende tid.

Ja står det til sportsdirektøren, skal Jørgensen spille der så længe som muligt, men den næste måned er selvfølgelig ekstra vigtig efter AaB’s trænerskifte og med nedrykningsstregen faretruende tæt på.
Sportsdirektøren hilser på fans, medarbejdere og journalister i ét væk, da træningen er ved at begynde torsdag middag.
Og mens hovedpersonen trods alt er den nye cheftræner Kristoffer Wichmann, er Gow også i fokus.
Det har han været især de seneste uger som det gemytlige, imødekommende ansigt på klubben, og der er nok at se til.
For han og ikke mindst klubbens tyske ejerkreds repræsenteret ved formand Jan Peters har været under kraftig beskydning, og det giver mening efter AaB’s dårlige resultater.
For mens der er klare stjerner i truppen, er der også en række spillere, der har haft meget svært ved sammen at løfte opgaven især i efteråret.
Fra 0-6, hvilken karakter ville I give AaB's ejere og deres forvaltning af klubben?
0 Votes
AaB ser helt anderledes ud end før ejerne i SSE22’s indtog med et væld af udenlandske spillere, og de står for skud hos Tipsbladet og snart sagt alle andre danske sportsmedier.
Men særligt er det AaB-ejerne, der er i sigtekornet for at spille med spillere, der ikke kender Superligaen og ikke har vist sig at kunne vinde i rækken især her i 2025.
Men med trænerskiftet signalerer James Gow og ledelsen direkte, at man tror på, der er mere gods i spillertruppen, og så synes James Gow, at medier og andre uden for AaB glemmer konkurrence-situationen i Superligaen.
– Hør, jeg har været her i to år nu. Så når I taler om os, så vil jeg helt klart mene, at jeg har set nok til ligaen til at forstå, hvad den er, siger James Gow til Tipsbladet.

– Vi har også en gruppe spillere, der har hentet flere point end andre hold i denne række lige nu, og holder vi vores position, er vi også i Superligaen næste år.
– Jeg synes, det er vigtigt at huske på, hvor vi kom fra. Folk glemmer hurtigt, tror jeg, at vi kom fra adskillige års finansiel usikkerhed. Man kan bare se på vores økonomiske årsresultater og lave matematikken selv, siger James Gow med henvisning på et samlet AaB-underskud i vægtklassen omkring 150 millioner kroner på syv år.
– Vi kom fra 1. Division, der ikke er en række med specielt store finansielle ressourcer, og vi har skullet finde måder at være kompetitive. Jeg synes så afgjort, vi har nok kvalitet til at være mere konkurrencedygtige, end vi har været på det seneste. Det tror jeg, vi snart får at se, siger AaB-sportsdirektøren.
SSE22 kom ind i AaB kort før klubbens nedrykning i foråret 2023 efter års økonomiske vanskeligheder og en lav vilje i byen og området til nok en gang at poste store millionbeløb i AaB.
AaB spiller en vital hjemmekamp mandag aften mod Vejle, der ligger sidst med 18 point, fem færre end AaB.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane