Udenlandsk klub byder på AaB-svensker

Der er bred interesse for AaB's svenske midtbanespiller Daniel Ask.



26-årige Daniel Ask spillede regelmæssigt i Allsvenskan i 2024 på leje i Västerås og i 2023 samme sted, da den svenske klub lå i Superettan.

I AaB havde Ask til gengæld svært ved at kæmpe sig til spilletid i foråret sidste år, efter den centrale midtbanespiller var skiftet på fri transfer, og derfor var han på leje tilbage i Västerås i anden halvdel af året.

Nu er Ask igen til træning i AaB, hvor han onsdag i et interview med Nordjyske fortæller om at være kommet tilbage for at kæmpe sin chance efter en halvsæson i AaB sidste år, der slet ikke gik som håbet.

Men konkurrencen på AaB’s midtbane er markant med Mads Bomholt, Kasper Davidsen, Mylian Jiménez, Melker Widell, Oliver Ross og nu også nyankomne Isak Hansen-Aarøen fra Werder Bremen som forhåndsfavoritter til at løbe med de fleste startpladser i foråret.

AaB-sportsdirektør James Gow vil meget nødig slippe klubbens profiler – læs mere her

Daniel Ask er af indlysende årsager en spiller, en række svenske klubber kender godt, men også klubber i andre ligaer kender til midtbanespilleren, der har spillet mange kampe i næstbedste række for især Västerås men også Skövde og Värnamo.

Og der er interesse i udlandet for Daniel Ask.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har mindst én klub fra Sydeuropa afgivet et konkret tilbud på midtbanespilleren, og flere andre klubber har svenskeren på listen over mulige tilgange denne vinter.

Ask var blandt de bedste spillere i Sveriges næstbedste række i 2023 og har altså spillet flittigt for Västerås igen i 2024, og flere klubber har beholdt svenskeren på observationslisten.

AaB hentede onsdag angriberen Aaron Seydel på fri transfer, et halvt år efter han stoppede i Darmstadt.

Seydel ligner en direkte afløser for den nyligt solgte angriber John Iredale og tegner ikke umiddelbart til at skulle eller kunne glide direkte ind i startopstillingen efter et halvt år uden en klub.





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Her er 16.-delsfinalerne til VM