26-årige Daniel Ask spillede regelmæssigt i Allsvenskan i 2024 på leje i Västerås og i 2023 samme sted, da den svenske klub lå i Superettan.
I AaB havde Ask til gengæld svært ved at kæmpe sig til spilletid i foråret sidste år, efter den centrale midtbanespiller var skiftet på fri transfer, og derfor var han på leje tilbage i Västerås i anden halvdel af året.
Nu er Ask igen til træning i AaB, hvor han onsdag i et interview med Nordjyske fortæller om at være kommet tilbage for at kæmpe sin chance efter en halvsæson i AaB sidste år, der slet ikke gik som håbet.
Men konkurrencen på AaB’s midtbane er markant med Mads Bomholt, Kasper Davidsen, Mylian Jiménez, Melker Widell, Oliver Ross og nu også nyankomne Isak Hansen-Aarøen fra Werder Bremen som forhåndsfavoritter til at løbe med de fleste startpladser i foråret.
AaB-sportsdirektør James Gow vil meget nødig slippe klubbens profiler – læs mere her
Daniel Ask er af indlysende årsager en spiller, en række svenske klubber kender godt, men også klubber i andre ligaer kender til midtbanespilleren, der har spillet mange kampe i næstbedste række for især Västerås men også Skövde og Värnamo.
Og der er interesse i udlandet for Daniel Ask.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har mindst én klub fra Sydeuropa afgivet et konkret tilbud på midtbanespilleren, og flere andre klubber har svenskeren på listen over mulige tilgange denne vinter.
Ask var blandt de bedste spillere i Sveriges næstbedste række i 2023 og har altså spillet flittigt for Västerås igen i 2024, og flere klubber har beholdt svenskeren på observationslisten.
AaB hentede onsdag angriberen Aaron Seydel på fri transfer, et halvt år efter han stoppede i Darmstadt.
Seydel ligner en direkte afløser for den nyligt solgte angriber John Iredale og tegner ikke umiddelbart til at skulle eller kunne glide direkte ind i startopstillingen efter et halvt år uden en klub.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED