Det har på mange måder været en svær sæson for OB, men fynboerne har alligevel haft én spiller, der virkelig har formået at efterlade et positivt indtryk.
Rami Al Hajj har fået meget ros på det seneste, og den 22-årige svensker bliver nu også fremhævet af Discovery-eksperten Mikkel Bischoff, der har valgt at udråbe OB-profilen som grundspillets positive overraskelse i Superligaen.
– Jeg havde ikke særligt mange forventninger. Det første, der blev sagt om ham, det var, at han var en fantastisk 10'er, som kunne en masse ting, men som ikke kunne så meget, når modstanderen havde bolden. Det er han så blevet bedre til, den del.
– Men de ting, han har lavet i Superligaen indtil videre, det har jo været fuldstændigt vanvittigt. Jeg synes jo, at han er den mest underholdende spiller at se i Superligaen. Han kan kombinere det der med at være effektiv, fordi han har faktisk også lavet en del assister og været god i spillet, mens han også har været en showman. Han laver alle de ting, som vi alle sammen godt kan lide at se, siger Mikkel Bischoff.
En gadespiller
Det, der særligt begejstrer Discovery-eksperten ved Rami Al Hajj, er at OB-profilen er en spiller, der tilhører en uddøende race.
– Det, jeg allerbedst kan lide ved ham, det er, at han er en street-spiller. Han er en gadespiller. Alle fodboldspillere, der kommer til at bryde igennem i de næste mange år, de er blevet set og opdaget så tidligt af akademierne, og de bliver trænet på den samme måde, fra de er seks år. De fleste spillere er fantastisk dygtige nu, men de er den samme type spiller, som kan nogle af de samme ting, fordi de bliver trænet på samme måde.
– Ham her er blevet opfostret i et bur, kan man se. På en gade. Hvor han har spillet og har truffet sine egne beslutninger, og måske har han spillet mod nogle, der var ældre end ham, hvor han nogle gange skulle passe lidt mere på bolden. Og mod nogle, der var yngre end ham, hvor han bare kunne drible det hele.
– Han er fuldstændig impulsiv i den måde, han spiller fodbold på. Og den type spiller er en uddøende race, og jeg elsker den type spiller, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Tipsbladet var i sidste uge i Odense for at tale med Rami Al Hajj. Her udtalte OB-svenskeren sig blandt andet om den megen ros, han har modtaget på det seneste. Læs interviewet HER.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE