Uffe Bech er færdig i Brøndby: Har desværre ikke været til rådighed

Brøndby IF har ikke valgt at udnytte købsoptionen på Uffe Bech, der har været lejet ud til klubben siden slutningen af august.



25-årige Uffe Bech kom tilbage i august til Brøndby IF på en kort lejeaftale, som har udløb efter dette efterår. 

Brøndby har tidligere fortalt, at lejeaftalen med Hannover 96 havde en købsoption, men den oplyser klubben fredag, at man ikke har valgt at benytte. Uffe Bech forlader derfor klubben igen til nytår:

– Vi har været rigtig glade for at have Uffe hos os i dette efterår, men han har desværre ikke været til rådighed, siden han udgik efter blot ti minutter af Derby-kampen mod FCK. Vi har ikke en finger at sætte på hans niveau eller indstilling, og i de kampe, han har spillet for os, har vi set det høje tekniske niveau, han har i sig.

– Vi har en sidste kamp tilbage i efterårssæsonen, og her møder vi Vendsyssel på søndag. Før kampen bliver fløjtet i gang på søndag, vil vi derfor give Uffe et pænt farvel foran klubbens fans og ønske ham held og lykke med fremtiden, siger sportsdirektør Troels Bech til klubbens hjemmeside.

For Uffe Bechs vedkommende er det kun blevet til syv kampe, ét mål og én enkelt assist i Brøndby-trøjen i et efterår, hvor hans rytme er blevet ødelagt af flere skader. Hovedpersonen selv er dog alligevel glad for det korte ophold på den københavnske vestegn:

– Jeg har været glad for at være i Brøndby gennem de sidste par måneder. Jeg har lært nogle fantastiske mennesker at kende, både hvad angår spillere og tilknyttede folk i klubben. Fansene har taget virkelig godt imod mig, og jeg er dybt imponeret over opbakningen både på hjemmebane og udebane.

– Da jeg lagde mig til at sove dagen før Derby-kampen, havde jeg selvfølgelig set mine sidste seks ugers tid i klubben helt anderledes, men nogle gange er man ikke selv herre over alt her i livet. Jeg ønsker alle i Brøndby IF held og lykke med resten af sæsonen og tror på medaljer i maj, siger Uffe Bech til Brøndby IF’s hjemmeside.

Brøndby IF har i dag også kunne fortælle, at Johan Larsson er fortid i klubben. Den historie kan du læse mere om





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus