Michael Falkesgaard er ikke født under himlens heldigste fodboldstjerne.
Efter en årrække som reservekeeper i Brøndby skiftede han for et år siden til OB for at blive førstekeeper, og det startede godt for Falkesgaard, inden det gik helt galt den 7. august, hvor han fik en skade på korsbåndet i et opgør mod AGF og dermed missede resten af sæsonen. Siden er det strømmet til med målmænd i OB, og senest har Sten Grytebust markeret sig som en dygtig målmand for fynboerne.
Dermed er spørgsmålet, om Michael Falkesgaard igen skal til at indstille sig på at være reservemålmand. Han indrømmer i hvert fald, at pilen lige nu peger meget klart på Grytebust.
– Sten har gjort det fint. Vi har prøvet at få lukket hullet i målet, og det har taget noget tid, men han har gjort det godt, siden han er kommet, og det er også med til at skærpe mig og gøre mig bedre. Det gør mig også ekstra motiveret for at blive helt klar igen, for man må sige, at han har grebet chancen, siger Michael Falkesgaard til tipsbladet.dk og medgiver, at Sten Grytebust bliver svær at slå af:
– Ja, det gør han da. Han var god i efteråret, og jeg er lige kommet tilbage fra min skade, så der er ingen tvivl om, at han skal stå rigtig dårligt, hvis pilen skal pege på mig.
Kan du indstille dig på igen at blive reservekeeper?
– Jeg skiftede til OB for at få så meget spilletid som muligt, og det startede rigtig godt, og jeg er sikker på, det havde set anderledes ud nu, hvis jeg ikke var blevet skadet. Men det er en del af fodbolden – man kan aldrig vide, hvad der sker. Det er forbandet ærgerligt, at jeg fik sådan en skade på det tidspunkt, og det er lidt hårdt, at jeg starter forfra igen, men jeg kan ikke gøre andet end at klø på, fastslår Falkesgaard.
Målmanden fortæller, at han er på vej tilbage i fuldt vigør efter sin lange skadespause, men der er stadig et stykke, før han er på 100 procent.
– Jeg træner fuldt med, men der er stadig en del vej, før jeg er tilbage på det niveau, jeg havde før skaden, så alle træninger og alle kampe er med til at bygge på i forhold til, at jeg kan komme tilbage på mit gamle niveau. Det tager altid noget tid efter så lang en skade. Jeg kan ikke sige, hvor lang tid det tager, men det går bedre for hver træning, selv om jeg kan mærke, at der stadig er et stykke vej.
– Jeg har været ude i næsten et år, så min sult som fodboldspiller er enorm. Det er noget helt andet at være skadesfri og kunne spille og træne hver dag, så når man har prøvet at være helt nede og vende, er sådan en oplevelse med til at give mig noget fremadrettet som fodboldspiller, siger Michael Falkesgaard.
Målmanden nåede fire Superliga-kampe for OB, inden han blev skadet.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen