Michael Falkesgaard er ikke født under himlens heldigste fodboldstjerne.
Efter en årrække som reservekeeper i Brøndby skiftede han for et år siden til OB for at blive førstekeeper, og det startede godt for Falkesgaard, inden det gik helt galt den 7. august, hvor han fik en skade på korsbåndet i et opgør mod AGF og dermed missede resten af sæsonen. Siden er det strømmet til med målmænd i OB, og senest har Sten Grytebust markeret sig som en dygtig målmand for fynboerne.
Dermed er spørgsmålet, om Michael Falkesgaard igen skal til at indstille sig på at være reservemålmand. Han indrømmer i hvert fald, at pilen lige nu peger meget klart på Grytebust.
– Sten har gjort det fint. Vi har prøvet at få lukket hullet i målet, og det har taget noget tid, men han har gjort det godt, siden han er kommet, og det er også med til at skærpe mig og gøre mig bedre. Det gør mig også ekstra motiveret for at blive helt klar igen, for man må sige, at han har grebet chancen, siger Michael Falkesgaard til tipsbladet.dk og medgiver, at Sten Grytebust bliver svær at slå af:
– Ja, det gør han da. Han var god i efteråret, og jeg er lige kommet tilbage fra min skade, så der er ingen tvivl om, at han skal stå rigtig dårligt, hvis pilen skal pege på mig.
Kan du indstille dig på igen at blive reservekeeper?
– Jeg skiftede til OB for at få så meget spilletid som muligt, og det startede rigtig godt, og jeg er sikker på, det havde set anderledes ud nu, hvis jeg ikke var blevet skadet. Men det er en del af fodbolden – man kan aldrig vide, hvad der sker. Det er forbandet ærgerligt, at jeg fik sådan en skade på det tidspunkt, og det er lidt hårdt, at jeg starter forfra igen, men jeg kan ikke gøre andet end at klø på, fastslår Falkesgaard.
Målmanden fortæller, at han er på vej tilbage i fuldt vigør efter sin lange skadespause, men der er stadig et stykke, før han er på 100 procent.
– Jeg træner fuldt med, men der er stadig en del vej, før jeg er tilbage på det niveau, jeg havde før skaden, så alle træninger og alle kampe er med til at bygge på i forhold til, at jeg kan komme tilbage på mit gamle niveau. Det tager altid noget tid efter så lang en skade. Jeg kan ikke sige, hvor lang tid det tager, men det går bedre for hver træning, selv om jeg kan mærke, at der stadig er et stykke vej.
– Jeg har været ude i næsten et år, så min sult som fodboldspiller er enorm. Det er noget helt andet at være skadesfri og kunne spille og træne hver dag, så når man har prøvet at være helt nede og vende, er sådan en oplevelse med til at give mig noget fremadrettet som fodboldspiller, siger Michael Falkesgaard.
Målmanden nåede fire Superliga-kampe for OB, inden han blev skadet.

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Femkløver vil væk fra Manchester United

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Megatransfer på vej?

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

På vej mod retur?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kæmpe milliontab

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Danmark taber knebent til Sverige

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

“Et kup” at hente dansk angriber

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

– Jeg er stærkere end nogensinde

Diogo Jota død i trafikulykke

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Derfor giver én type transfer særlig mening

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Så eftertragtet er Morten Frendrup