Underskrift snart på plads? OB-boss regner med norsk back

Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB er udløbet, men sportschefen regner med at beholde nordmanden.



Da 2020 blev til ’21, udløb Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB. Dermed er backen officielt LA Galaxy-spiller igen, men meget tyder på, at det er en stakket frist. OB’s sportschef, Michael Hemmingsen, går ud fra, at Skjelvik fortsætter i OB.

– Vi regner med og tror på, at Jørgen fortsætter hos os. Men det er ikke på plads endnu, siger han til tipsbladet.dk.

Efteråret var fyldt med mystik om nordmandens kontraktforhold. Den første tvivl opstod, da Hemmingsen sagde i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Skjelvik ville fortsætte i OB efter 1. januar.

– Han er hos os, og det er han også fra næste år af, sagde Hemmingsen i podcasten og bekræftede kontraktlængden frem til 2023.

Kort tid senere sagde nordmanden dog selv, at han ikke havde underskrevet nogen ny aftale, og Hemmingsen måtte trække i land.

Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer

Ifølge Sport Fyn sagde selvsamme Michael Hemmingsen på et fanarrangement i november, at OB havde sikret Skjelvik efter lejeaftalens ophør. Igen afviste klubben, at det var tilfældet, men mediet forklarede forvirringen med, at Jørgen Skjelvik står til at få en stor pose penge, hvis han bliver løst fra sin kontrakt med LA Galaxy.

Derfor forsøgte han og OB ifølge Sport Fyn at lægge låg på forlydender om, at de allerede har en kontrakt for fremtiden på plads.

Holder sportschef Hemmingsens seneste forudsigelse stik, falder brikkerne dog snart på plads. Dermed bliver Skjelvik OB’s tredje tilgang i dette transfervindue, efter Sander Svendsen og Teitur Magnusson er vendt tilbage fra lejemål. Spørgsmålet er, om Hemmingsen skal føje flere til den liste.

– Vi er rigtig godt tilfredse og har været aktive i foregående transfervinduer. Vi er altid åbne for at kunne styrke vores fodboldhold, hvis muligheden kommer. Lige nu har vi også spillere som ikke har været her så lang tid, siger han.

– Men vi er klar på at tage fat i transfervinduet, som det nu tager sig ud. Vi har også en trup, som er stærk, og som er sat samme i nogle vinduer de foregående år.

Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver

OB fortalte tidligere tirsdag, at cheftræner Jakob Michelsen forlader klubben til sommer. Han får dog stadig mulighed for at give sit besyv med, når OB handler spillere.

– I de her transfervinduer er det vigtigt hos os at have meget faglighed ind over for at vurdere, om der skal ske noget på forskellige ting. Det stopper vi ikke med. Det fortsætter vi med, siger Michael Hemmingsen.

Så Michelsen kommer stadig med på råd?

– Helt sikkert. Sådan er det hos os. Vi vil gerne snakke åbent om det og have eksperter inde over. Det er han med sin faglighed.

Læs også:OB vrager Jakob Michelsen: Men vi har fuld tillid til ham
Læs også:Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre
Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Ny kæmpe nedtur for Frank



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Han kan blive den næste store profil!

Brøndby IF – Randers FC

Tæt på utrolig kamprekord

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland – FC København

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

AGF og OB var enige om at spille søndag

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte