Da 2020 blev til ’21, udløb Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB. Dermed er backen officielt LA Galaxy-spiller igen, men meget tyder på, at det er en stakket frist. OB’s sportschef, Michael Hemmingsen, går ud fra, at Skjelvik fortsætter i OB.
– Vi regner med og tror på, at Jørgen fortsætter hos os. Men det er ikke på plads endnu, siger han til tipsbladet.dk.
Efteråret var fyldt med mystik om nordmandens kontraktforhold. Den første tvivl opstod, da Hemmingsen sagde i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Skjelvik ville fortsætte i OB efter 1. januar.
– Han er hos os, og det er han også fra næste år af, sagde Hemmingsen i podcasten og bekræftede kontraktlængden frem til 2023.
Kort tid senere sagde nordmanden dog selv, at han ikke havde underskrevet nogen ny aftale, og Hemmingsen måtte trække i land.
Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer
Ifølge Sport Fyn sagde selvsamme Michael Hemmingsen på et fanarrangement i november, at OB havde sikret Skjelvik efter lejeaftalens ophør. Igen afviste klubben, at det var tilfældet, men mediet forklarede forvirringen med, at Jørgen Skjelvik står til at få en stor pose penge, hvis han bliver løst fra sin kontrakt med LA Galaxy.
Derfor forsøgte han og OB ifølge Sport Fyn at lægge låg på forlydender om, at de allerede har en kontrakt for fremtiden på plads.
Holder sportschef Hemmingsens seneste forudsigelse stik, falder brikkerne dog snart på plads. Dermed bliver Skjelvik OB’s tredje tilgang i dette transfervindue, efter Sander Svendsen og Teitur Magnusson er vendt tilbage fra lejemål. Spørgsmålet er, om Hemmingsen skal føje flere til den liste.
– Vi er rigtig godt tilfredse og har været aktive i foregående transfervinduer. Vi er altid åbne for at kunne styrke vores fodboldhold, hvis muligheden kommer. Lige nu har vi også spillere som ikke har været her så lang tid, siger han.
– Men vi er klar på at tage fat i transfervinduet, som det nu tager sig ud. Vi har også en trup, som er stærk, og som er sat samme i nogle vinduer de foregående år.
Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver
OB fortalte tidligere tirsdag, at cheftræner Jakob Michelsen forlader klubben til sommer. Han får dog stadig mulighed for at give sit besyv med, når OB handler spillere.
– I de her transfervinduer er det vigtigt hos os at have meget faglighed ind over for at vurdere, om der skal ske noget på forskellige ting. Det stopper vi ikke med. Det fortsætter vi med, siger Michael Hemmingsen.
Så Michelsen kommer stadig med på råd?
– Helt sikkert. Sådan er det hos os. Vi vil gerne snakke åbent om det og have eksperter inde over. Det er han med sin faglighed.
Læs også:OB vrager Jakob Michelsen: Men vi har fuld tillid til ham
Læs også:Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre
Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
