Underskrift snart på plads? OB-boss regner med norsk back

Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB er udløbet, men sportschefen regner med at beholde nordmanden.



Da 2020 blev til ’21, udløb Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB. Dermed er backen officielt LA Galaxy-spiller igen, men meget tyder på, at det er en stakket frist. OB’s sportschef, Michael Hemmingsen, går ud fra, at Skjelvik fortsætter i OB.

– Vi regner med og tror på, at Jørgen fortsætter hos os. Men det er ikke på plads endnu, siger han til tipsbladet.dk.

Efteråret var fyldt med mystik om nordmandens kontraktforhold. Den første tvivl opstod, da Hemmingsen sagde i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Skjelvik ville fortsætte i OB efter 1. januar.

– Han er hos os, og det er han også fra næste år af, sagde Hemmingsen i podcasten og bekræftede kontraktlængden frem til 2023.

Kort tid senere sagde nordmanden dog selv, at han ikke havde underskrevet nogen ny aftale, og Hemmingsen måtte trække i land.

Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer

Ifølge Sport Fyn sagde selvsamme Michael Hemmingsen på et fanarrangement i november, at OB havde sikret Skjelvik efter lejeaftalens ophør. Igen afviste klubben, at det var tilfældet, men mediet forklarede forvirringen med, at Jørgen Skjelvik står til at få en stor pose penge, hvis han bliver løst fra sin kontrakt med LA Galaxy.

Derfor forsøgte han og OB ifølge Sport Fyn at lægge låg på forlydender om, at de allerede har en kontrakt for fremtiden på plads.

Holder sportschef Hemmingsens seneste forudsigelse stik, falder brikkerne dog snart på plads. Dermed bliver Skjelvik OB’s tredje tilgang i dette transfervindue, efter Sander Svendsen og Teitur Magnusson er vendt tilbage fra lejemål. Spørgsmålet er, om Hemmingsen skal føje flere til den liste.

– Vi er rigtig godt tilfredse og har været aktive i foregående transfervinduer. Vi er altid åbne for at kunne styrke vores fodboldhold, hvis muligheden kommer. Lige nu har vi også spillere som ikke har været her så lang tid, siger han.

– Men vi er klar på at tage fat i transfervinduet, som det nu tager sig ud. Vi har også en trup, som er stærk, og som er sat samme i nogle vinduer de foregående år.

Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver

OB fortalte tidligere tirsdag, at cheftræner Jakob Michelsen forlader klubben til sommer. Han får dog stadig mulighed for at give sit besyv med, når OB handler spillere.

– I de her transfervinduer er det vigtigt hos os at have meget faglighed ind over for at vurdere, om der skal ske noget på forskellige ting. Det stopper vi ikke med. Det fortsætter vi med, siger Michael Hemmingsen.

Så Michelsen kommer stadig med på råd?

– Helt sikkert. Sådan er det hos os. Vi vil gerne snakke åbent om det og have eksperter inde over. Det er han med sin faglighed.

Læs også:OB vrager Jakob Michelsen: Men vi har fuld tillid til ham
Læs også:Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre
Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson


Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Dansker færdig i Ajax?

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

– Overdrevet og unuanceret

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Aldrig set før

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel