Da 2020 blev til ’21, udløb Jørgen Skjelviks lejeaftale med OB. Dermed er backen officielt LA Galaxy-spiller igen, men meget tyder på, at det er en stakket frist. OB’s sportschef, Michael Hemmingsen, går ud fra, at Skjelvik fortsætter i OB.
– Vi regner med og tror på, at Jørgen fortsætter hos os. Men det er ikke på plads endnu, siger han til tipsbladet.dk.
Efteråret var fyldt med mystik om nordmandens kontraktforhold. Den første tvivl opstod, da Hemmingsen sagde i podcasten Stemmer fra Ådalen, at Skjelvik ville fortsætte i OB efter 1. januar.
– Han er hos os, og det er han også fra næste år af, sagde Hemmingsen i podcasten og bekræftede kontraktlængden frem til 2023.
Kort tid senere sagde nordmanden dog selv, at han ikke havde underskrevet nogen ny aftale, og Hemmingsen måtte trække i land.
Læs også:OB vil ikke forlænge med Jakob Michelsen – samarbejdet slutter til sommer
Ifølge Sport Fyn sagde selvsamme Michael Hemmingsen på et fanarrangement i november, at OB havde sikret Skjelvik efter lejeaftalens ophør. Igen afviste klubben, at det var tilfældet, men mediet forklarede forvirringen med, at Jørgen Skjelvik står til at få en stor pose penge, hvis han bliver løst fra sin kontrakt med LA Galaxy.
Derfor forsøgte han og OB ifølge Sport Fyn at lægge låg på forlydender om, at de allerede har en kontrakt for fremtiden på plads.
Holder sportschef Hemmingsens seneste forudsigelse stik, falder brikkerne dog snart på plads. Dermed bliver Skjelvik OB’s tredje tilgang i dette transfervindue, efter Sander Svendsen og Teitur Magnusson er vendt tilbage fra lejemål. Spørgsmålet er, om Hemmingsen skal føje flere til den liste.
– Vi er rigtig godt tilfredse og har været aktive i foregående transfervinduer. Vi er altid åbne for at kunne styrke vores fodboldhold, hvis muligheden kommer. Lige nu har vi også spillere som ikke har været her så lang tid, siger han.
– Men vi er klar på at tage fat i transfervinduet, som det nu tager sig ud. Vi har også en trup, som er stærk, og som er sat samme i nogle vinduer de foregående år.
Læs også:OB-ekspert: Jeg tror ikke en døjt på, at Jakob Michelsen bliver
OB fortalte tidligere tirsdag, at cheftræner Jakob Michelsen forlader klubben til sommer. Han får dog stadig mulighed for at give sit besyv med, når OB handler spillere.
– I de her transfervinduer er det vigtigt hos os at have meget faglighed ind over for at vurdere, om der skal ske noget på forskellige ting. Det stopper vi ikke med. Det fortsætter vi med, siger Michael Hemmingsen.
Så Michelsen kommer stadig med på råd?
– Helt sikkert. Sådan er det hos os. Vi vil gerne snakke åbent om det og have eksperter inde over. Det er han med sin faglighed.
Læs også:OB vrager Jakob Michelsen: Men vi har fuld tillid til ham
Læs også:Analyse: OB’s middelmådighed har intet med Michelsen at gøre
Læs også:Farvel til Michelsen: Her er trænerkarrusellen i denne Superliga-sæson
LIVE
LIVE: FC København melder udsolgt
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Brøndby får stor bøde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Klar tale: Han bør fyres nu
Danske stjerner kan være fortid
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
