Ung FCM-debutant efter sejren over FCK: Hektisk kamp at komme ind i

Oliver Sørensen fik de sidste minutter for FC Midtjylland i kampen mod FC København, som samtidig også var de første for hans eget vedkommende for Superligaens førerhold.



I de sidste minutter af kampen mellem FC København og FC Midtjylland blev den 18-årige midtbanespiller Oliver Sørensen sendt på banen for første gang i Superligaen af midtjydernes cheftræner Brian Priske.

Oliver Sørensen selv fortæller i et interview på FCM’s officielle hjemmeside, at det var en stor oplevelse for ham at få debut for Superliga-holdet i Parken.

Læs også:Lang aftale til stort FC Midtjylland-talent

– Da jeg fik at vide, at jeg skulle med, så gik jeg med håbet, men det er klart, at det hele afhang af kampen. Vi var pressede i anden halvleg, men jeg får chancen for at komme ind. Det er kæmpestort. Det er det, siger han og fortsætter:

– Det var en mega hektisk kamp at komme ind i. Selvom vi er foran med to, så presser de godt på og slår en masse indlæg. Jeg kommer bare ind med det, som jeg kan bidrage med, lyder det fra Oliver Sørensen.

Læs også:Ung midtjyde imponerede i Parken: Min tid er kommet

Få dage før sin Superliga-debut blev der også sat en underskrift på en fem-årig aftale for unge Sørensen, hvor han også slog fast, at et af målene for ham ville være debut for førsteholdet. Nu handler det om flere minutter.

– Jeg håber nu på flere indhop, men det er klart, at vi har en god og bred trup, men jeg vil vise mit værd hver dag, fastslår Oliver Sørensen.

Kampen mellem FCK og FC Midtjylland endte med en sejr på 2-1 til midtjyderne, som nu er 11 point foran københavnerklubben med seks kampe tilbage.







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp