Oliver Sørensen fik de sidste minutter for FC Midtjylland i kampen mod FC København, som samtidig også var de første for hans eget vedkommende for Superligaens førerhold.
I de sidste minutter af kampen mellem FC København og FC Midtjylland blev den 18-årige midtbanespiller Oliver Sørensen sendt på banen for første gang i Superligaen af midtjydernes cheftræner Brian Priske.
Oliver Sørensen selv fortæller i et interview på FCM's officielle hjemmeside, at det var en stor oplevelse for ham at få debut for Superliga-holdet i Parken.
Læs også:Lang aftale til stort FC Midtjylland-talent
- Da jeg fik at vide, at jeg skulle med, så gik jeg med håbet, men det er klart, at det hele afhang af kampen. Vi var pressede i anden halvleg, men jeg får chancen for at komme ind. Det er kæmpestort. Det er det, siger han og fortsætter:
- Det var en mega hektisk kamp at komme ind i. Selvom vi er foran med to, så presser de godt på og slår en masse indlæg. Jeg kommer bare ind med det, som jeg kan bidrage med, lyder det fra Oliver Sørensen.
Læs også:Ung midtjyde imponerede i Parken: Min tid er kommet
Få dage før sin Superliga-debut blev der også sat en underskrift på en fem-årig aftale for unge Sørensen, hvor han også slog fast, at et af målene for ham ville være debut for førsteholdet. Nu handler det om flere minutter.
- Jeg håber nu på flere indhop, men det er klart, at vi har en god og bred trup, men jeg vil vise mit værd hver dag, fastslår Oliver Sørensen.
Kampen mellem FCK og FC Midtjylland endte med en sejr på 2-1 til midtjyderne, som nu er 11 point foran københavnerklubben med seks kampe tilbage.
Læs også:FC Midtjylland tog sikker sejr i UEFA Youth League
Læs også:FCM-talenter skal deltage i prestigefyldt turnering i Brasilien
Læs også:UEFA Youth League: FCM klar til kvartfinalen efter flot sejr i Beograd
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Storklubber jagter ombejlet forsvar-talent
Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Barcelona overvejer Manchester City-stjerne
Fokus
Transferplanen: Kriseramte Lyngby jagter offensiv forstærkning
Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Lyngby BK.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk