Ung FCM-debutant efter sejren over FCK: Hektisk kamp at komme ind i

Oliver Sørensen fik de sidste minutter for FC Midtjylland i kampen mod FC København, som samtidig også var de første for hans eget vedkommende for Superligaens førerhold.



I de sidste minutter af kampen mellem FC København og FC Midtjylland blev den 18-årige midtbanespiller Oliver Sørensen sendt på banen for første gang i Superligaen af midtjydernes cheftræner Brian Priske.

Oliver Sørensen selv fortæller i et interview på FCM’s officielle hjemmeside, at det var en stor oplevelse for ham at få debut for Superliga-holdet i Parken.

Læs også:Lang aftale til stort FC Midtjylland-talent

– Da jeg fik at vide, at jeg skulle med, så gik jeg med håbet, men det er klart, at det hele afhang af kampen. Vi var pressede i anden halvleg, men jeg får chancen for at komme ind. Det er kæmpestort. Det er det, siger han og fortsætter:

– Det var en mega hektisk kamp at komme ind i. Selvom vi er foran med to, så presser de godt på og slår en masse indlæg. Jeg kommer bare ind med det, som jeg kan bidrage med, lyder det fra Oliver Sørensen.

Læs også:Ung midtjyde imponerede i Parken: Min tid er kommet

Få dage før sin Superliga-debut blev der også sat en underskrift på en fem-årig aftale for unge Sørensen, hvor han også slog fast, at et af målene for ham ville være debut for førsteholdet. Nu handler det om flere minutter.

– Jeg håber nu på flere indhop, men det er klart, at vi har en god og bred trup, men jeg vil vise mit værd hver dag, fastslår Oliver Sørensen.

Kampen mellem FCK og FC Midtjylland endte med en sejr på 2-1 til midtjyderne, som nu er 11 point foran københavnerklubben med seks kampe tilbage.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Mexico – England

Portugal – Spanien

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

USA – Belgien

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’