Det bliver ikke nemt for Brian Priske at sætte hold, når FC Midtjylland næste gang gæster Farum og FC Nordsjælland, for der er mange gode spillere at vælge imellem.
Og søndag aften i Telia Parken bød endnu et midtjysk talent sig til, da topholdet slog FC København med 2-1. 20-årige Nicolas Madsen var måske mere valgt i startopstillingen af nød, da Jens-Lys Cajuste var i karantæne og både Evander og Tim Sparv ude med skader.
Men Madsen spillede sin femte Superliga-kamp, som om han har 100 af slagsen på cv’et. Han var kampens spiller. Og nu håber midtbanemanden på, at Brian Priske har fået noget at tænke over i forbindelse med udvægelsen af holdet til næste kamp.
Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
– Bare at spille betyder meget, men især den her kamp betyder utrolig meget. Det er tillid fra træneren. Nu ved jeg godt, der var noget karantæne og skader, men når chancen byder sig, er jeg også nødt til at gribe den. Nu fik jeg lidt over en halvleg her mod AGF og synes, jeg gjorde det godt, og så fik jeg lov til at starte her. Så min tid er kommet. Nu har jeg ventet på den i lang tid, og så var det bare med at gå ind og nyde det. Det er det her, jeg elsker, så det var rigtig dejligt at få lov, siger Nicolas Madsen efter opgøret til tipsbladet.dk.
I første halvleg var han meget på bolden og havde en meget lille spildprocent, mens han i anden faldt lidt i niveau sammen med resten af FCM-holdet. Han var dog rigtig godt tilfreds med sin kamp for FC Midtjylland.
– Jeg kunne have lavet en dåse, det kunne have kronet det hele. Måske ville jeg godt have været lidt mere på bolden i anden halvleg, hvor vi blev trykket ned, men alt i alt er jeg godt tilfreds. Jeg ved, at hvis jeg kommer med min power, skal mine forcer med bolden nok komme. Og det synes jeg, det gjorde. Jeg synes, jeg beviste det i første halvleg, og det vigtigste for mig var også at bevise den coolness, selv om jeg kun er 20 år. Mit mål er at vise, at jeg er god nok, og det synes jeg, jeg fik vist, siger han.
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
Nicolas Madsen var med for et FC Midtjylland-hold, der viste sig bedre end FCK. Og som nu har vundet to og delt i den tredje kamp i denne sæson mod de forsvarende mestre.
– Nu ved jeg godt, der er forskellige meninger, men jeg synes, vi er det klart bedste hold i Danmark. Og det var også det, vi ville ind og vise i dag. Vi ved, at hvis vi bringer vores power, er der ikke mange, der kan stå imod. Det fik vi også gjort i første halvleg, men til anden halvleg kom vi dårligt ud. Alt i alt viser vi, at vi er det bedste hold, konstaterer Nicolas Madsen.
Madsens cheftræner roste efter opgøret den unge midtbanespiller, som formnetlig bliver svær at sætte af holdet.
FC Midtjylland fører Superligaen med 11 point ned til FC København.
Læs også:FC Midtjylland-bét: Tim Sparv er blevet skadet
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
