Ung midtjyde imponerede i Parken: Min tid er kommet

Han spillede sin bare femte Superliga-kamp, men det var slet ikke til at se, da FCM vandt i Parken. Nicolas Madsen var fremragende, og nu håber han, at Brian Priske har fået hovedpine.



Det bliver ikke nemt for Brian Priske at sætte hold, når FC Midtjylland næste gang gæster Farum og FC Nordsjælland, for der er mange gode spillere at vælge imellem.

Og søndag aften i Telia Parken bød endnu et midtjysk talent sig til, da topholdet slog FC København med 2-1. 20-årige Nicolas Madsen var måske mere valgt i startopstillingen af nød, da Jens-Lys Cajuste var i karantæne og både Evander og Tim Sparv ude med skader. 

Men Madsen spillede sin femte Superliga-kamp, som om han har 100 af slagsen på cv’et. Han var kampens spiller. Og nu håber midtbanemanden på, at Brian Priske har fået noget at tænke over i forbindelse med udvægelsen af holdet til næste kamp.

Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort

– Bare at spille betyder meget, men især den her kamp betyder utrolig meget. Det er tillid fra træneren. Nu ved jeg godt, der var noget karantæne og skader, men når chancen byder sig, er jeg også nødt til at gribe den. Nu fik jeg lidt over en halvleg her mod AGF og synes, jeg gjorde det godt, og så fik jeg lov til at starte her. Så min tid er kommet. Nu har jeg ventet på den i lang tid, og så var det bare med at gå ind og nyde det. Det er det her, jeg elsker, så det var rigtig dejligt at få lov, siger Nicolas Madsen efter opgøret til tipsbladet.dk.

I første halvleg var han meget på bolden og havde en meget lille spildprocent, mens han i anden faldt lidt i niveau sammen med resten af FCM-holdet. Han var dog rigtig godt tilfreds med sin kamp for FC Midtjylland.

– Jeg kunne have lavet en dåse, det kunne have kronet det hele. Måske ville jeg godt have været lidt mere på bolden i anden halvleg, hvor vi blev trykket ned, men alt i alt er jeg godt tilfreds. Jeg ved, at hvis jeg kommer med min power, skal mine forcer med bolden nok komme. Og det synes jeg, det gjorde. Jeg synes, jeg beviste det i første halvleg, og det vigtigste for mig var også at bevise den coolness, selv om jeg kun er 20 år. Mit mål er at vise, at jeg er god nok, og det synes jeg, jeg fik vist, siger han.

Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel

Nicolas Madsen var med for et FC Midtjylland-hold, der viste sig bedre end FCK. Og som nu har vundet to og delt i den tredje kamp i denne sæson mod de forsvarende mestre.

– Nu ved jeg godt, der er forskellige meninger, men jeg synes, vi er det klart bedste hold i Danmark. Og det var også det, vi ville ind og vise i dag. Vi ved, at hvis vi bringer vores power, er der ikke mange, der kan stå imod. Det fik vi også gjort i første halvleg, men til anden halvleg kom vi dårligt ud. Alt i alt viser vi, at vi er det bedste hold, konstaterer Nicolas Madsen.

Madsens cheftræner roste efter opgøret den unge midtbanespiller, som formnetlig bliver svær at sætte af holdet.

FC Midtjylland fører Superligaen med 11 point ned til FC København.

Læs også:FC Midtjylland-bét: Tim Sparv er blevet skadet
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps




Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Køber sig ind i dansk klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Trist Kvistgaarden-melding

FCM-stjerne færdig for i år

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb