Det bliver ikke nemt for Brian Priske at sætte hold, når FC Midtjylland næste gang gæster Farum og FC Nordsjælland, for der er mange gode spillere at vælge imellem.
Og søndag aften i Telia Parken bød endnu et midtjysk talent sig til, da topholdet slog FC København med 2-1. 20-årige Nicolas Madsen var måske mere valgt i startopstillingen af nød, da Jens-Lys Cajuste var i karantæne og både Evander og Tim Sparv ude med skader.
Men Madsen spillede sin femte Superliga-kamp, som om han har 100 af slagsen på cv’et. Han var kampens spiller. Og nu håber midtbanemanden på, at Brian Priske har fået noget at tænke over i forbindelse med udvægelsen af holdet til næste kamp.
Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
– Bare at spille betyder meget, men især den her kamp betyder utrolig meget. Det er tillid fra træneren. Nu ved jeg godt, der var noget karantæne og skader, men når chancen byder sig, er jeg også nødt til at gribe den. Nu fik jeg lidt over en halvleg her mod AGF og synes, jeg gjorde det godt, og så fik jeg lov til at starte her. Så min tid er kommet. Nu har jeg ventet på den i lang tid, og så var det bare med at gå ind og nyde det. Det er det her, jeg elsker, så det var rigtig dejligt at få lov, siger Nicolas Madsen efter opgøret til tipsbladet.dk.
I første halvleg var han meget på bolden og havde en meget lille spildprocent, mens han i anden faldt lidt i niveau sammen med resten af FCM-holdet. Han var dog rigtig godt tilfreds med sin kamp for FC Midtjylland.
– Jeg kunne have lavet en dåse, det kunne have kronet det hele. Måske ville jeg godt have været lidt mere på bolden i anden halvleg, hvor vi blev trykket ned, men alt i alt er jeg godt tilfreds. Jeg ved, at hvis jeg kommer med min power, skal mine forcer med bolden nok komme. Og det synes jeg, det gjorde. Jeg synes, jeg beviste det i første halvleg, og det vigtigste for mig var også at bevise den coolness, selv om jeg kun er 20 år. Mit mål er at vise, at jeg er god nok, og det synes jeg, jeg fik vist, siger han.
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
Nicolas Madsen var med for et FC Midtjylland-hold, der viste sig bedre end FCK. Og som nu har vundet to og delt i den tredje kamp i denne sæson mod de forsvarende mestre.
– Nu ved jeg godt, der er forskellige meninger, men jeg synes, vi er det klart bedste hold i Danmark. Og det var også det, vi ville ind og vise i dag. Vi ved, at hvis vi bringer vores power, er der ikke mange, der kan stå imod. Det fik vi også gjort i første halvleg, men til anden halvleg kom vi dårligt ud. Alt i alt viser vi, at vi er det bedste hold, konstaterer Nicolas Madsen.
Madsens cheftræner roste efter opgøret den unge midtbanespiller, som formnetlig bliver svær at sætte af holdet.
FC Midtjylland fører Superligaen med 11 point ned til FC København.
Læs også:FC Midtjylland-bét: Tim Sparv er blevet skadet
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Så blev det officielt
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
