Det bliver ikke nemt for Brian Priske at sætte hold, når FC Midtjylland næste gang gæster Farum og FC Nordsjælland, for der er mange gode spillere at vælge imellem.
Og søndag aften i Telia Parken bød endnu et midtjysk talent sig til, da topholdet slog FC København med 2-1. 20-årige Nicolas Madsen var måske mere valgt i startopstillingen af nød, da Jens-Lys Cajuste var i karantæne og både Evander og Tim Sparv ude med skader.
Men Madsen spillede sin femte Superliga-kamp, som om han har 100 af slagsen på cv’et. Han var kampens spiller. Og nu håber midtbanemanden på, at Brian Priske har fået noget at tænke over i forbindelse med udvægelsen af holdet til næste kamp.
Læs også:FCM-talent om ros: Når det kommer fra ham, er det rigtig stort
– Bare at spille betyder meget, men især den her kamp betyder utrolig meget. Det er tillid fra træneren. Nu ved jeg godt, der var noget karantæne og skader, men når chancen byder sig, er jeg også nødt til at gribe den. Nu fik jeg lidt over en halvleg her mod AGF og synes, jeg gjorde det godt, og så fik jeg lov til at starte her. Så min tid er kommet. Nu har jeg ventet på den i lang tid, og så var det bare med at gå ind og nyde det. Det er det her, jeg elsker, så det var rigtig dejligt at få lov, siger Nicolas Madsen efter opgøret til tipsbladet.dk.
I første halvleg var han meget på bolden og havde en meget lille spildprocent, mens han i anden faldt lidt i niveau sammen med resten af FCM-holdet. Han var dog rigtig godt tilfreds med sin kamp for FC Midtjylland.
– Jeg kunne have lavet en dåse, det kunne have kronet det hele. Måske ville jeg godt have været lidt mere på bolden i anden halvleg, hvor vi blev trykket ned, men alt i alt er jeg godt tilfreds. Jeg ved, at hvis jeg kommer med min power, skal mine forcer med bolden nok komme. Og det synes jeg, det gjorde. Jeg synes, jeg beviste det i første halvleg, og det vigtigste for mig var også at bevise den coolness, selv om jeg kun er 20 år. Mit mål er at vise, at jeg er god nok, og det synes jeg, jeg fik vist, siger han.
Læs også:Bedst og værst: FC Midtjylland har fundet en ny juvel
Nicolas Madsen var med for et FC Midtjylland-hold, der viste sig bedre end FCK. Og som nu har vundet to og delt i den tredje kamp i denne sæson mod de forsvarende mestre.
– Nu ved jeg godt, der er forskellige meninger, men jeg synes, vi er det klart bedste hold i Danmark. Og det var også det, vi ville ind og vise i dag. Vi ved, at hvis vi bringer vores power, er der ikke mange, der kan stå imod. Det fik vi også gjort i første halvleg, men til anden halvleg kom vi dårligt ud. Alt i alt viser vi, at vi er det bedste hold, konstaterer Nicolas Madsen.
Madsens cheftræner roste efter opgøret den unge midtbanespiller, som formnetlig bliver svær at sætte af holdet.
FC Midtjylland fører Superligaen med 11 point ned til FC København.
Læs også:FC Midtjylland-bét: Tim Sparv er blevet skadet
Læs også:Brian Priske roser AGF’s effektivitet efter FCM-kollaps
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
