Lind bliver ved: Scorer for syvende kamp i træk

Superligatopscorer Alexander Lind scorede begge mål, da Silkeborg vandt sin femte kamp superligakamp i træk.



Et uhyre formstærkt Silkeborg-mandskab vandt søndag for femte kamp i træk i Superligaen, da holdet i niende runde slog Viborg med 2-0 på hjemmebane.

Den brandvarme ligatopscorer Alexander Lind scorede begge værternes mål og har nu scoret i syv superligakampe i træk.

Viborg havde ikke meget at skyde med i kampen, hvor holdet stort set ikke skabte nogen målchancer, og derfor var resultatet ganske fortjent.

Med sejren spiller Silkeborg sig helt op på andenpladsen i Superligaen blot tre point fra førerholdet FC København.

Viborg ligger fortsat nummer otte med ni point.

Kampen startede roligt og afventende, hvor begge hold forsøgte at brodere sig gennem modstanderens defensiv med tålmodig og risikofri boldomgang.

I en ligeværdig og chancefattig første halvleg, der var præget af to forsigtigt spillende hold, brød Silkeborg dødvandet efter 33 minutter.

Lind var hurtigst over en ripost tæt ved gæsternes mål og kunne prikke bolden ind over målstregen til en 1-0-føring til værterne, hvilket også var stillingen ved pausen.

Tre minutter inde i anden halvleg fordoblede topscoreren sin egen og holdets måltotal, da han efter et hurtigt kontraangreb endnu engang udnyttede en ripost i Viborg-feltet og gjorde det til 2-0.

Målet så ud til at tage modet fra Viborg, og Silkeborg satte sig i anden halvleg på kampen og virkede i kontrol med høj boldbesiddelse og sikkert pasningsspil.

I kampens afslutning forsøgte Viborg at lægge et tryk på værterne, men holdet formåede aldrig at finde det spændingsskabende reduceringsmål, og dermed kunne Silkeborg notere sig for sin femte sejr i træk.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

FC Midtjylland henter ny back

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa