Vallys-mål: Været mere utilfreds med andre ting

Nicolai Vallys har kun ladet sig påvirke en smule af sin uskarphed foran mål i dette forår.



HERNING (Tipsbladet): Nicolai Vallys scorede søndag sit første mål i dette forår, og han fik dermed endelig lukket ned for debatten om hans manglende skarphed foran kassen i slutspillet.

Det gjorde han med en iskold scoring, da Brøndby tabte med 2-3 til FC Midtjylland.

– Lige det (ikke at score, red.) har kun påvirket mig en lille smule. Jeg har ikke været frustreret, men jeg har gjort alt, hvad jeg kunne for at komme i gang igen og hjælpe holdet. Så jeg er selvfølgelig glad og håber og tror på, at det fortsætter, siger Nicolai Vallys og tilføjer:

– Selvfølgelig måler jeg mig selv på mål og assister, men der er også andre parametre, jeg måler mig selv på. Der er andre ting, jeg har været mere utilfreds med end ikke at lave mål. Så jeg er glad for min kamp i dag, men jeg er ikke glad for, at vi ikke får de tre point, siger han og forklarer, hvad han mener, der har været mere galt, end at han har været uskarp på det seneste: 

– Det er allround, at jeg føler, at jeg kan være bedre. Det er nu, jeg skal være det, hvis vi skal blive mestre. Jeg føler, at jeg kan mere, end jeg har bidraget med.

– Det var enormt dejligt at bidrage med mål igen, jeg har forsøgt i lang tid, så det er enormt fedt.

Målet fra Nicolai Vallys sikrede altså ikke Brøndby point i en kamp, der blev spillet i meget højt tempo og var enormt seværdig.

– Jeg føler, at begge hold godt kunne have lavet flere mål, og den kunne vel godt være endt uafgjort eller 5-5 eller et eller andet. Hvis vi skal kigge på os selv, synes jeg, vi forærer dem lidt for mange chancer og dødbolde, som de er skarpe på. De laver også to mål på det, lyder det fra Vallys, som fortsætter:

– Jeg synes, at det var en vild kamp hele vejen igennem. Vi glemte ikke taktikken, men vi var også klar over, at de er et hold, som vil spille både direkte og med fysik og dødbolde. Hvis de kan få et indkast over midten, så bliver de glade. Ikke noget negativt om det, for det er også fair, for de laver mål på det. Det er sådan, det er. Det er svært at spille mod, og de var dygtige til det i dag.

Trods nederlaget er Brøndby fortsat nummer ét i Superligaen, dog nu med blot et point ned til FC København og FC Midtjylland.

FC Nordsjælland er nummer fire med tre point op til førerholdet. 







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig