Vallys om særligt venskab: Jeg har min egen sofa

Nicolai Vallys gør meget ud af at skabe relationer i fodboldens verden. Nogle af venskaberne bliver på arbejdspladsen, mens andre udvikler sig.



Du møder rigtig mange forskellige mennesker, når du er professionel fodboldspiller. 

I nogle tilfælde udvikler et møde sig til et venskab, mens det i andre tilfælde bliver ved at være en holdkammerat. 

For Nicolai Vallys er der en ting, som går igen, når han taler om venskaber, der er blevet skabt i diverse klubber. 

Det fortæller den 26-årige Brøndby-stjerne i et interview med Tipsbladet. 

– Du kan sige, i fodbold er man sat sammen, fordi man spiller fodbold. Og det er udgangspunktet. Så kan der være nogle ting omkring fodbolden, som gør, man kan dyrke de samme ting, siger kantspilleren og fortsætter: 

– Hvis jeg ser tilbage, er det sådan, jeg har fået de fleste venskaber i fodbolden. Så er der mange, som er faldet fra, og det er ikke, fordi man ikke kan lide dem, men det er meget naturligt, når du skifter arbejde. 

En af de personer, som ikke er faldet fra, er det velkendte Superliga-navn Nicolaj Thomsen, som nu spiller i B93. 

Ham tilbringer Nicolai Vallys nemlig en del tid med. Og det er til trods for, at venskabet startede langt væk fra København, hvor de to fodboldspillere bor nu. 

– Det startede i Silkeborg med Nicolaj. Han var og træne i et par uger, og så er det sådan i fodbold, at du nogle gange møder mennesker, du klinger rigtig godt med, og andre gange er det mere på et fodboldmæssigt plan. 

– Nicolaj og jeg klingede rigtig godt og havde nogle fælles interesser, og så er det egentlig bare blevet et venskab derfra. 

Hvad er det for nogle fælles interesser, som du deler med Nicolaj Thomsen? 

– Vi har det fedt over lidt forskellige ting. Nu har de en tøjbutik inde i København, og det er noget, vi har snakket meget om. Det er noget, som jeg synes, er fedt og spændende. 

– Jeg har fået min egen sofa derinde, så jeg kan komme og slappe af efter træning. Det er fint, og så er jeg en god kunde hos dem. Det er noget af det, vi laver meget, for der er han jo inde. 

Nicolaj Thomsen er en del af tøjmærket Another Aspect. 

Men selvom Nicolai Vallys nyder at hygge sig på sofaen inde i København, holder han også meget af at bruge lidt ekstra tid ude på Vestegnen, når træningen er overstået. 

– Jeg synes, der er mange herude i Brøndby, som jeg klinger godt med. Det er en fed trup med fede mennesker. Rigtig mange gode fyre, og jeg hygger godt med dem alle sammen herude i klubben. 

– Jeg prioriterer at skabe fodboldvenskaber herude. Jeg forsøger at være her længe og ikke være den første, som går hver dag. Jeg forsøger at give lidt og har ikke travlt med at komme hjem. 

Når det kommer til fodboldvenskaber, hvad har du så lært gennem årene? 

– Jeg tror, det jeg har lært, er, at det ikke er mange, man tager med sig videre, men man tager nogle stykker med, som man ser uden for fodbold. Det er det, jeg har fundet ud af. 

– Det er nogle få, som man rent faktisk har nogle fælles interesser med. I hvert fald for mit vedkommende. Det er nogle få, man bruger tid med uden for fodbold, og det er helt fint. 

Afsluttende sætter Nicolai Vallys nogle ord på, om han finder det svært at holde kontakten med sine venner fra blandt andet Silkeborg IF, når han har skiftet arbejdsgiver. 

– Det er ikke svært at holde kontakten. Jeg havde det godt med alle i Silkeborg, men det er kun få, som jeg har holdt kontakten med. Og med dem, som jeg har holdt kontakten med, synes jeg, det er nemt. 

Et eksempel på en, som Nicolai Vallys fortsat har kontakt med, er Søren Tengstedt. 

I en tidligere udgivet artikel fra interviewet taler Nicolai Vallys om en stor drøm, han har. Hele den historie kan du læse lige HER

Og så kan du klikke her og læse historien om, at du formentlig udtaler Brøndby-stjernens navn forkert.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM