– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Rivaliseringen mellem AGF og Randers FC lever i det bedste velgående.



ÅRHUS (Tipsbladet): Efter snart tre år i Danmark behøver man ikke forklare eller anspore Uwe Rösler den mindste smule som journalist, når vi taler om Superliga-modstanderne.

Han har styr på historien, hvem man ikke har det godt med ude i byen, og det fik den tyske træner med mange års erfaring fra Norge og Sverige hurtigt overblikket over, efter han var kommet til Danmark i 2022.

Brøndby-kampene har været definerende for Röslers tid i Århus, kampene med FC Midtjylland er drabelige, men opgørene med Randers FC fylder sandelig også.

Rivaliseringen mellem nabobyerne lever i mange andre arenaer end bare fodbold, og i Superliga-regi fik forholdet en kæmpe spand kul fra 2014 og frem, hvor først direktør Jacob Nielsen og siden sportschef Peter Christiansen rykkede fra Randers til AGF og siden blev fulgt af flere spillere.

Og det mærkede Uwe Rösler også, så snart han havde skrevet under med AGF og kom til byen for tre år siden.

– Det var det første, Jacob Nielsen sagde til mig, da jeg kom ind ad døren her i AGF. ‘Please win against Randers’. Vi havde ikke vundet over dem i lang tid, siger Uwe Rösler.

AGF-direktør Jacob Nielsen (til højre) og kollegerne vil meget gerne slå Randers FC. Foto: Alamy

AGF-cheftræneren har forberedt statistikken mellem de to hold, der fra 2014 og frem til hans ansættelse bød på fire AGF-sejre i 23 kampe, mens AGF siden ikke har tabt til Randers.

Og sådan skal det selvfølgelig helst vare ved, når man spørger på Fredensvang, hvor den klare målsætning er at spille med om toppladserne og Europa indtil sidste runde og meget gerne kvalificere sig til en tur ud i Europa.

– Randers er et lokalderby, meget, meget, meget intenst. Og det er derfor, jeg påpeger, at vi har vundet tre og spillet fem uafgjorte med dem [i Röslers tid i AGF]. Hver kamp er enormt tæt. Der er meget på spil. Vi slog Randers en sæson for at sikre os Top 6. 12-8 i målscore i de kampe fortæller, at der ikke er megen forskel mellem os. Ingen af holdene kan udspille modstanderen, siger Uwe Rösler, der har stor respekt for torsdagens modstander.

Kynisme i Superliga-jagten

AGF-angriber og anfører Patrick Mortensen har talt om kynisme og den evne til at afgøre kampe, AGF eksempelvis manglede søndag mod FC Midtjylland, hvor århusianerne var stiktossede på sig selv over at tillade FCM en udligning sølle 17 sekunder efter Mortensens føringsmål.

I den kamp var AGF godt og grundigt heldige med, at FC Midtjylland ikke vandt opgøret efter flere kæmpestore tilbud i slutminutterne, hvor AGF var presset ned i eget felt.

Og det bid og evnen til at vinde i tætte situationer bliver vigtig torsdag, tror Uwe Rösler.

– Det var det, vi gjorde mod FC Nordsjælland, hvor vi var enormt kyniske og effektive uden bolden. Vi kontrollerede kampen.

FCM’s Mikel Gogorza (i midten) udlignede 17 sekunder efter, FC Midtjylland havde genstartet spillet søndag. Foto: Alamy

– Mod FC Midtjylland begyndte vi også godt, scorede et mål og indkasserede så hurtigt, og det er også sådan noget, ‘Paddy’ mener. Nogle gange kan man være nødt til at begå et frispark eller give dem bolden, så vi bliver kompakte og er på plads, så vi har tid igen.

– Når vi skal til Randers, skal begge hold vinde, så simpelt er det. Vi skal finde en måde at vinde, og hvordan det så ser ud, det interesserer mig ikke så meget. Og jeg tror heller ikke, Randers er interesseret i det.

– Som jeg sagde, efter vi spillede 1-1 mod dem sidst, beundrer jeg deres indstilling og ånd. De ser os som en modstander, de bare skal slå. Jeg er forberedt på en krig og et slagsmål, og det bliver svært. – Det er marginaler, enkelte øjeblikke, dødbolde, hvor gode, vi er i duellerne i alle 90, 95 minutter. De er virkelig kraftfulde. De scorede to mål på dødbolde for nylig [mod FC Midtjylland], så der er ikke meget, der adskiller os, siger Uwe Rösler om Randers, der har en stor revanche til gode efter et skuffende nederlag på 5-2 til FC Nordsjælland i weekenden.

Randers FC og AGF tørner sammen klokken 16.00 torsdag.

Læs optakten til kampen her.

Læs også om de to klubbers spillerbudgetter her.





FCK og Brøndby dominerer: Hvem er bedst?



HELT VILDT

FCK straffes benhårdt – intet capo-tårn i guldkamp


Tottenham-helt: Nu tænker ingen på det

Twente tryner NEC i playoff-semifinale



Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League

Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien



Yuito-Suzuki Orri-Oskarsson Gustav-Isaksen FCN FCM FCK BIF Brøndby-IF Broendby-IF
” Det mener Tipsbladet

Suzuki-salg er kæmpe strategisk sejr for Brøndby


Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler

Lukker døren for dansk kæmpetransfer

Forlænger med Hansi Flick

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte



TOPNYHED

Uforstående Daniel Wass: Det er voldsomt 


– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!

I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne


Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen HELT VILDT

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!


Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne

Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion



Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion

Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?

Tidligere FC København-spiller kan hentes gratis

Guldregn! Suzuki-handel kan ende ved magisk beløb

Premier League-klub lurer på Tochi Chukwuani


EKSKLUSIVT

Afsløring: Hoff Thorup er tæt på stort job


‘Vanvid – største trænerpræstation i Superligaen’

Vender retur til Danmark efter skuffende sæson

I dag sker det

Kæmpe sag – nu bryder Schmeichel tavsheden

Lurer stjernesalg? – Det vil jeg elske

‘Hvorfor har han sådan en lorte attitude?’

Satset spillestil giver målrig finale i Bilbao

Kræver 1,1 milliarder for stjernefrø

Oliver Christensen står midt i italiensk skandale

Forrygende Mikkel Damsgaard vinder to priser

Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Klar i spyttet: Hvorfor arresterer I dem ikke?

Ufortjent? FCK pulveriserer FCM i Table of Justice

Kan Midtjylland stjæle guldet? Så stor er chancen

‘Han er Danmarks mest succesfulde træner’

– Det er helt vanvittigt!

Suveræne Suzuki – BIF mister den største stjerne

Økonomisk rod i engelsk klub

Dansker starter i europæisk finale

Rundens hold i Superligaen – 31. spillerunde

Voldsom anklage mod Ankersen: Tåbeligt!

Afslører: Forlader AaB