ÅRHUS (Tipsbladet): Efter snart tre år i Danmark behøver man ikke forklare eller anspore Uwe Rösler den mindste smule som journalist, når vi taler om Superliga-modstanderne.
Han har styr på historien, hvem man ikke har det godt med ude i byen, og det fik den tyske træner med mange års erfaring fra Norge og Sverige hurtigt overblikket over, efter han var kommet til Danmark i 2022.
Brøndby-kampene har været definerende for Röslers tid i Århus, kampene med FC Midtjylland er drabelige, men opgørene med Randers FC fylder sandelig også.
Rivaliseringen mellem nabobyerne lever i mange andre arenaer end bare fodbold, og i Superliga-regi fik forholdet en kæmpe spand kul fra 2014 og frem, hvor først direktør Jacob Nielsen og siden sportschef Peter Christiansen rykkede fra Randers til AGF og siden blev fulgt af flere spillere.
Og det mærkede Uwe Rösler også, så snart han havde skrevet under med AGF og kom til byen for tre år siden.
– Det var det første, Jacob Nielsen sagde til mig, da jeg kom ind ad døren her i AGF. ‘Please win against Randers’. Vi havde ikke vundet over dem i lang tid, siger Uwe Rösler.

AGF-direktør Jacob Nielsen (til højre) og kollegerne vil meget gerne slå Randers FC. Foto: Alamy
AGF-cheftræneren har forberedt statistikken mellem de to hold, der fra 2014 og frem til hans ansættelse bød på fire AGF-sejre i 23 kampe, mens AGF siden ikke har tabt til Randers.
Og sådan skal det selvfølgelig helst vare ved, når man spørger på Fredensvang, hvor den klare målsætning er at spille med om toppladserne og Europa indtil sidste runde og meget gerne kvalificere sig til en tur ud i Europa.
– Randers er et lokalderby, meget, meget, meget intenst. Og det er derfor, jeg påpeger, at vi har vundet tre og spillet fem uafgjorte med dem [i Röslers tid i AGF]. Hver kamp er enormt tæt. Der er meget på spil. Vi slog Randers en sæson for at sikre os Top 6. 12-8 i målscore i de kampe fortæller, at der ikke er megen forskel mellem os. Ingen af holdene kan udspille modstanderen, siger Uwe Rösler, der har stor respekt for torsdagens modstander.
Kynisme i Superliga-jagten
AGF-angriber og anfører Patrick Mortensen har talt om kynisme og den evne til at afgøre kampe, AGF eksempelvis manglede søndag mod FC Midtjylland, hvor århusianerne var stiktossede på sig selv over at tillade FCM en udligning sølle 17 sekunder efter Mortensens føringsmål.
I den kamp var AGF godt og grundigt heldige med, at FC Midtjylland ikke vandt opgøret efter flere kæmpestore tilbud i slutminutterne, hvor AGF var presset ned i eget felt.
Og det bid og evnen til at vinde i tætte situationer bliver vigtig torsdag, tror Uwe Rösler.
– Det var det, vi gjorde mod FC Nordsjælland, hvor vi var enormt kyniske og effektive uden bolden. Vi kontrollerede kampen.

FCM’s Mikel Gogorza (i midten) udlignede 17 sekunder efter, FC Midtjylland havde genstartet spillet søndag. Foto: Alamy
– Mod FC Midtjylland begyndte vi også godt, scorede et mål og indkasserede så hurtigt, og det er også sådan noget, ‘Paddy’ mener. Nogle gange kan man være nødt til at begå et frispark eller give dem bolden, så vi bliver kompakte og er på plads, så vi har tid igen.
– Når vi skal til Randers, skal begge hold vinde, så simpelt er det. Vi skal finde en måde at vinde, og hvordan det så ser ud, det interesserer mig ikke så meget. Og jeg tror heller ikke, Randers er interesseret i det.
– Som jeg sagde, efter vi spillede 1-1 mod dem sidst, beundrer jeg deres indstilling og ånd. De ser os som en modstander, de bare skal slå. Jeg er forberedt på en krig og et slagsmål, og det bliver svært. – Det er marginaler, enkelte øjeblikke, dødbolde, hvor gode, vi er i duellerne i alle 90, 95 minutter. De er virkelig kraftfulde. De scorede to mål på dødbolde for nylig [mod FC Midtjylland], så der er ikke meget, der adskiller os, siger Uwe Rösler om Randers, der har en stor revanche til gode efter et skuffende nederlag på 5-2 til FC Nordsjælland i weekenden.
Randers FC og AGF tørner sammen klokken 16.00 torsdag.
Læs også om de to klubbers spillerbudgetter her.
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
