ÅRHUS (Tipsbladet): Efter snart tre år i Danmark behøver man ikke forklare eller anspore Uwe Rösler den mindste smule som journalist, når vi taler om Superliga-modstanderne.
Han har styr på historien, hvem man ikke har det godt med ude i byen, og det fik den tyske træner med mange års erfaring fra Norge og Sverige hurtigt overblikket over, efter han var kommet til Danmark i 2022.
Brøndby-kampene har været definerende for Röslers tid i Århus, kampene med FC Midtjylland er drabelige, men opgørene med Randers FC fylder sandelig også.
Rivaliseringen mellem nabobyerne lever i mange andre arenaer end bare fodbold, og i Superliga-regi fik forholdet en kæmpe spand kul fra 2014 og frem, hvor først direktør Jacob Nielsen og siden sportschef Peter Christiansen rykkede fra Randers til AGF og siden blev fulgt af flere spillere.
Og det mærkede Uwe Rösler også, så snart han havde skrevet under med AGF og kom til byen for tre år siden.
– Det var det første, Jacob Nielsen sagde til mig, da jeg kom ind ad døren her i AGF. ‘Please win against Randers’. Vi havde ikke vundet over dem i lang tid, siger Uwe Rösler.

AGF-direktør Jacob Nielsen (til højre) og kollegerne vil meget gerne slå Randers FC. Foto: Alamy
AGF-cheftræneren har forberedt statistikken mellem de to hold, der fra 2014 og frem til hans ansættelse bød på fire AGF-sejre i 23 kampe, mens AGF siden ikke har tabt til Randers.
Og sådan skal det selvfølgelig helst vare ved, når man spørger på Fredensvang, hvor den klare målsætning er at spille med om toppladserne og Europa indtil sidste runde og meget gerne kvalificere sig til en tur ud i Europa.
– Randers er et lokalderby, meget, meget, meget intenst. Og det er derfor, jeg påpeger, at vi har vundet tre og spillet fem uafgjorte med dem [i Röslers tid i AGF]. Hver kamp er enormt tæt. Der er meget på spil. Vi slog Randers en sæson for at sikre os Top 6. 12-8 i målscore i de kampe fortæller, at der ikke er megen forskel mellem os. Ingen af holdene kan udspille modstanderen, siger Uwe Rösler, der har stor respekt for torsdagens modstander.
Kynisme i Superliga-jagten
AGF-angriber og anfører Patrick Mortensen har talt om kynisme og den evne til at afgøre kampe, AGF eksempelvis manglede søndag mod FC Midtjylland, hvor århusianerne var stiktossede på sig selv over at tillade FCM en udligning sølle 17 sekunder efter Mortensens føringsmål.
I den kamp var AGF godt og grundigt heldige med, at FC Midtjylland ikke vandt opgøret efter flere kæmpestore tilbud i slutminutterne, hvor AGF var presset ned i eget felt.
Og det bid og evnen til at vinde i tætte situationer bliver vigtig torsdag, tror Uwe Rösler.
– Det var det, vi gjorde mod FC Nordsjælland, hvor vi var enormt kyniske og effektive uden bolden. Vi kontrollerede kampen.

FCM’s Mikel Gogorza (i midten) udlignede 17 sekunder efter, FC Midtjylland havde genstartet spillet søndag. Foto: Alamy
– Mod FC Midtjylland begyndte vi også godt, scorede et mål og indkasserede så hurtigt, og det er også sådan noget, ‘Paddy’ mener. Nogle gange kan man være nødt til at begå et frispark eller give dem bolden, så vi bliver kompakte og er på plads, så vi har tid igen.
– Når vi skal til Randers, skal begge hold vinde, så simpelt er det. Vi skal finde en måde at vinde, og hvordan det så ser ud, det interesserer mig ikke så meget. Og jeg tror heller ikke, Randers er interesseret i det.
– Som jeg sagde, efter vi spillede 1-1 mod dem sidst, beundrer jeg deres indstilling og ånd. De ser os som en modstander, de bare skal slå. Jeg er forberedt på en krig og et slagsmål, og det bliver svært. – Det er marginaler, enkelte øjeblikke, dødbolde, hvor gode, vi er i duellerne i alle 90, 95 minutter. De er virkelig kraftfulde. De scorede to mål på dødbolde for nylig [mod FC Midtjylland], så der er ikke meget, der adskiller os, siger Uwe Rösler om Randers, der har en stor revanche til gode efter et skuffende nederlag på 5-2 til FC Nordsjælland i weekenden.
Randers FC og AGF tørner sammen klokken 16.00 torsdag.
Læs også om de to klubbers spillerbudgetter her.
LIVE
LIVE: Skidt nyt for FC Midtjylland
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk