– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Rivaliseringen mellem AGF og Randers FC lever i det bedste velgående.



ÅRHUS (Tipsbladet): Efter snart tre år i Danmark behøver man ikke forklare eller anspore Uwe Rösler den mindste smule som journalist, når vi taler om Superliga-modstanderne.

Han har styr på historien, hvem man ikke har det godt med ude i byen, og det fik den tyske træner med mange års erfaring fra Norge og Sverige hurtigt overblikket over, efter han var kommet til Danmark i 2022.

Brøndby-kampene har været definerende for Röslers tid i Århus, kampene med FC Midtjylland er drabelige, men opgørene med Randers FC fylder sandelig også.

Rivaliseringen mellem nabobyerne lever i mange andre arenaer end bare fodbold, og i Superliga-regi fik forholdet en kæmpe spand kul fra 2014 og frem, hvor først direktør Jacob Nielsen og siden sportschef Peter Christiansen rykkede fra Randers til AGF og siden blev fulgt af flere spillere.

Og det mærkede Uwe Rösler også, så snart han havde skrevet under med AGF og kom til byen for tre år siden.

– Det var det første, Jacob Nielsen sagde til mig, da jeg kom ind ad døren her i AGF. ‘Please win against Randers’. Vi havde ikke vundet over dem i lang tid, siger Uwe Rösler.

AGF-direktør Jacob Nielsen (til højre) og kollegerne vil meget gerne slå Randers FC. Foto: Alamy

AGF-cheftræneren har forberedt statistikken mellem de to hold, der fra 2014 og frem til hans ansættelse bød på fire AGF-sejre i 23 kampe, mens AGF siden ikke har tabt til Randers.

Og sådan skal det selvfølgelig helst vare ved, når man spørger på Fredensvang, hvor den klare målsætning er at spille med om toppladserne og Europa indtil sidste runde og meget gerne kvalificere sig til en tur ud i Europa.

– Randers er et lokalderby, meget, meget, meget intenst. Og det er derfor, jeg påpeger, at vi har vundet tre og spillet fem uafgjorte med dem [i Röslers tid i AGF]. Hver kamp er enormt tæt. Der er meget på spil. Vi slog Randers en sæson for at sikre os Top 6. 12-8 i målscore i de kampe fortæller, at der ikke er megen forskel mellem os. Ingen af holdene kan udspille modstanderen, siger Uwe Rösler, der har stor respekt for torsdagens modstander.

Kynisme i Superliga-jagten

AGF-angriber og anfører Patrick Mortensen har talt om kynisme og den evne til at afgøre kampe, AGF eksempelvis manglede søndag mod FC Midtjylland, hvor århusianerne var stiktossede på sig selv over at tillade FCM en udligning sølle 17 sekunder efter Mortensens føringsmål.

I den kamp var AGF godt og grundigt heldige med, at FC Midtjylland ikke vandt opgøret efter flere kæmpestore tilbud i slutminutterne, hvor AGF var presset ned i eget felt.

Og det bid og evnen til at vinde i tætte situationer bliver vigtig torsdag, tror Uwe Rösler.

– Det var det, vi gjorde mod FC Nordsjælland, hvor vi var enormt kyniske og effektive uden bolden. Vi kontrollerede kampen.

FCM’s Mikel Gogorza (i midten) udlignede 17 sekunder efter, FC Midtjylland havde genstartet spillet søndag. Foto: Alamy

– Mod FC Midtjylland begyndte vi også godt, scorede et mål og indkasserede så hurtigt, og det er også sådan noget, ‘Paddy’ mener. Nogle gange kan man være nødt til at begå et frispark eller give dem bolden, så vi bliver kompakte og er på plads, så vi har tid igen.

– Når vi skal til Randers, skal begge hold vinde, så simpelt er det. Vi skal finde en måde at vinde, og hvordan det så ser ud, det interesserer mig ikke så meget. Og jeg tror heller ikke, Randers er interesseret i det.

– Som jeg sagde, efter vi spillede 1-1 mod dem sidst, beundrer jeg deres indstilling og ånd. De ser os som en modstander, de bare skal slå. Jeg er forberedt på en krig og et slagsmål, og det bliver svært. – Det er marginaler, enkelte øjeblikke, dødbolde, hvor gode, vi er i duellerne i alle 90, 95 minutter. De er virkelig kraftfulde. De scorede to mål på dødbolde for nylig [mod FC Midtjylland], så der er ikke meget, der adskiller os, siger Uwe Rösler om Randers, der har en stor revanche til gode efter et skuffende nederlag på 5-2 til FC Nordsjælland i weekenden.

Randers FC og AGF tørner sammen klokken 16.00 torsdag.

Læs optakten til kampen her.

Læs også om de to klubbers spillerbudgetter her.





Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Aldrig set før

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Albert Grønbæk skifter agent

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Nu kommenterer han FC København-historie

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Han er verdens bedste fodboldspiller

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’