– Var det første Jacob Nielsen sagde til mig

Rivaliseringen mellem AGF og Randers FC lever i det bedste velgående.



ÅRHUS (Tipsbladet): Efter snart tre år i Danmark behøver man ikke forklare eller anspore Uwe Rösler den mindste smule som journalist, når vi taler om Superliga-modstanderne.

Han har styr på historien, hvem man ikke har det godt med ude i byen, og det fik den tyske træner med mange års erfaring fra Norge og Sverige hurtigt overblikket over, efter han var kommet til Danmark i 2022.

Brøndby-kampene har været definerende for Röslers tid i Århus, kampene med FC Midtjylland er drabelige, men opgørene med Randers FC fylder sandelig også.

Rivaliseringen mellem nabobyerne lever i mange andre arenaer end bare fodbold, og i Superliga-regi fik forholdet en kæmpe spand kul fra 2014 og frem, hvor først direktør Jacob Nielsen og siden sportschef Peter Christiansen rykkede fra Randers til AGF og siden blev fulgt af flere spillere.

Og det mærkede Uwe Rösler også, så snart han havde skrevet under med AGF og kom til byen for tre år siden.

– Det var det første, Jacob Nielsen sagde til mig, da jeg kom ind ad døren her i AGF. ‘Please win against Randers’. Vi havde ikke vundet over dem i lang tid, siger Uwe Rösler.

AGF-direktør Jacob Nielsen (til højre) og kollegerne vil meget gerne slå Randers FC. Foto: Alamy

AGF-cheftræneren har forberedt statistikken mellem de to hold, der fra 2014 og frem til hans ansættelse bød på fire AGF-sejre i 23 kampe, mens AGF siden ikke har tabt til Randers.

Og sådan skal det selvfølgelig helst vare ved, når man spørger på Fredensvang, hvor den klare målsætning er at spille med om toppladserne og Europa indtil sidste runde og meget gerne kvalificere sig til en tur ud i Europa.

– Randers er et lokalderby, meget, meget, meget intenst. Og det er derfor, jeg påpeger, at vi har vundet tre og spillet fem uafgjorte med dem [i Röslers tid i AGF]. Hver kamp er enormt tæt. Der er meget på spil. Vi slog Randers en sæson for at sikre os Top 6. 12-8 i målscore i de kampe fortæller, at der ikke er megen forskel mellem os. Ingen af holdene kan udspille modstanderen, siger Uwe Rösler, der har stor respekt for torsdagens modstander.

Kynisme i Superliga-jagten

AGF-angriber og anfører Patrick Mortensen har talt om kynisme og den evne til at afgøre kampe, AGF eksempelvis manglede søndag mod FC Midtjylland, hvor århusianerne var stiktossede på sig selv over at tillade FCM en udligning sølle 17 sekunder efter Mortensens føringsmål.

I den kamp var AGF godt og grundigt heldige med, at FC Midtjylland ikke vandt opgøret efter flere kæmpestore tilbud i slutminutterne, hvor AGF var presset ned i eget felt.

Og det bid og evnen til at vinde i tætte situationer bliver vigtig torsdag, tror Uwe Rösler.

– Det var det, vi gjorde mod FC Nordsjælland, hvor vi var enormt kyniske og effektive uden bolden. Vi kontrollerede kampen.

FCM’s Mikel Gogorza (i midten) udlignede 17 sekunder efter, FC Midtjylland havde genstartet spillet søndag. Foto: Alamy

– Mod FC Midtjylland begyndte vi også godt, scorede et mål og indkasserede så hurtigt, og det er også sådan noget, ‘Paddy’ mener. Nogle gange kan man være nødt til at begå et frispark eller give dem bolden, så vi bliver kompakte og er på plads, så vi har tid igen.

– Når vi skal til Randers, skal begge hold vinde, så simpelt er det. Vi skal finde en måde at vinde, og hvordan det så ser ud, det interesserer mig ikke så meget. Og jeg tror heller ikke, Randers er interesseret i det.

– Som jeg sagde, efter vi spillede 1-1 mod dem sidst, beundrer jeg deres indstilling og ånd. De ser os som en modstander, de bare skal slå. Jeg er forberedt på en krig og et slagsmål, og det bliver svært. – Det er marginaler, enkelte øjeblikke, dødbolde, hvor gode, vi er i duellerne i alle 90, 95 minutter. De er virkelig kraftfulde. De scorede to mål på dødbolde for nylig [mod FC Midtjylland], så der er ikke meget, der adskiller os, siger Uwe Rösler om Randers, der har en stor revanche til gode efter et skuffende nederlag på 5-2 til FC Nordsjælland i weekenden.

Randers FC og AGF tørner sammen klokken 16.00 torsdag.

Læs optakten til kampen her.

Læs også om de to klubbers spillerbudgetter her.





Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!


Ståle Solbakken sender advarsel

Aflyser pressemøde i Parken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

AGF straffet med stor bøde

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Superliga-profil får trænerlicens

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Clement Bischoff på tavlen

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Brøndby-stjerne skadet

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Han er uden tvivl utilfreds

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landstræner uenig med Ronaldo

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt