Var et kæmpekøb i FCM: Som 32-årig er han amatør

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne Vaclav Kadlec lever en noget anden fodboldtilværelse i 2024.



Det var en kæmpe historie i dansk fodbold i 2016, da FC Midtjylland købte den tjekkiske stjernespiller Vaclav Kadlec i Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt for et beløb i omegnen af 13 millioner kroner.

Dengang var det absolut ikke hverdagskost, at midtjyderne langede et beløb i den størrelse over disken, og Kadlec var et kæmpe navn at få til heden.

Desværre blev den tjekkiske offensivspiller aldrig noget stort hit i FC Midtjylland, hvor det blev til 23 kampe og tre scoringer.

Skruer vi tiden frem til 2024, er Kadlec fyldt 32 år og har dermed en alder, hvor han sagtens stadig kunne begå sig på øverste niveau, men den tidligere FCM-spiller har droslet voldsomt ned for karrieren på grund af skadesproblemer. 

Han tørner nu ud for TJ Ligmet Milín, der spiller i Tjekkiets fjerdebedste række og ikke er i nærheden af at have et professionelt setup. Kadlec kan således ikke længere leve af at spille fodbold.

– Til træning er niveauet højt. Jeg træner kun en enkelt gang om ugen, men de andre mødes to eller tre gange, selv om det kan være svært at få til at passe ind med deres arbejde. Men jeg synes, vi har kvalitet, siger Vaclav Kadlec til iSport.cz.

TJ Ligmet Milíns kvaliteter kan da også aflæses i tabellen, hvor holdet fører suverænt efter seks kampe. Vaclav Kadlec og Co. har vundet alle opgør i denne sæson.

Man kan imidlertid opleve lidt af hvert i den fjerdebedste tjekkiske række. Vaclav Kadlec fortæller om en konkret episode i sidste sæson.

– Dommeren var beruset, da han mødte op, og det brød vi os selvfølgelig ikke om. Heldigvis førte vi allerede 5-0 ved pausen, så kampen forløb forholdsvis roligt, fortæller den tidligere FCM-spiller.

Onsdag venter en rigtig stor kamp for TJ Ligmet Milín, når holdet møder Teplice fra Tjekkiets bedste række i pokalturneringen. Det opgør bliver dog formentlig uden Vaclav Kadlec, der døjer med en rygskade, som han pådrog sig i weekenden.

Foruden FC Midtjylland og Eintracht Frankfurt kan Vaclav Kadlec skrive klubber som Sparta Prag og Jablonec på CV'et. Han har desuden spillet 16 landskampe for Tjekkiet.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bayern raser mod Donnarumma

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Trist Mikael Uhre-besked

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Påpeger Conrad Harders problem



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC Barcelona-stjerner i chok

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Dansker færdig i Galatasaray

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’



– Jeg er stærkere end nogensinde

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Den helt rigtige Højlund-beslutning


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Megatransfer på vej?

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard



Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?



– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige