Var Pavlovic et flop i FCK? Jeg kan ikke acceptere, der bliver grinet hånligt

Andrija Pavlovic springer umiddelbart i øjnene som et stort flop i FC København, men hvis man zoomer ind på hans præstationer, var det slet ikke så dårligt endda, lyder det fra Benjamin Leander, der er statistikekspert og arbejder for blandt andre Mediano.



FC København hentede Andrija Pavlovic for lige under 20 millioner kroner i 2016. To år senere blev han solgt til Rapid Wien for cirka det halve. Det alene sætter to streger under, at serberen ikke umiddelbart havde nogen god tid i FCK.

Men hvor dårlig var Andrija Pavlovic, der som bekendt lige er skiftet til Brøndby IF, egentlig i FC København? Og var han overhovedet dårlig?

Benjamin Leander, der blandt andet er klummeskribent hos Ekstra Bladet og fodboldekspert på Mediano, hælder mest til, at serberen faktisk gjorde det meget bedre i FCK-trøjen, end han får kredit for.

Leander er talknuser og statistikekspert, og det er med det udgangspunkt, han mener, at Andrija Pavlovic har fået en lidt for hård medfart. 

– Jeg prøver i hvert fald at modbevise nogle af de prædikater, serberen fik som “eklatant flop” og lignende. Han scorer 15 Superliga-mål og 6 mål i Europa på noget, der minder om 4.300 minutter – altså lige godt et mål hvert 200. minut. Andreas Cornelius scorede 16 SL-mål ligeledes på 4.300 minutter fordelt over tre sæsoner, efter han kom hjem fra Cardiff.

– Steve de Ridder lavede to på 1.300 minutter, og så har vi Fanendo Adi, Bjørn Sigurdarsson, Nicklas Bendtner, og hvad de andre angribere ellers har heddet. Jeg har i hvert fald svært ved at acceptere, at der nærmest bliver grinet hånligt af Pavlovic, siger Benjamin Leander til tipsbladet.dk.

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

Når man zoomer ind på Andrija Pavlovics evner som frontangriber, er der meget positivt at tage med, viser Benjamin Leanders analyse.

– Han placede sig rigtig godt i boksen. Super skarpe vendinger, god i hovedspillet, sparkede som en hest. Hans udlignende mål mod SønderjyskE i foråret ’17 er fuldstændig forrygende (se målet i videoen i toppen af artiklen). Hattricket mod Lyngby er også flot, flot angriber-arbejde, siger han og fortsætter:

– Pavlovic scorede i øvrigt 0,38 xG (expected goals, red.) pr. kamp i 16/17-sæsonen og astronomiske 0,46 i 2017/18 sæsonen – vel at mærke en 2017/18 sæson, hvor FCK var elendige. Det er rigtig fine tal for en angriber, og han underpræsterede kun absolut marginalt i forhold til reel scoringsrate.

– På et tidspunkt i 17/18 hed FCKs angrebs-kvartet Santander, Pieros, Holse og Pavlovic – det var lidt for ens typer, så han var ham, der kom lidt i overskud og kun fik 1.300 minutter i sæsonen. Stadigvæk med syv mål til følge.

Nu er spørgsmålet, om Andrija Pavlovic kan få succes i Brøndby IF. Serberen skal formentlig spille i et tomandsangreb, præcis som han gjorde i FC København, men passer han til den måde, Niels Frederiksen og Brøndby gerne vil spille på?

Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

– Om hans type passer til spillestilen er svært for mig at sige. Han skal serviceres af dygtige backs og kanter, for han er ikke typen, man sender i dybden otte gange i en kamp med dybe stikninger, siger Benjamin Leander.

Brøndby har fået Andrija Pavlovic for næsten ingen penge – vil du umiddelbart kalde det et scoop?

–  Tjah, der er vel en grund til, at de ikke kunne bruge ham i Wien eller på Cypern, så han skal finde tilbage til sin form fra FCK. Ståle Solbakken nævnte noget om, at han ikke havde det mentalt i sig. Den slags skal der selvfølgelig arbejdes hårdt med. Jeg siger ikke, at han laver 15 mål for Brøndby, man er han i form og i rette element rent mentalt, er han en aldeles glimrende Superliga-angriber.

Andrija Pavlovic har underskrevet en fire-årig aftale med Brøndby IF. Kan han få sin debut for de blå-gule på søndag mod AC Horsens. 

Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Froholdt-video trækker overskrifter

Ekspert: De rykker op i Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

– Det er en frustration for os alle



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

‘Han er tilgivet’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

‘Jeg hadede verden’

Henter 16-årig i FC København

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Stor overraskelse til FCM-træning

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Vil gøre det onde ved Brøndby

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Ny hooliganpakke er vedtaget