Var Pavlovic et flop i FCK? Jeg kan ikke acceptere, der bliver grinet hånligt

Andrija Pavlovic springer umiddelbart i øjnene som et stort flop i FC København, men hvis man zoomer ind på hans præstationer, var det slet ikke så dårligt endda, lyder det fra Benjamin Leander, der er statistikekspert og arbejder for blandt andre Mediano.



FC København hentede Andrija Pavlovic for lige under 20 millioner kroner i 2016. To år senere blev han solgt til Rapid Wien for cirka det halve. Det alene sætter to streger under, at serberen ikke umiddelbart havde nogen god tid i FCK.

Men hvor dårlig var Andrija Pavlovic, der som bekendt lige er skiftet til Brøndby IF, egentlig i FC København? Og var han overhovedet dårlig?

Benjamin Leander, der blandt andet er klummeskribent hos Ekstra Bladet og fodboldekspert på Mediano, hælder mest til, at serberen faktisk gjorde det meget bedre i FCK-trøjen, end han får kredit for.

Leander er talknuser og statistikekspert, og det er med det udgangspunkt, han mener, at Andrija Pavlovic har fået en lidt for hård medfart. 

– Jeg prøver i hvert fald at modbevise nogle af de prædikater, serberen fik som “eklatant flop” og lignende. Han scorer 15 Superliga-mål og 6 mål i Europa på noget, der minder om 4.300 minutter – altså lige godt et mål hvert 200. minut. Andreas Cornelius scorede 16 SL-mål ligeledes på 4.300 minutter fordelt over tre sæsoner, efter han kom hjem fra Cardiff.

– Steve de Ridder lavede to på 1.300 minutter, og så har vi Fanendo Adi, Bjørn Sigurdarsson, Nicklas Bendtner, og hvad de andre angribere ellers har heddet. Jeg har i hvert fald svært ved at acceptere, at der nærmest bliver grinet hånligt af Pavlovic, siger Benjamin Leander til tipsbladet.dk.

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

Når man zoomer ind på Andrija Pavlovics evner som frontangriber, er der meget positivt at tage med, viser Benjamin Leanders analyse.

– Han placede sig rigtig godt i boksen. Super skarpe vendinger, god i hovedspillet, sparkede som en hest. Hans udlignende mål mod SønderjyskE i foråret ’17 er fuldstændig forrygende (se målet i videoen i toppen af artiklen). Hattricket mod Lyngby er også flot, flot angriber-arbejde, siger han og fortsætter:

– Pavlovic scorede i øvrigt 0,38 xG (expected goals, red.) pr. kamp i 16/17-sæsonen og astronomiske 0,46 i 2017/18 sæsonen – vel at mærke en 2017/18 sæson, hvor FCK var elendige. Det er rigtig fine tal for en angriber, og han underpræsterede kun absolut marginalt i forhold til reel scoringsrate.

– På et tidspunkt i 17/18 hed FCKs angrebs-kvartet Santander, Pieros, Holse og Pavlovic – det var lidt for ens typer, så han var ham, der kom lidt i overskud og kun fik 1.300 minutter i sæsonen. Stadigvæk med syv mål til følge.

Nu er spørgsmålet, om Andrija Pavlovic kan få succes i Brøndby IF. Serberen skal formentlig spille i et tomandsangreb, præcis som han gjorde i FC København, men passer han til den måde, Niels Frederiksen og Brøndby gerne vil spille på?

Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

– Om hans type passer til spillestilen er svært for mig at sige. Han skal serviceres af dygtige backs og kanter, for han er ikke typen, man sender i dybden otte gange i en kamp med dybe stikninger, siger Benjamin Leander.

Brøndby har fået Andrija Pavlovic for næsten ingen penge – vil du umiddelbart kalde det et scoop?

–  Tjah, der er vel en grund til, at de ikke kunne bruge ham i Wien eller på Cypern, så han skal finde tilbage til sin form fra FCK. Ståle Solbakken nævnte noget om, at han ikke havde det mentalt i sig. Den slags skal der selvfølgelig arbejdes hårdt med. Jeg siger ikke, at han laver 15 mål for Brøndby, man er han i form og i rette element rent mentalt, er han en aldeles glimrende Superliga-angriber.

Andrija Pavlovic har underskrevet en fire-årig aftale med Brøndby IF. Kan han få sin debut for de blå-gule på søndag mod AC Horsens. 

Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre






LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Så er Clement Bischoff færdig’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Langer ud efter Peter Sørensen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Nu reagerer Morten Krogh

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal – Sporting CP

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Brøndby er de dårligste i Europa

Tidligere FCK-spiller skal for retten

22 millioner kroner!

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Laver aftale med Frederik Birk

I transfermøde med Superliga-klub

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!