FC København hentede Andrija Pavlovic for lige under 20 millioner kroner i 2016. To år senere blev han solgt til Rapid Wien for cirka det halve. Det alene sætter to streger under, at serberen ikke umiddelbart havde nogen god tid i FCK.
Men hvor dårlig var Andrija Pavlovic, der som bekendt lige er skiftet til Brøndby IF, egentlig i FC København? Og var han overhovedet dårlig?
Benjamin Leander, der blandt andet er klummeskribent hos Ekstra Bladet og fodboldekspert på Mediano, hælder mest til, at serberen faktisk gjorde det meget bedre i FCK-trøjen, end han får kredit for.
Leander er talknuser og statistikekspert, og det er med det udgangspunkt, han mener, at Andrija Pavlovic har fået en lidt for hård medfart.
– Jeg prøver i hvert fald at modbevise nogle af de prædikater, serberen fik som “eklatant flop” og lignende. Han scorer 15 Superliga-mål og 6 mål i Europa på noget, der minder om 4.300 minutter – altså lige godt et mål hvert 200. minut. Andreas Cornelius scorede 16 SL-mål ligeledes på 4.300 minutter fordelt over tre sæsoner, efter han kom hjem fra Cardiff.
– Steve de Ridder lavede to på 1.300 minutter, og så har vi Fanendo Adi, Bjørn Sigurdarsson, Nicklas Bendtner, og hvad de andre angribere ellers har heddet. Jeg har i hvert fald svært ved at acceptere, at der nærmest bliver grinet hånligt af Pavlovic, siger Benjamin Leander til tipsbladet.dk.
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Når man zoomer ind på Andrija Pavlovics evner som frontangriber, er der meget positivt at tage med, viser Benjamin Leanders analyse.
– Han placede sig rigtig godt i boksen. Super skarpe vendinger, god i hovedspillet, sparkede som en hest. Hans udlignende mål mod SønderjyskE i foråret ’17 er fuldstændig forrygende (se målet i videoen i toppen af artiklen). Hattricket mod Lyngby er også flot, flot angriber-arbejde, siger han og fortsætter:
– Pavlovic scorede i øvrigt 0,38 xG (expected goals, red.) pr. kamp i 16/17-sæsonen og astronomiske 0,46 i 2017/18 sæsonen – vel at mærke en 2017/18 sæson, hvor FCK var elendige. Det er rigtig fine tal for en angriber, og han underpræsterede kun absolut marginalt i forhold til reel scoringsrate.
– På et tidspunkt i 17/18 hed FCKs angrebs-kvartet Santander, Pieros, Holse og Pavlovic – det var lidt for ens typer, så han var ham, der kom lidt i overskud og kun fik 1.300 minutter i sæsonen. Stadigvæk med syv mål til følge.
Nu er spørgsmålet, om Andrija Pavlovic kan få succes i Brøndby IF. Serberen skal formentlig spille i et tomandsangreb, præcis som han gjorde i FC København, men passer han til den måde, Niels Frederiksen og Brøndby gerne vil spille på?
Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det
– Om hans type passer til spillestilen er svært for mig at sige. Han skal serviceres af dygtige backs og kanter, for han er ikke typen, man sender i dybden otte gange i en kamp med dybe stikninger, siger Benjamin Leander.
Brøndby har fået Andrija Pavlovic for næsten ingen penge – vil du umiddelbart kalde det et scoop?
– Tjah, der er vel en grund til, at de ikke kunne bruge ham i Wien eller på Cypern, så han skal finde tilbage til sin form fra FCK. Ståle Solbakken nævnte noget om, at han ikke havde det mentalt i sig. Den slags skal der selvfølgelig arbejdes hårdt med. Jeg siger ikke, at han laver 15 mål for Brøndby, man er han i form og i rette element rent mentalt, er han en aldeles glimrende Superliga-angriber.
Andrija Pavlovic har underskrevet en fire-årig aftale med Brøndby IF. Kan han få sin debut for de blå-gule på søndag mod AC Horsens.
Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Rasmus Højlund har ikke set det før
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Undskylder efter italiensk fiasko
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Sverige skal til VM
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Pinligt! Danmark brænder på stribe
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
