FC København hentede Andrija Pavlovic for lige under 20 millioner kroner i 2016. To år senere blev han solgt til Rapid Wien for cirka det halve. Det alene sætter to streger under, at serberen ikke umiddelbart havde nogen god tid i FCK.
Men hvor dårlig var Andrija Pavlovic, der som bekendt lige er skiftet til Brøndby IF, egentlig i FC København? Og var han overhovedet dårlig?
Benjamin Leander, der blandt andet er klummeskribent hos Ekstra Bladet og fodboldekspert på Mediano, hælder mest til, at serberen faktisk gjorde det meget bedre i FCK-trøjen, end han får kredit for.
Leander er talknuser og statistikekspert, og det er med det udgangspunkt, han mener, at Andrija Pavlovic har fået en lidt for hård medfart.
– Jeg prøver i hvert fald at modbevise nogle af de prædikater, serberen fik som “eklatant flop” og lignende. Han scorer 15 Superliga-mål og 6 mål i Europa på noget, der minder om 4.300 minutter – altså lige godt et mål hvert 200. minut. Andreas Cornelius scorede 16 SL-mål ligeledes på 4.300 minutter fordelt over tre sæsoner, efter han kom hjem fra Cardiff.
– Steve de Ridder lavede to på 1.300 minutter, og så har vi Fanendo Adi, Bjørn Sigurdarsson, Nicklas Bendtner, og hvad de andre angribere ellers har heddet. Jeg har i hvert fald svært ved at acceptere, at der nærmest bliver grinet hånligt af Pavlovic, siger Benjamin Leander til tipsbladet.dk.
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Når man zoomer ind på Andrija Pavlovics evner som frontangriber, er der meget positivt at tage med, viser Benjamin Leanders analyse.
– Han placede sig rigtig godt i boksen. Super skarpe vendinger, god i hovedspillet, sparkede som en hest. Hans udlignende mål mod SønderjyskE i foråret ’17 er fuldstændig forrygende (se målet i videoen i toppen af artiklen). Hattricket mod Lyngby er også flot, flot angriber-arbejde, siger han og fortsætter:
– Pavlovic scorede i øvrigt 0,38 xG (expected goals, red.) pr. kamp i 16/17-sæsonen og astronomiske 0,46 i 2017/18 sæsonen – vel at mærke en 2017/18 sæson, hvor FCK var elendige. Det er rigtig fine tal for en angriber, og han underpræsterede kun absolut marginalt i forhold til reel scoringsrate.
– På et tidspunkt i 17/18 hed FCKs angrebs-kvartet Santander, Pieros, Holse og Pavlovic – det var lidt for ens typer, så han var ham, der kom lidt i overskud og kun fik 1.300 minutter i sæsonen. Stadigvæk med syv mål til følge.
Nu er spørgsmålet, om Andrija Pavlovic kan få succes i Brøndby IF. Serberen skal formentlig spille i et tomandsangreb, præcis som han gjorde i FC København, men passer han til den måde, Niels Frederiksen og Brøndby gerne vil spille på?
Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det
– Om hans type passer til spillestilen er svært for mig at sige. Han skal serviceres af dygtige backs og kanter, for han er ikke typen, man sender i dybden otte gange i en kamp med dybe stikninger, siger Benjamin Leander.
Brøndby har fået Andrija Pavlovic for næsten ingen penge – vil du umiddelbart kalde det et scoop?
– Tjah, der er vel en grund til, at de ikke kunne bruge ham i Wien eller på Cypern, så han skal finde tilbage til sin form fra FCK. Ståle Solbakken nævnte noget om, at han ikke havde det mentalt i sig. Den slags skal der selvfølgelig arbejdes hårdt med. Jeg siger ikke, at han laver 15 mål for Brøndby, man er han i form og i rette element rent mentalt, er han en aldeles glimrende Superliga-angriber.
Andrija Pavlovic har underskrevet en fire-årig aftale med Brøndby IF. Kan han få sin debut for de blå-gule på søndag mod AC Horsens.
Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Er han Superligaens bedste træner?
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
DAGENS SPILFORSLAG
