Vavro: Den første og sidste fejl i min karriere

Denis Vavro kalder det karrierens hidtil eneste fejl, at han udtalte, at han hader Lazio.



Mens FC København og Lazio sad og forhandlede om Denis Vavro, detonerede den slovakiske midtstopper en bombe, der potentielt kunne have forkludret den mission, FCK’s sportsdirektør Peter Christiansen var på.

Denis Vavro udtalte, at han hader Lazio, og det var selvsagt en melding, der fik sindene i kog i den italienske hovedstad, hvor midtstopperen aldrig slog igennem som fodboldspiller.

FC København og Lazio nåede som bekendt til enighed om Denis Vavro, der hurtigt var ude og undskylde sin udtalelse, så i den forstand endte alt godt, men FCK-stjernen fastslår, at det ikke er en udtalelse, han er stolt af.

– Jeg har aldrig sagt noget lignende før. Jeg har været i Lazio i to år og har nærmest kun spillet én kamp, men jeg har aldrig sagt den slags, fastslår Denis Vavro og fortsætter:

– Jeg var meget nervøs, og det kunne jeg mærke i mit hoved og i kroppen. Da jeg havde begået fejlen, ringede jeg til Lazios sportsdirektør og undskyldte. Han forstod mig godt.

– Det er min første fejl i karrieren. Jeg vil sige, at det er min første og sidste fejl. 

Taknemmlig for FCK og Lazio
Denis Vavro fastslog allerede i det tidlige forår, at han ønskede at veksle lejeaftalen med FC København til en permanent aftale, men alligevel tog det lang tid, før de to klubber nåede til enighed om en transfer.

Det var nogle nervepirrende uger for den slovakiske midtstopper.

– Jeg var med til den første træning i FCK, og så sagde sportsdirektøren, at jeg kunne tage hjem, og så skulle han nok fikse det hele i løbet af to eller tre dage. Det endte med at blive fem dage, og jeg havde det ikke så godt i hovedet, siger Vavro. 

– Jeg talte med Lazios sportsdirektør, og jeg fortalte, at jeg ikke havde lyst til at komme tilbage. Jeg ville blive i FC København. Jeg er taknemmelig for Lazios sportsdirektør, og jeg er taknemmelig for, at FCK har købt mig for rigtig mange penge. 

Da FCK-truppen tog på træningslejr, måtte Denis Vavro tage hjem til Slovakiet, og her ventede han spændt på, hvordan hans fodboldfremtid ville se ud.

– Jeg prøvede at cleare mit hoved ved at tage på fisketur. Min agent ringede til mig hver dag, og den ene dag var meldingen god, den næste dag knap så god. Sådan gik det op og ned, og en nat – jeg tror, klokken var 1 – faldt det på plads. Det er min kæreste også glad for. Hun holder meget af København, siger Vavro, der er meget tilfreds med at være FCK-spiller:

– Det er dejligt. Jeg har ventet længe, og nu er jeg FC København-spiller. Det er et nyt skridt for mig, og jeg skal måske kickstarte min karriere her. Det er vigtigt for mig.

Denis Vavro har underskrevet en kontrakt med FC København frem til udgangen af 2026. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

– Alle taler om dem!

Magisk aften for FC København-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Et frygteligt scenarie

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Ny nedtur for Ansu Fati

Presset Frank: Her er vores store problem

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’