VB-angriber før svær Superliga-sæson: Klubben har lært af tidligere

Angriber Kjartan Finnbogason skal sammen med Vejle Boldklub forsøge at redde livet i Superligaen. Det plejer klubben ikke at gøre, når den er oprykker, men denne sæson bliver det anderledes, forudser Finnbogason.



Der var voldsom dramatik, og Jesper Rask endte med at stå sit livs bedste kampe, da Hobro IK for lidt mere end et år siden sendte Vejle Boldklub ud af Superligaen. For fjerde gang i træk rykkede Vejle ud af rækken i sæsonen efter oprykningen.

Men i år skal det være anderledes. Og angriber Kjartan Finnbogason ser nogle tegn til, at den gamle danske fodobldmastodont denne gang slår rod i Superligaen.

– Vi var iskolde i sidste sæson, hvor der kun var én oprykker. Vi gik efter at vinde det hele, og det gjorde vi så i en sæson, der var underlig, ikke kun for os men for alle.

– Vi er blevet vant til at vinde, men vi ved også godt, at det ikke bliver det samme i Superligaen. Det kan vi ikke forvente. Vi skal ud og give den gas, for vi har ikke noget at tabe. Vi vil være underdog i langt de fleste kampe, siger Kjartan Finnbogason til tipsbladet.dk om udsigten til at spille Superliga med Vejle Boldklub.

Læs også:12 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt

Han var selv med, da VB rykkede ud efter samlet nederlag til Hobro IK, og han var med til at sikre klubben oprykning i sidste sæson. Og han håber nu også på at være med til at sikre Vejle Boldklub en placering over nedrykningsstregen.

Og han mener, at holdet har gode muligheder, for klubben er blevet klogere i forhold til sidst.

– Da jeg kom til klubben (januar 2019, red.), var der måske nogle udenlandske spillere, der havde en anden tilgang til tingene. Klubben har lært af tidligere, og alle ved, hvad det handler om. Det er meget taktisk i Superligaen, så det gælder om at have det rigtige mindset til kampene, for det er ikke altid de dygtigste, der vinder, siger han og forklarer:

– Jeg var kommet til klubben få måneder før nedrykningen, og jeg kan se, hvordan det nu er et bedre hold og en bedre stamme. Det er stort set samme hold, der spillede i sidste sæson, og alle kender hinanden godt. Vi har fået lidt forstærkninger, så jeg synes, det ser godt ud. Men vi ved også, det bliver en svær sæson for alle hold, for der er nu kun 12 hold i Superligaen, og to rykker ud.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?

Det er især på arbejdsfronten, at Kjartan Finnbogason ser et styrket Vejle Boldklub.

– Vi har holdt fast i de spillere, vi fik før sidste sæson, og det er også vigtigt, at vi har spillere, der forstår kulturen. Samtidig har vi fået nogle eksotiske spillere. Det skal der være plads til, men de skal være klar til at arbejde, for er der bare én, der ikke gør det, taber vi. Den del arbejder vi på hver eneste dag, og det er også mig, anføreren og de rutinerede spillere, der skal være med til at sikre, at det sker, siger han.

På det personlige plan kommer Kjartan Finnbogason også styrket ind til Superliga-sæsonen. Han har meget på cv’et og deler gerne ud til de yngre spillere i Vejles trup.

– Jeg håber på at spille mange minutter, og så ved jeg også, at jeg skal være god i omklædningsrummet. Jeg har erfaring og ro og er en, de unge spillere kan læne sig op ad. Jeg har jo prøvet en del. Jeg er rykket op i Norge og er blevet topscorer, jeg er rykket op med Horsens, og jeg er rykket op med Vejle. Nu håber jeg, at vi kan blive i Superligaen, siger angriberen.

Den 34-årige islænding indleder på mandag Superliga-comebacket med sin klub, der gæster Aarhus og AGF. Der er kampstart 19.00.

Læs også:Færøerne festede til den lyse morgen i Aalborg efter triumf
Læs også:Alt om Randers FC: Ingen forstærkninger sætter bredden under pres
Læs også:Alt om Vejle Boldklub: Kan oprykkerne klare det benhårde selskab?




Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK-boss melder klar målsætning ud

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Real Madrid – Elche

Fem bud på David Nielsens afløser

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Tæt på at sende millioner til FC København

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Drømmestart for FCM-floppet Marrony