Der var voldsom dramatik, og Jesper Rask endte med at stå sit livs bedste kampe, da Hobro IK for lidt mere end et år siden sendte Vejle Boldklub ud af Superligaen. For fjerde gang i træk rykkede Vejle ud af rækken i sæsonen efter oprykningen.
Men i år skal det være anderledes. Og angriber Kjartan Finnbogason ser nogle tegn til, at den gamle danske fodobldmastodont denne gang slår rod i Superligaen.
– Vi var iskolde i sidste sæson, hvor der kun var én oprykker. Vi gik efter at vinde det hele, og det gjorde vi så i en sæson, der var underlig, ikke kun for os men for alle.
– Vi er blevet vant til at vinde, men vi ved også godt, at det ikke bliver det samme i Superligaen. Det kan vi ikke forvente. Vi skal ud og give den gas, for vi har ikke noget at tabe. Vi vil være underdog i langt de fleste kampe, siger Kjartan Finnbogason til tipsbladet.dk om udsigten til at spille Superliga med Vejle Boldklub.
Læs også:12 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt
Han var selv med, da VB rykkede ud efter samlet nederlag til Hobro IK, og han var med til at sikre klubben oprykning i sidste sæson. Og han håber nu også på at være med til at sikre Vejle Boldklub en placering over nedrykningsstregen.
Og han mener, at holdet har gode muligheder, for klubben er blevet klogere i forhold til sidst.
– Da jeg kom til klubben (januar 2019, red.), var der måske nogle udenlandske spillere, der havde en anden tilgang til tingene. Klubben har lært af tidligere, og alle ved, hvad det handler om. Det er meget taktisk i Superligaen, så det gælder om at have det rigtige mindset til kampene, for det er ikke altid de dygtigste, der vinder, siger han og forklarer:
– Jeg var kommet til klubben få måneder før nedrykningen, og jeg kan se, hvordan det nu er et bedre hold og en bedre stamme. Det er stort set samme hold, der spillede i sidste sæson, og alle kender hinanden godt. Vi har fået lidt forstærkninger, så jeg synes, det ser godt ud. Men vi ved også, det bliver en svær sæson for alle hold, for der er nu kun 12 hold i Superligaen, og to rykker ud.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?
Det er især på arbejdsfronten, at Kjartan Finnbogason ser et styrket Vejle Boldklub.
– Vi har holdt fast i de spillere, vi fik før sidste sæson, og det er også vigtigt, at vi har spillere, der forstår kulturen. Samtidig har vi fået nogle eksotiske spillere. Det skal der være plads til, men de skal være klar til at arbejde, for er der bare én, der ikke gør det, taber vi. Den del arbejder vi på hver eneste dag, og det er også mig, anføreren og de rutinerede spillere, der skal være med til at sikre, at det sker, siger han.
På det personlige plan kommer Kjartan Finnbogason også styrket ind til Superliga-sæsonen. Han har meget på cv’et og deler gerne ud til de yngre spillere i Vejles trup.
– Jeg håber på at spille mange minutter, og så ved jeg også, at jeg skal være god i omklædningsrummet. Jeg har erfaring og ro og er en, de unge spillere kan læne sig op ad. Jeg har jo prøvet en del. Jeg er rykket op i Norge og er blevet topscorer, jeg er rykket op med Horsens, og jeg er rykket op med Vejle. Nu håber jeg, at vi kan blive i Superligaen, siger angriberen.
Den 34-årige islænding indleder på mandag Superliga-comebacket med sin klub, der gæster Aarhus og AGF. Der er kampstart 19.00.
Læs også:Færøerne festede til den lyse morgen i Aalborg efter triumf
Læs også:Alt om Randers FC: Ingen forstærkninger sætter bredden under pres
Læs også:Alt om Vejle Boldklub: Kan oprykkerne klare det benhårde selskab?
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
