Superliga
Dommer: M. Redder
Søndag 1. marts kl. 17.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF vinder til 0
Odds 2,85
Odds fra april 19, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Hvis nu bare Vejle løser deres udfordringer med 1. halvleg af kampene, ser det såmænd fornuftigt ud for vejlenserne.
De har været bagud ved pausen i alle deres første tre kampe i foråret, hvor de til gengæld ville have hentet syv point, hvis vi kun spillede 2. halvleg.
Men sådan foregår det jo ikke. Der skal spilles 90 minutter, og ifølge tabellen i Superligaen har Vejle været dårligst af de 12 hold til den disciplin indtil videre.
Der er syv point op til FC Fredericia over stregen, men tingene har jo før set kulsorte ud for Nørreskovens helte, og så har de reddet sig til slut alligevel.
Det er der ikke meget, der tyder på, de kan i denne sæson. Det har været skidt. Ringe. Dårligt. Nogenlunde. Og tilbage til skidt.
De kan glæde sig over, at de får Mike Vestergård tilbage på midten, og det er brugbart i midtbaneslagsmålet med AGF, men om det er nok til at dæmme op for det stærke tophold? Næppe.
Vejle har en frygteligt omfattende fraværsliste med Van Bruggen, Hetemi, Duin, Lauritsen, Tabatadze og Amoo meldt ude.
AGF:
AGF eksploderede i det ene drømmemål efter det andet, da de senest slog formstærke Viborg med hele 5-2.
Dermed holder aarhusianerne fast i førstepladsen i tabellen, og kan de vinde i Nørreskoven, bliver de vindere af grundspillet.
Da de to hold mødtes i august, vandt AGF 1-0, men de har ikke vundet siden 2019 i Vejle, hvor det er blevet til tre nederlag og to gange remis.
Det er dog et forvandlet aarhusiansk hold, der har haft forrygende godt af trænerbyttet fra Uwe Rösler til Jakob Poulsen.
Spillerne ser frie og fornøjede ud, og de arbejder benhårdt hele kampen hver gang.
Der er også medvind og marginaler og optur involveret, for hvem kunne vide, at Magnus Knudsen ville gå så sømløst ind på midtbanen med det samme, når der var brug for det i Poulsen og Solbakkens fravær?
Hvem kunne vide, at Tobias Bech ville slå sig løs som flittig målscorer efter flere års tilløb, når nu Patrick Mortensen ikke scorer så ofte længere?
Og det var heller ikke oplagt, at Frederik Tingager ville spille som en landsholdsstjerne, og at Henrik Dalsgaard så smertefrit kunne afløse Tingager, da han blev skadet. Meget spiller i Aarhus.
Aarhusianerne er stadig uden langtidsskadede Jacob Andersen, mens Markus Solbakken og Nicolai Poulsen har været ude i forårets første kampe.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-5-2): Vekic – Nielsen, Velkov, Lund – Gundelund, Enggård, Vestergård, Hjulsager, Bach – Gammelgaard, Duelund
AGF (3-4-3): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Kahl – Links, Knudsen, Yakob, Emmery – Bech, Mortensen, Arnstad
Dom:
Da de senest mødtes i Nørreskoven for et års tid siden, vandt Vejle 3-2 på blandt andet to mål af Onugkha.
Det er sværere at se, hvem der skal score for vejlenserne denne gang, hvor det omvendt vrimler med potentielle målskytter hos gæsterne.
Yakob og Arnstad scorede to gange hver i sidste uges nedsabling af Viborg, og det er næsten umuligt at se, hvordan Vejle skal kunne stoppe AGF. Men de skal nok prøve. Og AGF plejer ikke at vinde stort på udebane – med mindre de er i Odense.
Aarhusianerne viser ingen tegn på tilfredshed eller på at sænke farten i front, og dommen lyder, at de også vinder i Nørreskoven med 1-0.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 19, 2026 03:57 am
Ligatabel:
Seneste resultater

Søn, 19 apr ![]() ![]() | 16:00 |
Man, 13 apr ![]() (1.5 xG) 2 ![]() (1.28 xG) 2 | |
Man, 6 apr ![]() (1.37 xG) 1 ![]() (0.81 xG) 1 |
Fre, 20 mar ![]() (0.45 xG) 1 ![]() (0.99 xG) 1 |
Man, 16 mar ![]() (1.69 xG) 1 ![]() (1.26 xG) 1 |
Søn, 1 mar ![]() (2.31 xG) 1 ![]() (2.01 xG) 2 |

Man, 20 apr ![]() ![]() | 17:00 |
Fre, 10 apr ![]() (1.96 xG) 1 ![]() (0.44 xG) 1 | |
Man, 6 apr ![]() (0.66 xG) 1 ![]() (2.17 xG) 2 |
Søn, 22 mar ![]() (1.28 xG) 0 ![]() (0.97 xG) 0 |
Søn, 15 mar ![]() (1.01 xG) 1 ![]() (1.93 xG) 1 |
Søn, 8 mar ![]() (1.82 xG) 1 ![]() (1.29 xG) 1 |
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OB siger farvel til seks spillere
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER









