Vejle Boldklub – AGF

Der er østjysk derby mellem Vejle Boldklub og AGF. Det er samtidig en duel mellem Superligaens nummer sjok og nummer et. AGF er favoritter.



Superliga

Dommer: M. Redder

Søndag 1. marts kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF vinder til 0

Odds 2,85

Spil hos Expekt

Odds fra marts 15, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:

Vejle Boldklub:

Hvis nu bare Vejle løser deres udfordringer med 1. halvleg af kampene, ser det såmænd fornuftigt ud for vejlenserne. 

De har været bagud ved pausen i alle deres første tre kampe i foråret, hvor de til gengæld ville have hentet syv point, hvis vi kun spillede 2. halvleg. 

Men sådan foregår det jo ikke. Der skal spilles 90 minutter, og ifølge tabellen i Superligaen har Vejle været dårligst af de 12 hold til den disciplin indtil videre. 

Der er syv point op til FC Fredericia over stregen, men tingene har jo før set kulsorte ud for Nørreskovens helte, og så har de reddet sig til slut alligevel. 

Det er der ikke meget, der tyder på, de kan i denne sæson. Det har været skidt. Ringe. Dårligt. Nogenlunde. Og tilbage til skidt. 

De kan glæde sig over, at de får Mike Vestergård tilbage på midten, og det er brugbart i midtbaneslagsmålet med AGF, men om det er nok til at dæmme op for det stærke tophold? Næppe. 

Vejle har en frygteligt omfattende fraværsliste med Van Bruggen, Hetemi, Duin, Lauritsen, Tabatadze og Amoo meldt ude.

AGF:

AGF eksploderede i det ene drømmemål efter det andet, da de senest slog formstærke Viborg med hele 5-2. 

Dermed holder aarhusianerne fast i førstepladsen i tabellen, og kan de vinde i Nørreskoven, bliver de vindere af grundspillet. 

Da de to hold mødtes i august, vandt AGF 1-0, men de har ikke vundet siden 2019 i Vejle, hvor det er blevet til tre nederlag og to gange remis. 

Det er dog et forvandlet aarhusiansk hold, der har haft forrygende godt af trænerbyttet fra Uwe Rösler til Jakob Poulsen. 

Spillerne ser frie og fornøjede ud, og de arbejder benhårdt hele kampen hver gang. 

Der er også medvind og marginaler og optur involveret, for hvem kunne vide, at Magnus Knudsen ville gå så sømløst ind på midtbanen med det samme, når der var brug for det i Poulsen og Solbakkens fravær? 

Hvem kunne vide, at Tobias Bech ville slå sig løs som flittig målscorer efter flere års tilløb, når nu Patrick Mortensen ikke scorer så ofte længere?

Og det var heller ikke oplagt, at Frederik Tingager ville spille som en landsholdsstjerne, og at Henrik Dalsgaard så smertefrit kunne afløse Tingager, da han blev skadet. Meget spiller i Aarhus. 

Aarhusianerne er stadig uden langtidsskadede Jacob Andersen, mens Markus Solbakken og Nicolai Poulsen har været ude i forårets første kampe. 

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen

AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub (3-5-2): Vekic – Nielsen, Velkov, Lund – Gundelund, Enggård, Vestergård, Hjulsager, Bach – Gammelgaard, Duelund

AGF (3-4-3): Hansen – Bejimo, Dalsgaard, Kahl – Links, Knudsen, Yakob, Emmery – Bech, Mortensen, Arnstad

Dom:

Da de senest mødtes i Nørreskoven for et års tid siden, vandt Vejle 3-2 på blandt andet to mål af Onugkha. 

Det er sværere at se, hvem der skal score for vejlenserne denne gang, hvor det omvendt vrimler med potentielle målskytter hos gæsterne. 

Yakob og Arnstad scorede to gange hver i sidste uges nedsabling af Viborg, og det er næsten umuligt at se, hvordan Vejle skal kunne stoppe AGF. Men de skal nok prøve. Og AGF plejer ikke at vinde stort på udebane – med mindre de er i Odense.

Aarhusianerne viser ingen tegn på tilfredshed eller på at sænke farten i front, og dommen lyder, at de også vinder i Nørreskoven med 1-0.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 15, 2026 08:45 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK-boss melder klar målsætning ud

AaB-krisen fortsætter

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil