Randers FC kan fortsætte jagten på klubbens første pokaltitel siden triumfen i 2006.
Randrusianerne er nu klar til semifinalerne i Sydbank Pokalen, efter at det onsdag aften lykkedes at ekspedere Vejle Boldklub ud af turneringen.
Randers vandt med 3-1 på hjemmebane og avancerer med de samme cifre efter 0-0 i det første opgør.
Det reservespækkede Vejle-mandskab hjalp selv Randers godt på vej til en sejr. Ved 2-1-målet var der tale om sæsonens måske største gave i dansk fodbold, da Vejle-backen Pierre Bengtsson spillede Randers-angriber Marvin Egho fri til en scoring i et tomt mål.
Vejle havde skiftet ti mand ud i holdets startopstilling sammenlignet med den seneste superligakamp, men på trods af den reserveprægede opstilling indledte holdet kampen bedst, og fik udbytte af overtaget med et tidligt mål.
Nyindkøbet Lukas Engel kom først på et indlæg, og den tidligere Fremad Amager-anførers skud blev rettet af, så Patrik Carlgren blev overlistet i Randers-målet.
Den scoring tvang Randers frem på banen, for nu var kronjyderne tvunget til at score mindst to gange for at sikre avancement.
Modsvaret kom omgående, da markeringen på Marvin Egho svigtede i feltet. Østrigeren udlignede med stor selvfølgelighed i det 13. minut.
Blandt de startende Vejle-reserver var Pierre Bengtsson, der er lejet i FC København. Den rutinerede svensker lavede en gigantisk brøler otte minutter før pausen.
Bengtsson ville aflevere bolden til sin egen målmand, men hans upræcise aflevering snød keeperen og havnede hos Marvin Egho, der ikke kunne undgå at score i et tomt mål.
I de sidste sekunder inden pausen blev endnu en af gæsternes fejl straffet. Bolden blev smidt væk, så Randers kunne køre et kontraangreb. Få sekunder senere lå bolden i nettet, da Tosin Kehinde fandt Nikola Mileusnic tæt under mål.
Australieren Mileusnic fik også en friløber i begyndelsen af anden halvleg, men den blev brændt.
Vejle satsede ved at sende flere stamspillere på banen, men det lykkedes aldrig at få lavet den reducering, der kunne skabe spænding om udfaldet.
Randers og FC Midtjylland er begge klar til turneringens semifinaler, der også afvikles med dobbeltopgør. Torsdag står de sidste to semifinalepladser på spil, når dobbeltopgørene mellem Sønderjyske-Fremad Amager og B93-AGF skal afgøres.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
