Tobias Haahr Jakobsen er seneste spiller på kontrakt i Vejle Boldklub.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Målmanden har været én af flere profiler på cheftræner Steffen Kielstrups mandskab i U19-Ligaen hidtil i sæsonen, og det giver nu afkast i form af en kontrakt, der gør Tobias Haahr Jakobsen til VB’er efter bare seks måneder som seniorspiller.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Tobias Haahr Jakobsen kom til VB fra OB, men er oprindeligt fra vores Future Vejle-samarbejdsklub Vinding SF. Vi er meget glade for, at vi har skrevet kontrakt med et stort målmandstalent. Tobias er hårdtarbejdende og meget ydmyg, og vi tror, at vores målmandstræner Brian Dupont kan gøre ham endnu dygtigere, siger talentchef i Vejle Boldklub, Steen Thychosen, til klubbens hjemmeside.
Den 17-årige målmand har også været en tur forbi OB i sine ungdomsår, men vendte som andetårs U17-spiller tilbage til Vejle, og nu har han altså fået kontrakt me klubben.
– Det er stort at skrive kontrakt med VB. Det er et skulderklar for det arbejde, jeg gør i dagligdagen og en anerkendelse. Målet med kontrakten og min ungdomstid er, at jeg skal gøre mig fortjent til at tage steppet op i A-truppen, siger Tobias Haahr Jakobsen, der til daglig er elev på Campus Vejle.
Læs også:Fem mand nomineret til Månedens Unge Spiller i Superligaen
– Jeg bliver færdig med skolen i sommeren 2022 og har så kontrakt seks måneder mere. Det bliver fedt at have et halvt år, hvor fodbolden kan få fuld fokus, og jeg forhåbentlig kan gøre mig fortjent til en længerevarende aftale.
Den unge målmand har deltaget i 3F Superligaholdets træning løbende siden sommerpausen, og han glæder sig over, at blive testet på højeste niveau.
– Det er fedt at blive presset i træningen med seniorspillere og mærke, hvordan niveauet er blandt de bedste. Indy, Alexander, Lucas og målmandstræneren har taget godt imod mig, og det er på et professionelt niveau, der trænes. Jeg har stadig mere end 1½ år tilbage som ungdomsspiller og skal fortsat forbedre mig, men kontrakten giver mod på fremtiden, siger Tobias Haahr Jakobsen.
Forbillederne er i øvrigt ingen ringere end Ederson i Manchester City og Manuel Neuer i Bayern München.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – oktober
Læs også:Superliga Powerranking: Brøndby og FCM åbner for AGF og FCK
Læs også:Brandvarm SIF’er tilbage på U21-landsholdet: Her er truppen
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
