Vejle Boldklub har et af Superligaens mest spændende talenter i 17-årige Wahid Faghir, og endnu et offensivt talent kan være på vej i Nørreskoven.
Superliga-oprykkerne har nemlig skrevet kontrakt med den kun 16-årige offensivspiller Jashar Beluli, så Vejle Boldklub nu har papir på ham indtil sommeren 2023. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Læs også:Randers-back slap med skrækken: Jeg troede faktisk, at det var corona
Jashar Beluli kom til Vejle Boldklub fra SønderjyskE som U14-spiller, og nu er han topscorer på vejlensernes U17-hold med 11 kasser på kun otte kampe. Det var også blevet bemærket andetsteds, da andre klubber også har været ude efter ham.
– Jeg er både glad og stolt over at have indgået en kontrakt med VB. Der var tilbud fra andre klubber, men jeg føler mig hjemme i Vejle, og klubben giver mig de bedste betingelser for at udvikle mig. Lige siden jeg skiftede til Vejle er jeg blevet taget godt imod, så det var i sidste ende en nem beslutning at blive her. Der er gode trænere omkring holdene, og de har selv prøvet topfodbold, så den træning og rådgivning, jeg får, er den bedste, siger Jashar Beluli til klubbens hjemmeside.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
I Vejle Boldklub tror man på, at den 16-årige spiller har en fremtid på førsteholdet i klubben. Det siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside, hvor han også beskriver, hvilken type spiller Jashar Beluli er.
– Som spiller er han fodboldintelligent. Han har fine tekniske færdigheder, gode vendinger, og så afslutter han godt. 11 mål i sæsonen er imponerende, og han har et godt venstreben, når han får chancen omkring feltet. Senest mod FCK viste han, at han selv for de bedste hold i Danmark i årgangen ikke kan lukkes ned over en hel kamp.
– Med tiden udvikler han sig nok til den forreste angriberposition, men han spiller nu en hængende rolle eller som offensiv midtbanespiller. Jashar har mange fine kompetencer, som vi i fællesskab skal videreudvikle i de kommende år, og det kræver fortsat hårdt arbejde fra ham, lyder det fra Steen Thychosen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
