Vejle Boldklub har et af Superligaens mest spændende talenter i 17-årige Wahid Faghir, og endnu et offensivt talent kan være på vej i Nørreskoven.
Superliga-oprykkerne har nemlig skrevet kontrakt med den kun 16-årige offensivspiller Jashar Beluli, så Vejle Boldklub nu har papir på ham indtil sommeren 2023. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Læs også:Randers-back slap med skrækken: Jeg troede faktisk, at det var corona
Jashar Beluli kom til Vejle Boldklub fra SønderjyskE som U14-spiller, og nu er han topscorer på vejlensernes U17-hold med 11 kasser på kun otte kampe. Det var også blevet bemærket andetsteds, da andre klubber også har været ude efter ham.
– Jeg er både glad og stolt over at have indgået en kontrakt med VB. Der var tilbud fra andre klubber, men jeg føler mig hjemme i Vejle, og klubben giver mig de bedste betingelser for at udvikle mig. Lige siden jeg skiftede til Vejle er jeg blevet taget godt imod, så det var i sidste ende en nem beslutning at blive her. Der er gode trænere omkring holdene, og de har selv prøvet topfodbold, så den træning og rådgivning, jeg får, er den bedste, siger Jashar Beluli til klubbens hjemmeside.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
I Vejle Boldklub tror man på, at den 16-årige spiller har en fremtid på førsteholdet i klubben. Det siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside, hvor han også beskriver, hvilken type spiller Jashar Beluli er.
– Som spiller er han fodboldintelligent. Han har fine tekniske færdigheder, gode vendinger, og så afslutter han godt. 11 mål i sæsonen er imponerende, og han har et godt venstreben, når han får chancen omkring feltet. Senest mod FCK viste han, at han selv for de bedste hold i Danmark i årgangen ikke kan lukkes ned over en hel kamp.
– Med tiden udvikler han sig nok til den forreste angriberposition, men han spiller nu en hængende rolle eller som offensiv midtbanespiller. Jashar har mange fine kompetencer, som vi i fællesskab skal videreudvikle i de kommende år, og det kræver fortsat hårdt arbejde fra ham, lyder det fra Steen Thychosen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
