Vejle Boldklub har et af Superligaens mest spændende talenter i 17-årige Wahid Faghir, og endnu et offensivt talent kan være på vej i Nørreskoven.
Superliga-oprykkerne har nemlig skrevet kontrakt med den kun 16-årige offensivspiller Jashar Beluli, så Vejle Boldklub nu har papir på ham indtil sommeren 2023. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.
Læs også:Randers-back slap med skrækken: Jeg troede faktisk, at det var corona
Jashar Beluli kom til Vejle Boldklub fra SønderjyskE som U14-spiller, og nu er han topscorer på vejlensernes U17-hold med 11 kasser på kun otte kampe. Det var også blevet bemærket andetsteds, da andre klubber også har været ude efter ham.
– Jeg er både glad og stolt over at have indgået en kontrakt med VB. Der var tilbud fra andre klubber, men jeg føler mig hjemme i Vejle, og klubben giver mig de bedste betingelser for at udvikle mig. Lige siden jeg skiftede til Vejle er jeg blevet taget godt imod, så det var i sidste ende en nem beslutning at blive her. Der er gode trænere omkring holdene, og de har selv prøvet topfodbold, så den træning og rådgivning, jeg får, er den bedste, siger Jashar Beluli til klubbens hjemmeside.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
I Vejle Boldklub tror man på, at den 16-årige spiller har en fremtid på førsteholdet i klubben. Det siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside, hvor han også beskriver, hvilken type spiller Jashar Beluli er.
– Som spiller er han fodboldintelligent. Han har fine tekniske færdigheder, gode vendinger, og så afslutter han godt. 11 mål i sæsonen er imponerende, og han har et godt venstreben, når han får chancen omkring feltet. Senest mod FCK viste han, at han selv for de bedste hold i Danmark i årgangen ikke kan lukkes ned over en hel kamp.
– Med tiden udvikler han sig nok til den forreste angriberposition, men han spiller nu en hængende rolle eller som offensiv midtbanespiller. Jashar har mange fine kompetencer, som vi i fællesskab skal videreudvikle i de kommende år, og det kræver fortsat hårdt arbejde fra ham, lyder det fra Steen Thychosen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
OPTAKT
Freiburg – Braga
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT
