• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

Vejle skriver kontrakt med U17-topscorer: Der var tilbud fra andre klubber

Foto: Vejle Boldklub

Vejle Boldklub har udstyret 16-årig målræv med en treårig aftale. Han havde tilbud fra andre klubber, siger han selv.

Af Victor Risager

Vejle Boldklub har et af Superligaens mest spændende talenter i 17-årige Wahid Faghir, og endnu et offensivt talent kan være på vej i Nørreskoven.

Superliga-oprykkerne har nemlig skrevet kontrakt med den kun 16-årige offensivspiller Jashar Beluli, så Vejle Boldklub nu har papir på ham indtil sommeren 2023. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

Læs også:Randers-back slap med skrækken: Jeg troede faktisk, at det var corona

Jashar Beluli kom til Vejle Boldklub fra SønderjyskE som U14-spiller, og nu er han topscorer på vejlensernes U17-hold med 11 kasser på kun otte kampe. Det var også blevet bemærket andetsteds, da andre klubber også har været ude efter ham.

- Jeg er både glad og stolt over at have indgået en kontrakt med VB. Der var tilbud fra andre klubber, men jeg føler mig hjemme i Vejle, og klubben giver mig de bedste betingelser for at udvikle mig. Lige siden jeg skiftede til Vejle er jeg blevet taget godt imod, så det var i sidste ende en nem beslutning at blive her. Der er gode trænere omkring holdene, og de har selv prøvet topfodbold, så den træning og rådgivning, jeg får, er den bedste, siger Jashar Beluli til klubbens hjemmeside.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub - Randers FC

I Vejle Boldklub tror man på, at den 16-årige spiller har en fremtid på førsteholdet i klubben. Det siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside, hvor han også beskriver, hvilken type spiller Jashar Beluli er.

- Som spiller er han fodboldintelligent. Han har fine tekniske færdigheder, gode vendinger, og så afslutter han godt. 11 mål i sæsonen er imponerende, og han har et godt venstreben, når han får chancen omkring feltet. Senest mod FCK viste han, at han selv for de bedste hold i Danmark i årgangen ikke kan lukkes ned over en hel kamp.

- Med tiden udvikler han sig nok til den forreste angriberposition, men han spiller nu en hængende rolle eller som offensiv midtbanespiller. Jashar har mange fine kompetencer, som vi i fællesskab skal videreudvikle i de kommende år, og det kræver fortsat hårdt arbejde fra ham, lyder det fra Steen Thychosen.

Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber

Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer

Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front

Superliga

Mere Superliga

Fokus