Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Det er nu, at Vejle-spillerne skal vise, at de kan mere, end de hidtil har vist, opfordrer Steffen Kielstrup.



Der er skruet op for intensiteten til træningen, og den er blevet mere konkurrencepræget.

Sådan har den midlertidige Vejle-træner Steffen Kielstrup skruet på knappen, siden han mandag blev udnævnt som træner for resten af året sammen med Morten Bisgaard efter fyringen af Ivan Prelec.

– Det er ikke, fordi vi skal gå på kompromis med det taktiske, men skal vi levere større energi og fight i kampene, så skal man bringe det ind i træningen, så der er skruet op for intensiteten. Det kan vi gøre på kort sigt, siger Steffen Kielstrup.

Vejle har ikke vundet i Superligaen siden 1. august, og i den forgangne weekend blev holdet fra Nørreskoven isoleret endnu mere på sidstepladsen med det fjerde nederlag på stribe.

I nogle kampe har Vejle ellers leveret fine perioder undervejs, men det har ikke givet point, og det fik ledelsen til at fyre Prelec og forfremme assistenterne til årets sidste kampe.

– Vi har lige manglet det sidste. Spillerne må tage de sidste sure løb, så vi kan være konkurrencedygtige over 90 minutter.

– Nu skal vi se spillernes sande ansigter. Nogle af dem har måske den selvforståelse, at de kan mere, end de har vist, og det er på tide at vise det nu, siger Steffen Kielstrup.

FCK såret eller ej?

Vejle har ni point op til Viborg på den rette side af nedrykningsstregen, så allerede nu tegner der sig en hård kamp for at undgå nedrykning.

Også i foråret havde Vejle kniven for struben, og her lykkedes det at undgå degradering. Med Kielstrup som midlertidig træner.

– Jeg er jo ikke den mest rutinerede i det her fag, men jeg har ufatteligt mange kampe i min værktøjskasse, siger han med hentydning til den aktive karriere, der sluttede 2017.

– Der kommer ikke til at ske noget revolutionerende nu og her, da vi har en god ballast rent taktisk. Vi skal arbejde hårdt og jagte alle de procenter, der kan tippe marginaler over til os.

– Vi skal opsøge heldet, for succesoplevelser kan vende tingene. Det kan være en målmand, der tager umulige bolde, eller en angriber, der sparker den uventet ind.

Søndag klokken 14 skal vendepunktet jagtes hjemme mod FC København, der også befinder sig i en svær periode. Mesterholdet ligger blot nummer fire og har også skuffet i Champions League, hvor holdet senest tabte 0-4 til Tottenham.

– Om FCK er såret eller ej, ved de bedst selv. Men deres kvalitet kan gøre ondt på alle, hvis de rammer dagen. De kan også få momentum med en god kamp i Vejle. Nogle siger “krise”, men de har lige tabt til Tottenham, der har nogle af verdens bedste spillere. Det møder de trods alt ikke i Nørreskoven på søndag.

– Vi skal have fokus på os selv og tro på, vi kan byde dem op til dans. Det skal vi gøre mod alle, pointerer Kielstrup.

/ritzau/



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Fælder dom over Højlund

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Henter dansker – får god pakke

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

– Det bliver en lang skade

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale