Vejle sikrer sig en ny sæson i Superligaen

Vejle sikrede søndag en ny sæson i Superligaen, da holdet hjemme slog Sønderjyske med 4-2 i Superligaen



Med hjælp fra et Lyngby-nederlag sikrede Vejle Boldklub sig søndag en ny sæson i Superligaen, da holdet hjemme besejrede Sønderjyske med 4-2 i Superligaens nedrykningsspil.

Tidligt i kampen stod det klart, at Vejle ville spille kampen på egne præmisser. Vejlenserne sad på spillet kampen igennem og skabte mange chancer.

Især brasilianske Allan Sousa var i hopla, og med to scoringer var han afgørende for, at Vejle trak sig sejrrigt ud af det underholdende opgør.

Med 4-2-sejren står den altså på Superliga igen i næste sæson for Vejle, fordi Lyngby samtidig tabte til Horsens og rykkede ned.

I søndagens opgør satte Vejle sig som sagt hurtigt på spillet. I første halvleg var det især holdets offensive kreatører Allan Sousa og Arbnor Mucolli, der bød sig til med flere gode forsøg.

Til trods for de mange chancer lignede det længe, at første halvleg skulle slutte 0-0.

Men efter 45 minutter kom Allan Sousa gennem Sønderjyske-forsvaret og sendte hjemmeholdet på 1-0.

Anden halvleg startede lige så actionfyldt, som første halvleg sluttede.

Efter 50 minutter nedlagde Vejles tyske målmand, Alexander Brunst, Sønderjyskes Peter Buch Christiansen i feltet, hvorefter dommer Mikkel Redder dømte straffespark til gæsterne.

Straffesparket tog svenske Emil Holm sig af, og med et velplaceret spark udlignede han til 1-1 for Sønderjyske.

Selv om Sønderjyske efter scoringen spillede sig mere ind i opgøret, var det Vejle, der efter 68 minutter bragte sig i front på ny.

Her var det hjemmeholdets iranske midtbanespiller Saeid Ezatolahi, der med et skud fra 25 meter hamrede Vejle i front.

Blot fem minutter senere udlignede Stefan Gartenmann, da forsvarsspilleren kom højest på et hjørnespark og headede bolden i mål til 2-2.

Målscoringen sluttede ikke her. Efter 81 minutter kunne Vejle for tredje gang i kampen bringe sig i front.

Igen var det brasilianske Allan Sousa, der var på spil. Med en velplaceret afslutning sørgede han med sit andet mål for at bringe Vejle på 3-2.

Fem minutter senere cementerede indskiftede Lukas Engel sejren for Vejle, da han sendte bolden i målet til 4-2, som også blev kampens slutresultat.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt