Vejle Boldklub udlejede i starten af september Tobias Sommer til ÍF Grótta på Island, men efter kun godt to måneder er han tilbage i Nørreskoven.
På grund af Covid-19 blev ligaen på Island afbrudt med fire spillerunder igen, og så kunne midtbanespilleren pakke kufferten og vende tilbage til Vejle.
Her træner han med Superliga-truppen, men han er ikke spilleberrettiget før 2021. Han kommer derfor ikke i aktion i dette efterår.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Brøndby IF
Tobias Sommer ser tilbage på et fint ophold på vulkanøen.
– Helt overordnet har det været to gode måneder på Island. Både personligt og fodboldmæssigt. Holdet var i en svær situation, da jeg kom, og vi fik ikke rettet op på det, men jeg spillede fem kampe. Turneringen på Island blev afbrudt, da der stadig manglede fire kampe af sæsonen. Vi lå næstsidst i tabellen og kunne fortsat have reddet os matematisk, men det var blevet svært, siger han til VB’s hjemmeside og fortsætter:
– Niveauet på Island er fint. De bedste hold svarer til de bedste i 1. division, men der bliver spillet en lidt anden form for fodbold. Det er ikke så taktisk som i Danmark, men den fysiske del er god. Der bliver gået til stålet i duellerne, og som ung spiller er det en god test. Valur, der blev mestre, spillede fodbold og kombinerede, men ellers var der flere hold, der greb det lidt anderledes an. Holdene var enten med mange unge spillere eller som mestrene Valur, der havde overvejende rutinerede spillere omkring eller over de 30 år.
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Tobias Sommer har spillet tre kampe for Vejle Boldklubs førstehold. Det har været som defensiv midtbanespiller, men han øjner en mulig ny rolle på Constantin Galcas mandskab.
– Tidligere var jeg helt sikker på, at jeg skulle spille den defensive midtbaneposition. Der er stor forskel på at spille midterforsvarer på ungdomsniveau og som senior. Jeg fik god erfaring med forsvarspositionen, og det kan godt være aktuelt i fremtiden, siger Tobias Sommer.
18-årige Tobias Sommer har halvandet år tilbage af sin kontrakt med Vejle Boldklub.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Læs også:AC Horsens dropper udenlandsk træningslejr
Læs også:Årets mål? Se Lyngby-stoppers utrolige pokalkasse
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
