Vejle Boldklub udlejede i starten af september Tobias Sommer til ÍF Grótta på Island, men efter kun godt to måneder er han tilbage i Nørreskoven.
På grund af Covid-19 blev ligaen på Island afbrudt med fire spillerunder igen, og så kunne midtbanespilleren pakke kufferten og vende tilbage til Vejle.
Her træner han med Superliga-truppen, men han er ikke spilleberrettiget før 2021. Han kommer derfor ikke i aktion i dette efterår.
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Brøndby IF
Tobias Sommer ser tilbage på et fint ophold på vulkanøen.
– Helt overordnet har det været to gode måneder på Island. Både personligt og fodboldmæssigt. Holdet var i en svær situation, da jeg kom, og vi fik ikke rettet op på det, men jeg spillede fem kampe. Turneringen på Island blev afbrudt, da der stadig manglede fire kampe af sæsonen. Vi lå næstsidst i tabellen og kunne fortsat have reddet os matematisk, men det var blevet svært, siger han til VB’s hjemmeside og fortsætter:
– Niveauet på Island er fint. De bedste hold svarer til de bedste i 1. division, men der bliver spillet en lidt anden form for fodbold. Det er ikke så taktisk som i Danmark, men den fysiske del er god. Der bliver gået til stålet i duellerne, og som ung spiller er det en god test. Valur, der blev mestre, spillede fodbold og kombinerede, men ellers var der flere hold, der greb det lidt anderledes an. Holdene var enten med mange unge spillere eller som mestrene Valur, der havde overvejende rutinerede spillere omkring eller over de 30 år.
Læs også:Optakt: AaB – FC Nordsjælland
Tobias Sommer har spillet tre kampe for Vejle Boldklubs førstehold. Det har været som defensiv midtbanespiller, men han øjner en mulig ny rolle på Constantin Galcas mandskab.
– Tidligere var jeg helt sikker på, at jeg skulle spille den defensive midtbaneposition. Der er stor forskel på at spille midterforsvarer på ungdomsniveau og som senior. Jeg fik god erfaring med forsvarspositionen, og det kan godt være aktuelt i fremtiden, siger Tobias Sommer.
18-årige Tobias Sommer har halvandet år tilbage af sin kontrakt med Vejle Boldklub.
Læs også:Magtspil i Norge: Derfor vil SL-klubberne bruge karantæneramte spillere
Læs også:AC Horsens dropper udenlandsk træningslejr
Læs også:Årets mål? Se Lyngby-stoppers utrolige pokalkasse
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER
