– Vi har samme ambitioner som med Kasper Dolberg og Robert Skov

De har store ambitioner i Silkeborg IF, når det kommer til et muligt salg af Oliver Sonne, som de allerede mærker stor interesse for.



(Jysk Park) Tipsbladet: I sommer valgte de at beholde ham lidt længere, og det fortryder de nok ikke i Silkeborg IF.

Oliver Sonne har været en af de helt store profiler for Kent Nielsens mandskab i dette efterår. Fra sin position på højrebacken har han bidraget med tre scoringer og fire oplæg i Superligaen.

Derfor forventer man i Silkeborg, at den interesse, man mærkede i sommer for den løbestærke back, der pisker op og ned ad klubbens højreside, kun vil blive intensiveret i det kommende transfervindue.

– Jeg synes rent faktisk, at Oliver har gjort det rigtig godt i dette efterår. Han var også god i foråret. Jeg oplevede måske forrige sommer, at der var en skuffelse, som udmøntede sig i nogle mindre gode præstationer, og så bliver det først svært at blive solgt. Med de præstationer, han har leveret nu, ville det være mærkeligt, hvis der ikke kom noget meget konkret nu, der måske også kan opfylde det, vi mener, skal til, for at vi kan lade ham gå, siger sportschef i Silkeborg IF, Jesper Stüker, i et interview til Tipsbladet.

Den dansk-peruvianske højreback kan blive det nyeste skud på stammen af højrebacks, der forlader Søhøjlandet for at kravle op ad den niveaumæssige stige til en større klub. Det er tidligere set med Rasmus Carstensen og Jens Martin Gammelby, hvor sidstnævnte nu er tilbage på kunstgræsset i Silkeborg som et godt bud på manden, der skal overtage pligterne som breddepunkt i højresiden, hvis Oliver Sonne bliver solgt.

Og allerede nu rører interessen sig for Perus nummer 19.

– Der er en eller anden form for dialog, som endnu ikke er konkret, men vi kan mærke, at interessen for ham stiger i takt med hans præstationer. Jeg tror, det handler om en gensidig respekt for, at når den sidste kamp er spillet, begynder tingene at blive konkrete. Så må vi se, hvad der kommer, som vi kan forholde os til – både for os og for Oliver.

– Han koster i hvert fald mere, end han selv mente, at han skulle koste i sommer. Jeg kan ikke sidde og sætte tal på, men jeg har en formodning om, at det, vi mener, skal til, kan komme til at ske, men det skal hænge sammen med, at vi sportsligt får muligheden for at erstatte ham inden for rimelighedens grænser. Det er sådan, at hvis han bliver solgt, så mister vi vores bedste spiller på den position. Det er nok svært at tro, at vi har en, der er lige så god eller bedre, men vi har nogen, der er tæt på. Så formodningen er, at der er store chancer for, at der kommer noget, af det der skal til, for at få det til at lykkes omkring Oliver Sonne.

Foto: Alamy

Sammenligner med Kasper Dolberg og Robert Skov
I sommer blev Alexander Lind, der nu bomber løs for Filippo Inzaghis Pisa i Serie B, solgt som den dyreste spiller i klubbens historie for cirka fire millioner euro. Dette er resultatet af en udvikling i Silkeborg, hvor klubben gennem store overskud i de seneste sæsoner har haft mulighed for at afvise de første transferbud på deres profiler og afvente en chance for et endnu større beløb.

I den sammenhæng ville det være meget naturligt at forsøge det samme med Oliver Sonne. Men eftersom klubben i onsdags officielt overgik til hovedsageligt amerikanske hænder, opstår spørgsmålet, om Jesper Stüker fortsat vil kunne afvise de første bud, eller om han for at sikre økonomien bliver nødt til at acceptere det første bud, der kommer ind ad døren.

– Det ændrer ikke noget i forhold til de tilgange, vi ellers ville have haft. Det er ikke sådan, at Trivela Group går ind og blander sig. Tanken er, at vi skal drive forretningen præcis, som vi har gjort hidtil. Man kan sige, at det økonomiske fundament om noget er blevet endnu stærkere, fordi der ligger en kæmpe kapitalfond bag Trivela Group, og samtidig er de danske ejere fortsat med til at bidrage med en enorm styrke. I modgang vil det muligvis give en større robusthed, end vi har haft tidligere.

– Der er ingen tvivl om, at priserne er steget, fordi vi har bragt os i en position, hvor vi har råd til at sige nej. Nogle gange, når det første og bedste bud er kommet, har vi tænkt: ‘Shit, mand, det er altså mange penge i forhold til, hvor vi står.‘ Markedsprisen er en svær størrelse i fodbold, fordi man dybest set kun skal sælge, hvis buddet overstiger det, man vurderer som markedsprisen. Det sker, når en klub har forelsket sig i en spiller og beslutter, at det er ham, de vil have.

Når det kommer til et muligt forestående salg, holder sportschefen sig ikke tilbage med de flotte sammenligninger og ambitioner.

– Det, der er aktuelt her, er topspillerne. På den front er vi lige så ambitiøse, som vi har været med spillere som Kasper Dolberg, Robert Skov, Jens Martin Gammelby, Rasmus Carstensen, Lukas Engel og Nicolai Vallys. Selvfølgelig er vi ambitiøse, fordi vi gerne vil sælge for endnu flere penge i fremtiden, siger sportschefen med et smil.

Silkeborg IF spiller mandag årets sidste kamp, når de møder AaB i returopgøret i pokalturneringens kvartfinale, hvor første kamp endte 2-2.





Kvistgaarden kan erstatte egyptisk bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Jesper Sørensen meget tæt på nyt job


Vil på holdet: ‘Langt federe at slutte godt af’

– Brøndby har påført sig selv ‘et ufatteligt kaos’



Skræmt af Patrick Dorgu-pris

Han var til jobsamtale i Brøndby IF

Legende er åben for job i dansk klub

Afsløring: Han er favorit som Brøndby-træner

Skidt Mads Hermansen-nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


FCK får svært ved at komme af med German Onugkha

– Han bliver den dyreste dansker nogensinde i 2025

Afsløring: Hobro sælger Mathias Kristensen

Drømmemelding for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Her er Riza Durmisis nye klub

Silkeborg har islandsk stortalent på blokken

Bekræfter: Vil købe Randers-spiller

Vild drøm: ‘Hvorfor skulle FCK ikke gå efter ham?’

‘Én ting kan jeg i hvert fald love Brøndbys fans’


Per Frimann giver transferråd: Hvad med Tshiembe?


– Hold dig fra det, Oliver Sonne!

FCK-legende til Danmark? ‘Jeg er interesseret’

Afsløring: FC Nordsjælland køber Tobias Salquist

Kæmpeklub tilbyder Mohamed Salah monsterløn



Opfordring til Superliga-klub: Hent en angriber!

Eftertragtet: Dansk topscorer har afvist tilbud

FC Nordsjælland bekræfter stor transfer

Kæmpe Thomas Frank-hyldest: Har set fantastisk ud

Monstersalg: FCK-boss blæst bagover

Dagens Spilforslag: Real Madrid i målhumør

Fanklubben: Her er Superligaens 5 bedste målmænd

Pistol-skandale: Nu ophæver dansk keeper


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Jubler over “CV”: En kæmpe kapacitet


Peter Schmeichel gik amok

Vilde Jens Stage: ‘Ligaens største overraskelse’

Advarer Kasper Dolberg: Tag ikke til den liga

Ny City-nedtur: Stjerne ude i fire uger

Transfer Talk: Nul dialog mellem Brøndby og Alves

Far lønforhandlede med søn

Benhård dom over AGF-lejesvend: Sæsonens skuffelse

Chokskifte? De kigger på Jack Grealish

To danskere på sjældent besøg i FC Barcelona

Brøndby-boss: Derfor valgte vi Benjamin Schmedes

Vil købe Randers-spiller: Forhandler om løn

Disse danske landsholdsspillere kan blive solgt

Storspillende dansker har Messi-drøm

Ville til FCK – nu skal han væk fra storklub

Eksperter i chok: FCK køber én til denne position

Hård kritik af Rasmus Højlund

Legende til Manchester United: Hent denne stjerne