Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF burde have været bedre forberedt på snefaldet, siger rettighedshaveren Viaplay til Århus Stiftstidende.



Superligaen skulle være genstartet fredag aften, men forårspremieren mellem AGF og OB blev allerede i formiddag udskudt til mandag klokken 21.00.

Store snemængder i Aarhus er årsagen, men AGF burde have været bedre forberedt, siger Kim Mikkelsen, der er senior vice president hos rettighedshaveren Viaplay, til Århus Stiftstidende.

Snefaldet kom som ventet, og AGF proklamerede torsdag, at man forventede at afvikle kampen.

– Så det er selvfølgelig meget skuffende, at man enten ikke var klar med et snerydningshold eller alternativt havde aktiveret et andet stadion til afvikling af kampen, siger Kim Mikkelsen til Århus Stiftstidende.

Mikkelsen undrer sig over, at AGF end ikke forsøgte at få ryddet sneen væk fra banen.

AGF havde skruet op for varmen i banen og havde sneryddere klar, men direktør Jakob Nielsen erkender, at klubben havde været for optimistisk. Han kalder det samtidigt en “urealistisk” og “umulig” opgave at få sneen ryddet væk i tide.

AGF åbner uanset udsættelsen forårssæsonen på førstepladsen i Superligaen. Klubben har fire point ned til FC Midtjylland på andenpladsen inden den kommende runde.

OB er lige nøjagtig at finde i det fine selskab blandt Superligaens seks bedste mandskaber, som efter forårssæsonens første fire kampe flytter ind i mesterskabsspillet, hvor medaljerne skal fordeles.

Med fredagens udsættelse skal vi frem til søndag for at få forårssæsonen skudt i gang. Runden begynder klokken 14.00 med kampene FC Nordsjælland-Sønderjyske og Silkeborg IF-Viborg FF.

Derefter venter braget mellem FC Midtjylland og FC København klokken 16.00, inden dagen rundes af med Brøndby-Randers FC klokken 18.00.

Mandag skal lokalrivalerne FC Fredericia og Vejle Boldklub mødes, inden AGF og OB altså mødes sent på aftenen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur