Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Viborg-boss: Det var jeg bekymret for med Grot

Viborg vidste ikke, hvordan det ville påvirke topscoren, hvis man havde ladet ham blive i klubben.

Jay-Roy Grot er fortid i Viborg FF, efter man torsdag formiddag offentliggjorde salget af klubbens topscorer til japanske Kashiwa Reysol.

Dermed mister Viborg sin bedste spiller i efteråret, og selv om det er et farvel til en stor profil, så er det et velkommen til 13 millioner kroner, hvilket BT har meldt om.

Havde Viborg ikke solgt hollænderen nu, risikerede man at miste ham gratis til sommer, hvor hans kontrakt stod til at udløbe. Derfor var der mange overvejelser med i processen omkring salget, særligt også fordi Viborg er en klar del af guldkampen i form af deres andenplads. 

Derudover var der en reel bekymring for, hvordan det ville påvirke Jay-Roy Grot, hvis Viborg afviste japanernes bud.

Det afslører klubbens direktør Morten Jensen til Viborgs egen hjemmeside.

- Vi har haft mange overvejelser omkring salget både omkring det sportslige, det økonomiske og det menneskelige. Med de økonomiske muligheder, Jay-Roy har fået, så har det stået klart for os, at en kontraktforlængelse vil blive vanskelig, og så har det været en vurdering på, om vi skulle holde ham her i et halvt år indtil kontraktudløb eller sælge ham nu.

- Rent sportsligt er det naturligvis et slag på den korte bane at miste en stor profil, men omvendt ved vi heller ikke, hvordan det ville påvirke ham, hvis vi sagde nej til denne mulighed for ham. Det er en helt essentiel del af vores strategi at have sultne spillere, og når de gør det så godt, at der kommer store muligheder, så skal vi lytte til det.

- Vi har haft en god dialog med Jay-Roy og hans rådgivere gennem hele forløbet, og vi er glade for, at det er endt i en løsning, der tilfredsstiller alle parter. Vi får en transfer, der i vores målestok, er rigtig høj og samtidig får Jay-Roy en unik mulighed, som vi under ham. Han har været en god ambassadør for vores klub, og vi er sikre på, at han også vil være det i fremtiden. Vi ønsker ham og familien stort held og lykke, siger Morten Jensen.

Jay-Roy Grot nåede at score 15 gange i Viborg-trøjen, som han havde på 50 gange.