Viborg FF – AGF

Viborg og AGF er Superligaens to mest formstærke hold, og mandag aften mødes de i domkirkebyen i en duel, som AGF allerede har vundet to gange i sæsonen.



Superliga

Dommer: J. Sundberg

Mandag 6. april kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Under 2,5 mål

Odds 2,16

Spil hos Unibet

Odds fra april 12, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikrer reklamelinks

Holdnyt:

Viborg FF:

Viborg måtte før sæsonen vinke farvel til træner Jakob Poulsen, der drog til Aarhus og AGF. 

Assistenten Nickolai Lund blev forfremmet til cheftræner, og det ser ud til at have været en god idé. 

Efter ni runder i Superligaen var holdet godt nok på nedrykningsplads sammen med Vejle efter tre sejre og seks nederlag, men alt det er glemt i dag, hvor Viborg bejler til bronzen i mesterskabsspillet. 

Syv sejre, tre uafgjorte og bare ét enkelt nederlag i de seneste 11 SL-kampe er bedst af alle. 

Det enlige nederlag var så mod mandagens modstander, AGF, der i slutningen af februar vandt en flot kamp i Aarhus med 5:2.

Forskellen var dog ikke så stor på Ceres Park Vejlby, og Viborg har gode muligheder for revanche, når det går løs mandag aften. 

De Grønne har kigget langt efter Yonis Njoh, Jean Manuel Mbom og Frederik Damkjer i de seneste runder, da de alle har siddet ude med skader. Det er de fortsat.

Charly Nouck var udtaget til U21-landsholdet, men han måtte trække sig med en skade og er heller ikke med mod AGF.

AGF:

AGF topper Superligaen. Der er otte runder tilbage af sæsonen. De har fem point ned til FC Midtjylland på 2. pladsen. 

Og der er 15 point til Sønderjyske og alle de andre på 3. pladsen. AGF styrer som minimum mod deres bedste placering siden 1996, hvor de senest hentede sølvmedaljer. 

Guldet glimter i forruden, og det er sådan set bare at række ud efter det for træner Poulsen og hans solide og velspillende kollektiv. 

Aarhusianerne har åbnet mesterskabsspillet med to uafgjorte kampe, og da FCM blot har hentet ét point i samme to kampe, er forspringet øget, selv om sejrene er udeblevet for AGF. 

De Hviii skal dog fokusere på at genfinde formen, og de kan måske glæde sig over, at de kun har tabt til Viborg én gang i de seneste 10 indbyrdes møder.

Patrick Mortensen kom på måltavlen i en testkamp i landskampspausen, og den aarhusianske frontløber må være hundesulten efter en Superligascoring efter syv kampe uden mål.

Nicolai Poulsen, Rasmus Carstensen, Oskar Haugstrup, Stefen Tchamche og Markus Solbakken er alle i fare for at misse mandagens kamp.

Karantæner:

Viborg FF: Mads Søndergaard

AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF (4-3-3): Lund – Kuzmic, Anyembe, Kirkegaard, Bidstrup – Hoedemakers, Grønning, Jørgensen – Jalal, Dorian Junior, Nouck

AGF (3-4-3): Hansen – Dalsgaard, Tingager, Kahl – Bejimo, Knudsen, Yakob, Links – Bech, Serra, Arnstad

Dom:

Sæsonens to første indbyrdes kampe er endt med AGF-sejre på 2-1 og 5-2 og altså voldsomme fem mål i snit, men i de seneste syv indbyrdes kampe i Viborg er der faldet to mål i snit med 8-6 til Viborg. 

Det plejer altså ikke at være helt så målrigt, og Viborg har scoret to og AGF kun én gang i mesterskabsspillets to første runder. 

Landskampspausen har givet begge hold chancen for både at arbejde på fremgang og forberede sig direkte til denne duel, og de risikerer at neutralisere hinanden. 

Dommen lyder, at det ender 1-1, så vi for fjerde gang i rap i Viborg får begge hold på tavlen mod AGF.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 12, 2026 04:45 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Bayern slår rekord i ny storsejr

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han ender i Premier League

Brøndby IF – FC Midtjylland

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Silkeborg IF – OB

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brøndby-fans sender åbent brev

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Sønderjyske – Viborg FF

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Randers FC – FC København

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Arsenal snublede i guldkampen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation