Viborg FF – Brøndby IF

Viborg kæmper for at sikre en plads i top 6, når de søndag aften tager mod Brøndby. Men de blågule har været uhøflige gæster i 20 år i rap.



Superliga

Dommer: A. Uslu

Søndag 15. februar kl. 18.00

Stream: TV3+

Spilforslag

Viborg FF vinder

Odds 2,62

Spil hos Betano

Odds fra juni 29, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg er det mest formstærke mandskab i Superligaen med 14 point i de seneste seks runder, hvor De Grønne har vundet fire og spillet to uafgjort. 

Forårspremieren i Silkeborg var ikke nogen storslået forestilling, men på kunstgræsset på JYSK Park var viborgenserne klart bedst og vandt 1-0. 

Da de i midtugen spillede DBU Pokal ude mod FCK, blev det til et nederlag på 2-1, men det efterlader jo alle muligheder for den første pokalfinale til Viborg, siden de slog AaB 1-0 i 2006 på mål af Hans Eklund. 

I FCK-kampen scorede Dorian Hanza for Viborg, og det er mest i DBU Pokalen, han har huseret, for i Superligaen er det hollandske Tim Freriks, der oftest indtager angriberpladsen. 

Det er dog Charly Nouck og Mads Søndergaard, der scorer mest for Viborg, for de har nettet hver fem gange i ligaen.

I pokalkampen mod FCK sad Anyembe ude med karantæne, og han blev afløst i midterforsvaret af Radic, men mon ikke Anyembe glider ind ved siden af unge Lukas Kirkegaard centralt igen?

Zan Zaletel er klar igen efter en langvarig skade, men han kan næppe spille en hel kamp endnu. 

Oliver Bundgaard er desværre stadig skadet, og i forårets to første kampe har kantspillerne Njoh og Brahimi også set på fra sidelinjen.

Brøndby IF:

De blågule fra Vestegnen har haft en travl januar og hentet stribevis af interessante forstærkninger til truppen. 

Men de åbnede foråret med en skuffende kamp og 0-0 mod Randers FC. Der var glimt af lovende takter, og med en smule mere held – og en lidt mindre vaks Paul Izzo i Randers-buret – havde Brøndby nok også scoret. 

Det gjorde de ikke, så hvis de skal gå ind i mesterskabsspillet med drømme om at nærme sig FCM og AGF i toppen, er der brug for en sejr i Viborg. 

Dét plejer Brøndby så også at kunne levere, for de har ikke tabt de seneste 13 gange, de har mødt Viborg på udebane. 

Syv sejre til Brøndby og seks uafgjorte er udbyttet, så træner Cooper og hans flok kan med statistikken i ryggen tillade sig at forvente udbytte i opgøret. 

Også selv om sæsonens første møde i grundspillet endte med sejr til Viborg på 2-0 på Brøndby Stadion. 

Filip Bundgaard og Mats Köhlert har døjet med skader, mens Patrick Pentz må afsone endnu en karantænedag.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Patrick Pentz

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Nouck, Freriks, Jalal

Brøndby IF: (4-3-3): Beavers – Klaiber, Godfrey, Binks, Divkovic – Slisz, Vallys, Jensen – Sow, Ambæk, Poulsen

Dom:

Sejr på 1-0 mod Silkeborg og et pokalnederlag i Parken på 2-1 er sådan set godkendt for Viborg, men decideret sprudlende kan man ikke anklage det for at være. 

Det var det heller ikke, da Brøndby for fjerde Superligakamp på stribe ikke formåede at vinde mod Randers i en nullert. 

Selv om Viborg er nummer seks og Brøndby nummer tre, er det De Grønne, der virker bedst sammentømrede og mest velfungerende netop nu. 

Dommen lyder, at Viborg henter første hjemmesejr mod Brøndby siden 2006 og vinder 3-2.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juni 29, 2026 04:47 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM