Superliga
Dommer: M. Krogh
Søndag 1. marts kl. 17.00
Stream: TV2 Sport
Spilforslag
Over 3,5 mål
Odds 2,40
Odds fra juni 28, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg har været i fremragende form i en længere periode i Superligaen, og otte kampe uden nederlag havde sparket dem helt ind i varmen i top 6.
Dér er de stadig, men det var til den kølige side, da de i sidste runde fik stryg med 5-2 i Aarhus mod topholdet AGF.
I en lille time af den kamp var Viborg helt lige med duksene – og måske endda reelt lidt bedre – men så begyndte aarhusianerne at tyre det ene drømmemål efter det andet i kassen og sikre sejren.
Viborg bevarede hovedet nogenlunde koldt og fik reduceret, så de pyntede på målscoren, men den er stadig ringere end FCKs, så hvis De Grønne taber til FCN, kan FC København med et uafgjort resultat hjemme mod Randers kravle forbi.
Men Viborg kan selvfølgelig også bare afgøre det helt selv ved at vinde, når Farum-drengene er på besøg.
Problemet med den plan er, at Viborg kun har formået at vinde tre gange i de seneste 27 indbyrdes dueller.
De vandt så den seneste kamp mod FCN i Viborg. Ja, det er sandt, Men de har ikke slået FCN to hjemmekampe i rap siden 2005.
Viborg er uden Oliver Bundgaard, Yonis Njoh, Jean-Manuel Mbom, Tim Freriks og Bilal Brahimi.
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland åbnede foråret med sejre på 2-1 hjemme mod Sønderjyske og ude mod FC København.
De var i fuldt firspring på vej mod sejr nummer tre, da de hjemme udmanøvrerede sløje Vejle.
Men stillingen var bare 1-0, da Justin Janssen så rødt kort i 1. halvlegs overtid. Et rødt kort, som dommer Tykgaard efterfølgende har fortrudt, han gav, men det så nu ikke ud til at ændre meget i kampen, for FCN scorede i 2. halvleg til både 2-0 og 3-0.
Men Mikkel Duelund reducerede to gange for gæsterne, og i kampens afslutning udlignede Vejle, og dermed forsvandt den stensikre top 6-plads ud af hænderne på FCN.
Kort før weekenden meddelte FCN, at de har skrevet kontrakt med keeper Andreas Gülstorff, men det handler nok mest om, at reservemålmanden Busk er ude af spillet resten af sæsonen med en brækket fod.
Hos FC Nordsjælland må de stadig undvære Araphat Mohammed og Souleymane Alio. Reservekeeper Jakob Busk har brækket foden og er ude resten af sæsonen, mens Justin Janssen er i karantæne.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC Nordsjælland: Justin Janssen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Radic, Kirkegaard, Bidstrup – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Jalal, Dorian Junior, Nouck
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Markmann, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Røjkjær – Solbakken, Lind, Amoako
Dom:
Viborg skal vinde kampen, hvis de helt selv vil afgøre spillet om top 6, mens FCN med uafgjort er sikre på at spille med i mesterskabsspillet.
Det kan egentlig gå begge veje. Umiddelbart bør holdene spille frisk til for at afgøre tingene selv, og trods nederlaget i Aarhus er Viborg stadig i fin form.
FCN har fem betydende kampe i træk scoret mindst to mål med en samlet score på 14-6 og fire sejre og nul nederlag. Fire mål i snit lover godt.
Men det kan omvendt også blive en taktisk og afventende kamp, hvor holdene skæver en anelse til Parken for at høre, om Randers måske kunne give en hjælpende hånd og hapse point.
Med fare for at være jubeloptimist med hensyn til tilgangen lyder dommen, at holdene spiller frisk til, og at det ender 2-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 28, 2026 12:29 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER