Viborg FF – OB

Viborg FF er på revanchejagt efter et nederlag på 3-1 i Odense i sæsonens første møde med OB. Nu er fynboerne på besøg i Viborg.



Superliga

Dommer: S. Putros

Søndag 19. oktober kl. 14.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Begge hold scorer

Odds 1,57

Spil hos Bet365

Odds fra marts 26, 2026. Odds kan være ændret.

18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet –  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Holdnyt:
Viborg FF:

Viborg FF har stadig ikke spillet en eneste kamp uafgjort i denne sæsons Superliga efter de første 11 runder. 

Fire sejre og syv nederlag placerer dem som nummer otte, hvor de jo også endte i seneste sæson, men der er ikke lang til de farlige pladser i nedrykningszonen, og træner Nicolai Lund gør klogt i at kigge sig over skulderen.

For eksempel her, hvor de møder oprykkerne fra OB, for fynboerne har en fornem statistik i Viborg, hvor de kun har tabt tre gange i de seneste 22 besøg. 

Viborg vandt deres seneste hjemmekamp, hvor de efter at være bagud 1-0 mod FC Fredericia vendte kampen til sejr på 2-1 med scoringer af Tim Freriks og Yonis Njoh.

Tim Freriks scorede dermed sit første Superligamål siden skiftet fra Esbjerg, og det fik han hurtigt smag for, da hollænderen også kom på måltavlen i den følgende kamp, som Viborg tabte 2-1 i Randers. 

De Grønne måtte undvære Mads Søndergaard i seneste kamp, og det er en udfordring, fordi midtbanemanden er holdets topscorer indtil videre i sæsonen med fire scoringer. 

Trioen Nouck, Njoh og Freriks er de næste på mållisten med hver to mål. Der er brug for, at mindst én men nok snarere alle tre af dem stepper op og byder sig til foran mål. Som Freriks altså har gjort i de to seneste Viborg-kampe.

Zan Zaletel, Oliver Bundgaard og Mads Søndergaard sad ude senest for Viborg FF.

OB:

OB har spillet fem udekampe i Superligaen indtil videre, og de er stadig uden sejr, mens der i alt er faldet 21 mål i de fem kampe. Altså voldsomme 4,2 mål per kamp. 

I det hele taget er der pivåbent i den fynske defensiv med 28 indkasserede mål, som er værst af alle efter 11 runder, men de har omvendt vist sig ganske kapable den anden vej med 18 scorede, som er bedst af alle ud over top 4.

Træner Zorninger skal finde ud af, hvordan han holder den offensive hane åben, samtidig med at der bliver lukket af i defensiven. 

Yaya Bojang sad ude med karantæne i seneste kamp, men han har udstået sin straf. Så må vi se, om han kan sende erfarne Bjørn Paulsen ud på bænken.

Ude sad også Rasmus Falk med sygdom, da OB hjemme delte 1-1 med Sønderjyske i sidste kamp før landskampspausen. 

Han bør dog være klar, men Leeroy Owusu gjorde det acceptabelt som substitut på den centrale midtbane.

Jacob Bonde er ude for OB. Max Ejdum sad ude i kampene op til landskampspausen, og der har ikke været afgørende nyt om den unge midtbanemand siden.

Karantæner:

Viborg FF: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Hoedemakers – Nouck, Freriks, Njoh

OB: (3-4-1-2): Myhra – Bürgy, Paulsen, Bojang – Owusu, Falk, Ouedraogo, Sørensen – Arp – Grot, Ganaus

Dom:

Viborgs fem hjemmekampe i sæsonen har budt på i alt 17 mål med scoren 8-9. Det er nydelige 3,4 mål per kamp. 

Dén topper OB i deres kampe på fremmed græs med i alt 21 mål via 6-15. De lukker altså i snit tre mål ind per udekamp. 

De seneste 10 indbyrdes kampe i Viborg har været mere afdæmpede med samlet 21 træffere og altså kun lidt mere end to mål per opgør. 

Viborg har vundet én af deres seneste 12 hjemmekampe mod OB, mens fynboerne har snuppet fem sejre. Remis er dog det mest almindelige udfald med hele seks gange kryds. 

Det ligner igen en meget lige kamp, og dommen lyder, at det ender 2-2 i Viborg.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 26, 2026 07:28 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det er Neestrups tre største fejl

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Riemer melder stjerne klar

Av, FCK! Her er de værst af alle

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klar besked til danske debutanter

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I chok over Steve Cooper-historie

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Divisionsforeningen med markant udmelding

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Det har hjemsøgt Højbjerg