Superliga
Dommer: S. Putros
Søndag 19. oktober kl. 14.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Begge hold scorer
Odds 1,57
Odds fra juni 29, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg FF har stadig ikke spillet en eneste kamp uafgjort i denne sæsons Superliga efter de første 11 runder.
Fire sejre og syv nederlag placerer dem som nummer otte, hvor de jo også endte i seneste sæson, men der er ikke lang til de farlige pladser i nedrykningszonen, og træner Nicolai Lund gør klogt i at kigge sig over skulderen.
For eksempel her, hvor de møder oprykkerne fra OB, for fynboerne har en fornem statistik i Viborg, hvor de kun har tabt tre gange i de seneste 22 besøg.
Viborg vandt deres seneste hjemmekamp, hvor de efter at være bagud 1-0 mod FC Fredericia vendte kampen til sejr på 2-1 med scoringer af Tim Freriks og Yonis Njoh.
Tim Freriks scorede dermed sit første Superligamål siden skiftet fra Esbjerg, og det fik han hurtigt smag for, da hollænderen også kom på måltavlen i den følgende kamp, som Viborg tabte 2-1 i Randers.
De Grønne måtte undvære Mads Søndergaard i seneste kamp, og det er en udfordring, fordi midtbanemanden er holdets topscorer indtil videre i sæsonen med fire scoringer.
Trioen Nouck, Njoh og Freriks er de næste på mållisten med hver to mål. Der er brug for, at mindst én men nok snarere alle tre af dem stepper op og byder sig til foran mål. Som Freriks altså har gjort i de to seneste Viborg-kampe.
Zan Zaletel, Oliver Bundgaard og Mads Søndergaard sad ude senest for Viborg FF.
OB:
OB har spillet fem udekampe i Superligaen indtil videre, og de er stadig uden sejr, mens der i alt er faldet 21 mål i de fem kampe. Altså voldsomme 4,2 mål per kamp.
I det hele taget er der pivåbent i den fynske defensiv med 28 indkasserede mål, som er værst af alle efter 11 runder, men de har omvendt vist sig ganske kapable den anden vej med 18 scorede, som er bedst af alle ud over top 4.
Træner Zorninger skal finde ud af, hvordan han holder den offensive hane åben, samtidig med at der bliver lukket af i defensiven.
Yaya Bojang sad ude med karantæne i seneste kamp, men han har udstået sin straf. Så må vi se, om han kan sende erfarne Bjørn Paulsen ud på bænken.
Ude sad også Rasmus Falk med sygdom, da OB hjemme delte 1-1 med Sønderjyske i sidste kamp før landskampspausen.
Han bør dog være klar, men Leeroy Owusu gjorde det acceptabelt som substitut på den centrale midtbane.
Jacob Bonde er ude for OB. Max Ejdum sad ude i kampene op til landskampspausen, og der har ikke været afgørende nyt om den unge midtbanemand siden.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Grønning, Hoedemakers – Nouck, Freriks, Njoh
OB: (3-4-1-2): Myhra – Bürgy, Paulsen, Bojang – Owusu, Falk, Ouedraogo, Sørensen – Arp – Grot, Ganaus
Dom:
Viborgs fem hjemmekampe i sæsonen har budt på i alt 17 mål med scoren 8-9. Det er nydelige 3,4 mål per kamp.
Dén topper OB i deres kampe på fremmed græs med i alt 21 mål via 6-15. De lukker altså i snit tre mål ind per udekamp.
De seneste 10 indbyrdes kampe i Viborg har været mere afdæmpede med samlet 21 træffere og altså kun lidt mere end to mål per opgør.
Viborg har vundet én af deres seneste 12 hjemmekampe mod OB, mens fynboerne har snuppet fem sejre. Remis er dog det mest almindelige udfald med hele seks gange kryds.
Det ligner igen en meget lige kamp, og dommen lyder, at det ender 2-2 i Viborg.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 29, 2026 13:45 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED