Superliga
Dommer: J. Karlsen
Søndag 17. august kl. 16.00
Stream: TV2 Sport X
Spilforslag
Uafgjort
Odds 3,85
Odds fra maj 14, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg FF er noteret for seks point efter fire runder. Det rækker til en 6. plads i tabellen med tre point ned til sidstepladsen og tre point op til 1. pladsen.
Efter to runder havde De Grønne 0 point efter nederlag til FCK og OB, men siden har de slået Brøndby ude og Sønderjyske hjemme i Viborg helt uden at indkassere mål.
Det er særligt imponerende, fordi der har været gang i svingdøren med exit af næsten to håndfulde profiler fra seneste sæson.
Der er hentet en flok nye folk ind, og af dem har blandt andre Yonis Njoh og Jami Salal allerede vist sig flot frem, mens de nyere hollændere Freriks til offensiven og Hoedemakers til midtbanen tegner lovende.
Træner Nickolai Lund har altså nok at gøre med navnelege og med at forklare spillerne, hvor de skal stå ved dødbolde, men det ser ud til, at de har fundet den rette recept i domkirkebyen med de seneste to sejre.
Viborg kan for første gang siden 2013 spille til 0 tre kampe i træk, mens de ved tredje sejr til nul på stribe vil tangere en rekord helt tilbage fra år 2000. De er på ubetrådt græs i Viborg netop nu.
Oliver Bundgaard, Srdjan Kuzmic og Zan Zaletel er ude med skader for Viborg.
Silkeborg IF:
Silkeborg bankede FC Nordsjælland 4-2 i seneste Superliga-runde, hvor Tonni Topscorer fra Taastrup stod for tre af målene.
Det føltes som en forløsning, men fire dage senere stod Silkeborg så over for Jagiellonia i Conference Leagues 3. kvalrunde.
De Røde skulle bruge en sejr efter at have tabt hjemme med 1-0, men det gik ikke som håbet, for kampen endte 2-2 efter to meget sene Silkeborg-scoringer.
Håbet levede et kort øjeblik, men de var reelt langt fra avancement.
Måske er det meget godt, at holdet og træner Kent Nielsen kan fokusere på Superligaen, hvor de trods sejren i seneste runde stadig er bundprop.
Takterne på holdet svinger dog bedre og bedre, og Younes Bakiz nærmer sig topformen, mens svenske Rami Al Hajj stadig mangler at vise sit topniveau frem for Silkeborg.
I defensiven er holdet presset af skader, og de har indkasseret 14 mål i sæsonens første otte kampe, så der er brug for stabilitet og soliditet i de bagerste rækker.
Alexander Madsen, Pontus Rödin og Robin Østrøm må se på fra klubbens skadesliste.
Asbjørn Bøndergaard var syg, da Silkeborg spillede europæisk i midtugen, så måske er han stadig for svækket til at spille med.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Mbom, Radic, Näsberg, Bidstrup – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Jalal, Freriks, Njoh
Silkeborg IF: (4-3-3): Larsen – Nielsen, Busch, Gammelby, Montano – Larsen, Mattsson, Boesen – Bakiz, Adamsen, McCowatt
Dom:
De to rivaler har mødt hinanden i 25 Superliga-dueller i Viborg.
Det er endt med ni hjemmesejre, otte udesejre og otte uafgjorte.
Det er altså meget lige mellem de to hold.
De fem seneste indbyrdes kampe har haft begge hold på tavlen, og i Viborg har fire af de fem seneste også set begge hold score med samlet 15 mål i de fem opgør.
Viborg virker i bedst form lige nu, men Silkeborg bliver bedre og bedre for hver kamp, og særligt offensiven er eksplosiv på de gode dage.
Dommen lyder, at vi får et livligt rivalbrag, der ender 2-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 14, 2026 01:51 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER