Når Viborg-spillerne den 4. januar møder ind til træning efter en vinterpause, vil tingene være, som de plejer.
Den eneste forskel er den ekstra stjerne, som Jakob Poulsen har fået på skulderen, da han nu er blevet ansat som cheftræner, hvor han tidligere var assistenttræner.
Ansættelsen er logisk, da Poulsen er vellidt, men det tog alligevel noget tid, før han blev udpeget og udnævnt af sportschef Mads Agesen.
Hvorfor?
– Vi har været igennem en grundig proces, og til sidst var det klart, at Jakob var den stærkeste kandidat. Han har været en stærk kandidat hele vejen igennem, og i den proces stod det klart, at det var en nem beslutning, siger Mads Agesen til Tipsbladet og forklarer:
– Vi udfordrede os selv, selv om vi vidste, at Jakob var en dygtig træner, for det har handlet om at have så grundig en proces som overhovedet mulig. I den proces viste det sig, at Jakob ikke bare var den oplagte, men også den rigtige kandidat på både kort og lang sigt.
På mange måder var Jakob Poulsen oplagt som cheftræner i Viborg FF, men en ting manglede han, som andre kandidater har kunnet fremvise.
– Det er klart, at da vi skulle vurdere Jakob, var det eneste flueben, han ikke kunne tikke af, den med erfaring som permanent cheftræner. Han har en kæmpe ballast fra en flot spillerkarriere, både ind- og udenlands, og han har også rigtig mange A-landskampe. Han er en rutineret herre, så han kender mekanismerne og menneskerne i branchen. Den erfaring, han ikke havde som cheftræner, er den, vi gerne vil give ham, fordi vi tror så meget på ham, siger Mads Agesen.
Er det ikke lidt dovent bare at forfremme assistenttræneren?
– Det synes jeg er et forkert ord at bruge. Jeg synes tværtimod ikke, vi har været dovne. Vi har lavet et godt kandidatfelt til Jakob og målt ham op mod det og kørt den proces, der skal være. Havde vi peget på Jakob efter kampen mod Midtjylland (4. december, red.), havde det været dovent. Så havde vi ikke gjort det ret godt. Den måde, vi gjorde det på, har været professionel og den rigtige måde at gøre det på, siger Mads Agesen.
Vil styrke staben
Med afgangen af Jacob Friis, der er ny assistenttræner i Augsburg, og Jakob Poulsens forfremmelse kan man sagtens tælle sig til, at Viborg FF lige nu er en mand mindre i staben.
Derfor kigger man også på at få hjælp ind til Jakob Poulsen.
– Vi skal kigge på at styrke teamet omkring Jakob, for vi vil gerne stille det stærkest mulige team omkring ham.
– Det skal vi gøre i fællesskab, så vi skal lave en behovsanalyse for at se på, hvor vi mangler nogen, siger Mads Agesen.
Sportschefen peger på, at man havde som mål at udpege en ny cheftræner inden jul, og at man nu er lykkedes med det, så man kan kigge på det næste – nemlig hvad der er af behov i trænerteamet.
Viborg FF overvintrer på ottendepladsen med 19 point for 17 kampe.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby