Vejles overlevelseshåb punkteret i overtiden

Vejle var tæt på en vital sejr, men en overtidsscoring fra Viborg betød, at vejlenserne måtte nøjes med 2-2.



Vejle lignede en vinder, men en scoring i overtiden betød, at nedrykningsbejlerne måtte nøjes med 2-2 på udebane mod Viborg mandag.

Gæsterne fra Vejle var pisket til en sejr, da holdet i øjeblikket ligger under nedrykningsstregen og skal indhente AGF.

Det alvorlige behov for point var også til at få øje på i første halvleg, hvor Vejle var klart bedst. Efter pausen skiftede spilovertaget fuldstændigt, hvor Viborg spillede sig ind i opgøret og fik udlignet Vejles føring fra første halvleg.

Gæsterne kæmpede bravt og kom altså foran igen, men en sen scoring fra Viborg kostede igen dyrt for Vejle, der kun fik et enkelt point med hjem.

Det betyder, at Vejle har seks point op til AGF, der ligger lige over nedrykningsstregen. Der resterer kun tre spillerunder i Superligaens nedrykningsspil.

Viborg indtager syvendepladsen foran OB.

Vejle kom foran med 1-0 efter en halv times spil, hvor angriber Luka Djordjevic stangede gæsterne i front efter et flot indlæg fra Vejle-back Tobias Mølgaard.

I anden halvleg fik Viborgs midtbanemand Jakob Bonde bragt hjemmeholdet tilbage i opgøret med en scoring til 1-1.

Med et kvarter igen var det dog Vejle, der kom foran på ny. Et afrettet skud fra Vejle-profilen Arbnor Mucolli gik i kassen og sendte nedrykningskandidaterne på 2-1.

Mucolli fejrede scoringen ved at tage sin trøje af, hvilket prompte udløste et gult kort. Det fik han et mere af et par minutter senere efter en klodset tackling, og så måtte målhelten forlade banen.

Det udnyttede Viborg. Alt blev sendt frem, og i overtiden fik Alassana Jatta udlignet til 2-2 for Viborg, hvilket blev slutresultatet.

Jatta skovlede bolden ind efter et hjørnespark. Kort forinden så en medspiller ud til at have ramt bolden med armen, men trods et længere VAR-tjek fik udligningen lov at stå.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt