Det er ikke mange måneder siden, at Viborg FF bød sig til i medaljekampen af Superligaen indtil allersidste spillerunde af 2022/23-sæsonen.
Klubben er imidlertid kommet lidt ned på jorden igen i denne sæson, hvor der blot er hentet ni point i de første ni runder, og den ustabile pointhøst ærgrer træner Jacob Friis.
– Jeg havde håbet, at der var lidt mere stabilitet i holdet, men der er vi ikke lige nu.
– Jeg havde også håbet, at der var flere spillere, der for alvor havde sparket døren ind på nuværende tidspunkt, men jeg må indrømme, at jeg stadig er i tvivl om, hvem der byder sig bedst til. Vi mangler nogle stabile præstationer både som hold og på de enkelte positioner.
– Jeg synes eksempelvis, at vi har nogle spændende kantspillere. Det er også derfor, at det irriterer mig, at de ikke byder sig mere til med en række stabile præstationer, siger Viborg-træneren.
Viborg sagde i sommerens transfervindue farvel til markante spillere som Elias Achouri, Anton Gaaei og Clint Leemans, og det er store sko, som resten af truppen skal udfylde.
Senest tabte holdet søndag 0-2 i Silkeborg i en kamp, hvor Viborg havde store udfordringer med at skabe chancer mod Silkeborg-defensiven, og den mangelfulde præstation nager Jacob Friis.
– Jeg er irriteret over en præstation så langt under niveau, og jeg er irriteret over, at vores præstationer er så ustabile. At vi slet ikke formåede at udfordre Silkeborg i første halvleg, irriterer mig grænseløst.
– Vi kom bagud, og så formåede vi slet ikke at bryde rytmen i Silkeborgs spil. Vi var for omstændige, og vi manglede variation i spillet, siger Jacob Friis.
Viborg er kun fem point foran Vejle, der er placeret på ligaens næstsidsteplads.
Holdets midterforsvar Nicolas Bürgy ærgrer sig over nederlaget og efterlyser noget vilje hos spillerne.
– Jeg er skuffet, for vi ved inderst inde godt, at det var en fuldt fortjent sejr til Silkeborg. De er bare bedre end os på alle punkter for tiden, og det gør ondt, fordi klubberne er meget sammenlignelige.
– Vi skal arbejde hårdere og gå tilbage til det, som vi gjorde godt før. Virkeligheden kan være hård nogle gange, men kampen var et godt billede af, hvor vi står lige nu.
– Hvis man kigger på sidste sæson, så viste vi, at vi godt kan gøre det bedre. Men jeg føler lidt, at vi ikke investerer nok, og jeg ser ikke nok energi og vilje for tiden, siger forsvarsspilleren.
I næste runde skal Viborg møde AGF på hjemmebane.
/ritzau/

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

FC København henter stortalent i Malmö FF

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

FC København-keeper får nummer 42, men…

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

De henter Christian Gytkjær

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’