Jakob Poulsen og kollegerne hang med skuffen i Herning mandag aften, efter FC Midtjylland havde kørt Viborg FF midt over i 2023's sidste Superliga-kamp.
En 1-0-føring blev på få minutter til en skade til målmand Lucas Lund, 1-2 ved pausen, og så 1-5 efter de 90 minutter.
Så mens der blev rullet fadøl og shots ind i FC Midtjyllands omklædningsrum og efterfølgende i elevatoren op til aftensmaden på første sal, smuttede Viborg-folket slukøret hjem og kunne skue ud over et 2023 med flere nederlag end sejre i Superligaen.
Det er nu meget muligt, at der venter en tidlig julegave til Jakob Poulsen, for den midlertidige cheftræner, der var assistenttræner under Jacob Friis, virker til at være en stærk kandidat til jobbet.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der endnu ingen afklaring af træner-situationen i Viborg.
Men en beslutning nærmer sig i sagens natur, og allerede i næste uge kan der efter Tipsbladets oplysninger meget vel være en afklaring.
I et interview med Tipsbladets trykte udgave fredag i sidste uge sagde Jacob Friis on location i det nye job som Jess Thorups assistenttræner i Augsburg, at Jakob Poulsen ville være et godt valg som VFF-træner.
– Blev jeg spurgt, ville jeg give Jakob Poulsen mine varmeste anbefalinger. Jakob er en ligefrem person, som er nysgerrig på fodboldspillet. Han er dygtig og skarp oven i bøtten, siger Jacob Friis til Tipsbladet.
Viborgs sportschef Mads Agesen har offentligt kaldt Jakob Poulsen en stærk kandidat til jobbet.
I fodboldmiljøet erfarer Tipsbladet, at Viborg FF har set på flere kandidater til jobbet, hvor det før Jacob Friis var Lars Friis og inden da Jacob Neestrup, der stod i spidsen for de grønblusede.
Bold.dk fortalte onsdag, at Lyngbys cheftræner Freyr Alexandersson er en af dem, Viborg FF har kig på. Alexandersson ligner dog et longshot til posten ifølge Tipsbladets kilder, og udefra set er det da også svært at se, at Viborg FF skulle være et markant skridt op i fodboldhierarkiet fra et Lyngby, der lige nu ligger et point foran VFF i Superliga-tabellen.
Tipsbladet talte i sidste måned med Jakob Poulsen om trænerrollen og det ledige job i Viborg FF – se det interview her.
Tipsbladet har fået samme ejer som Viborg FF –
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER