Jakob Poulsen var en dygtig fodboldspiller, der spillede flere landskampe for det danske landshold, kom forbi adresser som Heerenveen og AS Monaco samt var en stor profil i Esbjerg fB, AGF og FC Midtjylland.
Nu er den tidligere midtbanespiller også trådt ind på trænerscenen. Siden marts 2021 har 40-årige Poulsen været assistenttræner i Viborg FF, men da Jacob Friis skulle til Augsburg, fik Poulsen chancen som midlertidig chef.
I denne rolle har vi allerede mod Silkeborg IF og AGF fået prøver på, hvad Poulsen står for, men hvem lader han sig inspirere af, når han skal forsøge at få Viborg til at præstere i weekenden? Det har Poulsen ikke noget entydigtigt svar på.
– Jeg tror mest, jeg har kigget på, hvordan jeg synes, fodbold skal spilles. Hvordan kan jeg bedst lide at se og spille fodbold? Det er nok mere sådan. Det er ikke sådan, at jeg sværger til Guardiola, Klopp, Tuchel, eller hvem det nu kunne være. Jeg tror mere, jeg kigger på nogle greb og nogle tendenser, og så tager jeg det, jeg synes er spændende, siger han til Tipsbladet.
Det er som bekendt første gang, Poulsen smager på, hvad det vil sige at være cheftræner, men ambitionerne er, at det ikke bliver sidste gang. Han er imidlertid ikke meget for at sætte ord på, hvad den ultimative ambition med trænerkarrieren er.
– Jeg vil gerne være så dygtig som muligt, ingen tvivl om det. Lidt ligesom spiller har man jo også ambitioner som træner. Men når man skal udvikle sig som træner, kræver det jo først, at man får udviklet et hold og nogle spillere. Man skal først have andre til at præstere, før det ses, at man udvikler sig.
– Så jo, jeg har ambitioner, men lige nu synes jeg bare, det er spændende at være i den situation, jeg er i.
Og det fører så videre til netop den situation, Jakob Poulsen i øjeblikket befinder sig i. Han er midlertidig cheftræner resten af efterårssæsonen, hvorefter Viborg FF beslutter, hvem der skal stå i spidsen for holdet fremover.
Sportschef Mads Agesen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Poulsen er et af emnerne til den permanente cheftrænerstilling. Omvendt har Poulsen selv udtalt, at han ville blive skuffet, hvis en anden bliver tilbudt stillingen.
Så er spørgsmålet, om han overhovedet kan se sig selv fortsætte i Viborg FF, hvis han igen skal være assistent? Poulsen tøver et kort og øjeblik og svarer så:
– Ja, det kunne jeg godt. Men det er ikke noget, jeg kan tage stilling til lige nu. Det kommer helt an på, hvordan forløbet har været, og hvad der sker. Der er så mange hvis'er, at det kan jeg ikke sige så meget om lige nu.
– Nu har jeg stået for to kampe, så det er jo ikke sådan, at jeg har en lang cheftrænerkarriere bag mig.
I første omgang har Jakob Poulsen imidlertid en anden udfordring, han skal have løst. Viborg FF har blot scoret 14 mål i sæsonens 15 Superliga-kampe, og Peter Sørensen gav for nyligt udtryk for, at klubbens nuværende offensiv er middelmådig. Læs mere om det HER.
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
NYHEDER