Jakob Poulsen tøver: Der er mange hvis’er

Jakob Poulsen kan godt se sig selv fortsætte i Viborg FF, selvom det ikke skulle blive til en permanent cheftrænerstilling i denne omgang. Men hans holdning til spørgsmålet kan ændre sig.



Jakob Poulsen var en dygtig fodboldspiller, der spillede flere landskampe for det danske landshold, kom forbi adresser som Heerenveen og AS Monaco samt var en stor profil i Esbjerg fB, AGF og FC Midtjylland.

Nu er den tidligere midtbanespiller også trådt ind på trænerscenen. Siden marts 2021 har 40-årige Poulsen været assistenttræner i Viborg FF, men da Jacob Friis skulle til Augsburg, fik Poulsen chancen som midlertidig chef.

I denne rolle har vi allerede mod Silkeborg IF og AGF fået prøver på, hvad Poulsen står for, men hvem lader han sig inspirere af, når han skal forsøge at få Viborg til at præstere i weekenden? Det har Poulsen ikke noget entydigtigt svar på.

– Jeg tror mest, jeg har kigget på, hvordan jeg synes, fodbold skal spilles. Hvordan kan jeg bedst lide at se og spille fodbold? Det er nok mere sådan. Det er ikke sådan, at jeg sværger til Guardiola, Klopp, Tuchel, eller hvem det nu kunne være. Jeg tror mere, jeg kigger på nogle greb og nogle tendenser, og så tager jeg det, jeg synes er spændende, siger han til Tipsbladet.

Det er som bekendt første gang, Poulsen smager på, hvad det vil sige at være cheftræner, men ambitionerne er, at det ikke bliver sidste gang. Han er imidlertid ikke meget for at sætte ord på, hvad den ultimative ambition med trænerkarrieren er.

– Jeg vil gerne være så dygtig som muligt, ingen tvivl om det. Lidt ligesom spiller har man jo også ambitioner som træner. Men når man skal udvikle sig som træner, kræver det jo først, at man får udviklet et hold og nogle spillere. Man skal først have andre til at præstere, før det ses, at man udvikler sig.

– Så jo, jeg har ambitioner, men lige nu synes jeg bare, det er spændende at være i den situation, jeg er i.

Og det fører så videre til netop den situation, Jakob Poulsen i øjeblikket befinder sig i. Han er midlertidig cheftræner resten af efterårssæsonen, hvorefter Viborg FF beslutter, hvem der skal stå i spidsen for holdet fremover.

Sportschef Mads Agesen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Poulsen er et af emnerne til den permanente cheftrænerstilling. Omvendt har Poulsen selv udtalt, at han ville blive skuffet, hvis en anden bliver tilbudt stillingen.

Så er spørgsmålet, om han overhovedet kan se sig selv fortsætte i Viborg FF, hvis han igen skal være assistent? Poulsen tøver et kort og øjeblik og svarer så:

– Ja, det kunne jeg godt. Men det er ikke noget, jeg kan tage stilling til lige nu. Det kommer helt an på, hvordan forløbet har været, og hvad der sker. Der er så mange hvis'er, at det kan jeg ikke sige så meget om lige nu.

– Nu har jeg stået for to kampe, så det er jo ikke sådan, at jeg har en lang cheftrænerkarriere bag mig.

I første omgang har Jakob Poulsen imidlertid en anden udfordring, han skal have løst. Viborg FF har blot scoret 14 mål i sæsonens 15 Superliga-kampe, og Peter Sørensen gav for nyligt udtryk for, at klubbens nuværende offensiv er middelmådig. Læs mere om det HER.





Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha


Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Kæmpe ændring i MLS

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Brøndby-stjerne skadet

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Vil bygge statue af Messi

Neuers ord ramte Højbjerg

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Kæmpestjerne angrer

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’