Jakob Poulsen var en dygtig fodboldspiller, der spillede flere landskampe for det danske landshold, kom forbi adresser som Heerenveen og AS Monaco samt var en stor profil i Esbjerg fB, AGF og FC Midtjylland.
Nu er den tidligere midtbanespiller også trådt ind på trænerscenen. Siden marts 2021 har 40-årige Poulsen været assistenttræner i Viborg FF, men da Jacob Friis skulle til Augsburg, fik Poulsen chancen som midlertidig chef.
I denne rolle har vi allerede mod Silkeborg IF og AGF fået prøver på, hvad Poulsen står for, men hvem lader han sig inspirere af, når han skal forsøge at få Viborg til at præstere i weekenden? Det har Poulsen ikke noget entydigtigt svar på.
– Jeg tror mest, jeg har kigget på, hvordan jeg synes, fodbold skal spilles. Hvordan kan jeg bedst lide at se og spille fodbold? Det er nok mere sådan. Det er ikke sådan, at jeg sværger til Guardiola, Klopp, Tuchel, eller hvem det nu kunne være. Jeg tror mere, jeg kigger på nogle greb og nogle tendenser, og så tager jeg det, jeg synes er spændende, siger han til Tipsbladet.
Det er som bekendt første gang, Poulsen smager på, hvad det vil sige at være cheftræner, men ambitionerne er, at det ikke bliver sidste gang. Han er imidlertid ikke meget for at sætte ord på, hvad den ultimative ambition med trænerkarrieren er.
– Jeg vil gerne være så dygtig som muligt, ingen tvivl om det. Lidt ligesom spiller har man jo også ambitioner som træner. Men når man skal udvikle sig som træner, kræver det jo først, at man får udviklet et hold og nogle spillere. Man skal først have andre til at præstere, før det ses, at man udvikler sig.
– Så jo, jeg har ambitioner, men lige nu synes jeg bare, det er spændende at være i den situation, jeg er i.
Og det fører så videre til netop den situation, Jakob Poulsen i øjeblikket befinder sig i. Han er midlertidig cheftræner resten af efterårssæsonen, hvorefter Viborg FF beslutter, hvem der skal stå i spidsen for holdet fremover.
Sportschef Mads Agesen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Poulsen er et af emnerne til den permanente cheftrænerstilling. Omvendt har Poulsen selv udtalt, at han ville blive skuffet, hvis en anden bliver tilbudt stillingen.
Så er spørgsmålet, om han overhovedet kan se sig selv fortsætte i Viborg FF, hvis han igen skal være assistent? Poulsen tøver et kort og øjeblik og svarer så:
– Ja, det kunne jeg godt. Men det er ikke noget, jeg kan tage stilling til lige nu. Det kommer helt an på, hvordan forløbet har været, og hvad der sker. Der er så mange hvis'er, at det kan jeg ikke sige så meget om lige nu.
– Nu har jeg stået for to kampe, så det er jo ikke sådan, at jeg har en lang cheftrænerkarriere bag mig.
I første omgang har Jakob Poulsen imidlertid en anden udfordring, han skal have løst. Viborg FF har blot scoret 14 mål i sæsonens 15 Superliga-kampe, og Peter Sørensen gav for nyligt udtryk for, at klubbens nuværende offensiv er middelmådig. Læs mere om det HER.
LIVE
TransferLIVE: Dansk duo er færdig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Spanien har et ekstra øje på Messi
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER