Jakob Poulsen tøver: Der er mange hvis’er

Jakob Poulsen kan godt se sig selv fortsætte i Viborg FF, selvom det ikke skulle blive til en permanent cheftrænerstilling i denne omgang. Men hans holdning til spørgsmålet kan ændre sig.



Jakob Poulsen var en dygtig fodboldspiller, der spillede flere landskampe for det danske landshold, kom forbi adresser som Heerenveen og AS Monaco samt var en stor profil i Esbjerg fB, AGF og FC Midtjylland.

Nu er den tidligere midtbanespiller også trådt ind på trænerscenen. Siden marts 2021 har 40-årige Poulsen været assistenttræner i Viborg FF, men da Jacob Friis skulle til Augsburg, fik Poulsen chancen som midlertidig chef.

I denne rolle har vi allerede mod Silkeborg IF og AGF fået prøver på, hvad Poulsen står for, men hvem lader han sig inspirere af, når han skal forsøge at få Viborg til at præstere i weekenden? Det har Poulsen ikke noget entydigtigt svar på.

– Jeg tror mest, jeg har kigget på, hvordan jeg synes, fodbold skal spilles. Hvordan kan jeg bedst lide at se og spille fodbold? Det er nok mere sådan. Det er ikke sådan, at jeg sværger til Guardiola, Klopp, Tuchel, eller hvem det nu kunne være. Jeg tror mere, jeg kigger på nogle greb og nogle tendenser, og så tager jeg det, jeg synes er spændende, siger han til Tipsbladet.

Det er som bekendt første gang, Poulsen smager på, hvad det vil sige at være cheftræner, men ambitionerne er, at det ikke bliver sidste gang. Han er imidlertid ikke meget for at sætte ord på, hvad den ultimative ambition med trænerkarrieren er.

– Jeg vil gerne være så dygtig som muligt, ingen tvivl om det. Lidt ligesom spiller har man jo også ambitioner som træner. Men når man skal udvikle sig som træner, kræver det jo først, at man får udviklet et hold og nogle spillere. Man skal først have andre til at præstere, før det ses, at man udvikler sig.

– Så jo, jeg har ambitioner, men lige nu synes jeg bare, det er spændende at være i den situation, jeg er i.

Og det fører så videre til netop den situation, Jakob Poulsen i øjeblikket befinder sig i. Han er midlertidig cheftræner resten af efterårssæsonen, hvorefter Viborg FF beslutter, hvem der skal stå i spidsen for holdet fremover.

Sportschef Mads Agesen har tidligere fortalt til Tipsbladet, at Poulsen er et af emnerne til den permanente cheftrænerstilling. Omvendt har Poulsen selv udtalt, at han ville blive skuffet, hvis en anden bliver tilbudt stillingen.

Så er spørgsmålet, om han overhovedet kan se sig selv fortsætte i Viborg FF, hvis han igen skal være assistent? Poulsen tøver et kort og øjeblik og svarer så:

– Ja, det kunne jeg godt. Men det er ikke noget, jeg kan tage stilling til lige nu. Det kommer helt an på, hvordan forløbet har været, og hvad der sker. Der er så mange hvis'er, at det kan jeg ikke sige så meget om lige nu.

– Nu har jeg stået for to kampe, så det er jo ikke sådan, at jeg har en lang cheftrænerkarriere bag mig.

I første omgang har Jakob Poulsen imidlertid en anden udfordring, han skal have løst. Viborg FF har blot scoret 14 mål i sæsonens 15 Superliga-kampe, og Peter Sørensen gav for nyligt udtryk for, at klubbens nuværende offensiv er middelmådig. Læs mere om det HER.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rådvild i Rom

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Højlund med helterolle for Napoli

– Det skriger til himlen i Brøndby!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Til tider virkede han modløs og opgivende

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

‘Det virker fuldstændig gakket!’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brian Riemer giver råd til storklub

Tæt på utrolig kamprekord

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Er han den nye Rurik Gislason?

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar